Wtorek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 3408
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Utalentowani licealiści

Piątek, 9 października 2020, 7:35
Aktualizacja: Sobota, 10 października 2020, 8:52
Autor: red
Wałbrzych: Utalentowani licealiści
Fot. użyczone
Przy okazji wtorkowej premiery konkursowego spektaklu licealistów I LO zatytułowanego „Im Puppenhaus" – grupa teatralna Uczniów i Absolwentów I LO „Czy to już?" ponownie wystawiła swój zeszłoroczny przebój „O tym jak rodzi się dobro".

We wtorek – 6 października – w auli I LO – odbyła się premiera spektaklu „Im Puppenhaus" . „W Domu u Lalek" to spektakl przygotowany przez licealistów I LO w ramach projektu Jugendbox finansowanego przez niemieckie Ministerstwo Kultury. Zrealizowany został w krótkiej, barwnej i wyrazistej formie, co czyni go idealnym spektaklem dla widzów młodszych (jednakże przez okoliczności długotrwałej pandemii zmęczony dorosły widz także może zatopić się z radością w nadzwyczajnym świecie, zapominając o niezbyt kolorowych realiach). Przedstawienie nawiązuje do historycznych konwencji teatralnych, jak np. koncepcja sceny pudełkowej, realistyczna przestrzeń, zasada trzech jedności (miejsca, czasu i akcji) czy przerysowana gra aktorska. Spektakl wykorzystuje narzędzia teatru tańca i formy. Całość zainspirowana została utworem „Totentanz" Ferenca Liszta, który wielokrotnie towarzyszy aktorom na scenie.

Na premierę spektaklu młodzi Aktorzy zaprosili m.in. Panią Danutę Marosz – Dyrektor Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu i Pana Sebastiana Majewskiego – Dyrektora Artystycznego Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu, a także przedstawicieli Niemieckiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego w Wałbrzychu. Na spektaklu nie mogło też zabraknąć Dyrekcji i Nauczycieli I LO.

Scenariusz i reżyseria: Magdalena Małowska (tegoroczna absolwentka klasy z maturą międzynarodową w I Liceum Ogólnokształcącym w Wałbrzychu)

Aktorzy: Julia Bochac, Róża Gregorczyk, Maja Nowińska, Wiktoria Pasterska, Bartosz Rudyj, Hubert Wasilewicz.

Dźwięk i światło: Dawid Kobak i Jakub Święch.

Opiekunem grupy teatralnej „Pod wiatr" jest Pani Prof. Iwona Rudnicka.

O tym jak rodzi się dobro to spektakl-doświadczenie, performance o czułości, człowieczeństwie, empatii i komunikacji. Powstał on metodą warsztatową – uczestnicy przedstawienia sami wpływali na jego kształt, pisali teksty i dobierali ćwiczenia. Spektakl nie ma dokładnego scenariusza, co sprawia, że za każdym razem wygląda on zupełnie inaczej. Nadaje mu to naprawdę proludzkiego i prokomunikacyjnego charakteru. Gdy zaczęliśmy pracę nad spektaklem nie mieliśmy jednej wizji. Chcieliśmy uzyskać jedynie odpowiedź na pytani o to, co nas wszystkich łączy w człowieczeństwie.

O tym jak rodzi się dobro to grupowy projekt pod tym tytułem. Stworzyła go różnorodna grupa ludzi różnych religii czy orientacji seksualnych, grupa o różnych poglądach politycznych i moralnych, trybach życia, zainteresowaniach i wrażliwości. Uznaliśmy, że warto pokazać, że jeśli taka grupa może się porozumieć i zadziałać twórczo (a nie destrukcyjnie), to warto ogłosić tę nowinę i dać nadzieję, że naprawdę można się porozumieć. /Magdalena Małowska – pomysłodawczyni spektaklu i założycielka grupy teatralnej „Czy to już?", złożonej z Uczniów i Absolwentów I LO/.

W spektaklu wystąpili uczniowie klas z maturą międzynarodową.

Ten spektakl powinien obejrzeć każdy!

Twoja reakcja na artykuł?

1
33%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
33%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
33%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group