Czwartek, 1 czerwca
Imieniny: Jakuba, Konrada
Czytających: 4543
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Uważajmy na kleszcze

Środa, 21 czerwca 2017, 9:36
Aktualizacja: 11:09
Autor: red
REGION: Uważajmy na kleszcze
Fot. red
Praca i życie na wsi narażają człowieka na zwiększony kontakt z kleszczami, które, choć niewielkie, są nosicielami wielu groźnych chorób. Najczęściej przyczyniają się do zachorowań na boreliozę i kleszczowe zapalenie opon mózgowych. Według danych KRUS, co roku wzrasta liczba chorób zawodowych oraz liczba wypłaconych odszkodowań z tego tytułu.

Kleszcze większości nam kojarzą się z lasami, ale spotkać je możemy niemal wszędzie: na łąkach, nad rzekami i jeziorami, w zaroślach a nawet na trawnikach w miastach. Zagrożenie ugryzieniem przez kleszcza dotyczy praktycznie terenu całego kraju. Aktywność kleszczy występuje między majem a listopadem - najwięcej zachorowań notuje się w czasie żerowania nimf – od maja do sierpnia.

Chorobami odkleszczowymi można zakazić się poprzez:

 ukąszenie przez zakażonego kleszcza lub owada,
 spożycie surowego mleka lub mięsa zakażonej krowy, kozy, owcy,
 kontakty seksualne,
 prawdopodobne jest zakażenie płodu poprzez łożysko oraz dzieci przez mleko zakażonej matki,
 skrajnie rzadko przez rany na skórze.

Borelioza przebiega w dwóch fazach – wczesnej, trwającej do kilku tygodni od zakażenia i późnej, mogącej trwać nawet lata. Różnią się one objawami, których liczba powoduje często błędne diagnozowanie. U różnych osób choroba może przebiegać całkowicie odmiennie. Ważne, by zgłaszać lekarzowi wszystkie niepokojące objawy – nawet te pozornie niezwiązane z ukąszeniem przez kleszcza.

Krętki boreliozy atakują układ nerwowy (penetrują płyn mózgowo rdzeniowy, mózg i opony mózgowo-rdzeniowe) krótko po zakażeniu, wpływając na zachowanie osoby zarażonej. Borelioza bywa więc mylona z chorobami psychicznymi, nerwicą, reumatoidalnym zapaleniem stawów, wadami serca, stwardnieniem rozsianym czy chorobą Alzheimera.

Tylko rozpoznany rumień wędrujący jest potwierdzeniem zakażenia i podstawą do rozpoczęcia leczenia. Jeśli nie wystąpił, (został zignorowany lub pomylony z innym objawem) do zdiagnozowania boreliozy konieczne jest wykonanie testów diagnostycznych.

Aby zmniejszyć ryzyko ukąszenia przez kleszcza należy:

 możliwie szczelnie okrywać ciało (koszula z długimi rękawami, spodnie z długimi nogawkami, kryte buty, wysokie skarpety, nakrycie głowy); o odpowiedni strój należy zadbać zwłaszcza podczas prac polowych, pracy w lesie, zbierania owoców runa leśnego,
 nie siadać bezpośrednio na trawie, na zwalonych drzewach,
 unikać spacerów w wysokiej trawie, zaroślach – należy wybierać przetarte ścieżki,
 zachować szczególną ostrożność na terenach masowego występowania kleszczy i w sezonie ich wzmożonej aktywności,
 stosować środki odstraszające kleszcze – zawsze zgodnie z instrukcją producenta,
 po powrocie do domu uważnie sprawdzać ciało swoje i swoich dzieci.

Każdy przypadek podejrzenia choroby zawodowej należy zgłosić właściwemu Państwowemu Inspektorowi Sanitarnemu i właściwemu Inspektorowi Pracy, których właściwość ustala się według miejsca, w którym praca była wykonywana. Właściwy Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, który otrzymał zgłoszenie podejrzenia choroby zawodowej wszczyna postępowanie, a w szczególności kieruje rolnika na badanie do jednostki orzeczniczej. Inspektor Sanitarny na podstawie zebranego materiału dowodowego, a w szczególności na podstawie orzeczenia lekarskiego, wydaje decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej albo decyzję o braku podstaw do jej stwierdzenia. Prawomocna decyzja o stwierdzeniu choroby zawodowej jest podstawą do ubiegania się o świadczenia z ubezpieczenia społecznego rolników.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group