Poniedziałek, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 4352
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jedlina-Zdrój: W Jedlinie–Zdroju powstała "Jadłodzielnia"

Środa, 20 marca 2019, 11:26
Aktualizacja: 11:29
Autor: Robert Bajek
Jedlina-Zdrój: W Jedlinie–Zdroju powstała "Jadłodzielnia"
Fot. Robert Bajek
Dzisiaj w Jedlinie–Zdroju odbyło się otwarcie pierwszej w naszym regionie "Jadłoidzielni".

"Jadłodzielnia" to punkt, w którym można zostawiać produkty spożywcze dla osób potrzebujących. Ideą "Jadłodzielni" jest to, aby żywność się nie marnowała, aby jej nie wyrzucać, tylko dzielić się nią z osobami będącymi w trudnej sytuacji. Można w niej zostawić produkty, których nie zdążyło się spożytkować, a które nie przekroczyły terminu przydatności do spożycia, produkty zapakowane, zamknięte, starannie zapakowane produkty suche, ale również wyroby własne - na przykład dania obiadowe, dokładnie opisane, zawekowane, z podaną datą przygotowania. Nie można natomiast pozostawiać w "Jadłodzielni" surowego mięsa, wyrobów z niepasteryzowanego mleka, wyrobów zawierających surowe jajka, otwartych puszek z przetworami czy posiadających nietypowy wygląd.

Idea "Jadłodzielni" narodziła się w 2012 roku w Niemczech. Pierwsza w Polsce "Jadłodzielnia" powstała w Warszawie w 2016 roku. Kolejne uruchomiono w Toruniu i we Wrocławiu. W Jedlinie-Zdroju "Jadłodzielnia" funkcjonuje przy markecie "Kupiec" na ulicy Piastowskiej 12. Inicjatorem powstania "Jadłodzielni" w Jedlinie-Zdroju był miejscowy Ośrodek Pomocy Społecznej. O "Jadłodzielni" opowiadała Joanna Fornalska - kierownik jedlińskiego OPS-u:

- Główną ideą jest przeciwdziałanie marnotrawieniu nadwyżek żywności, żeby jej nie wyrzucać, a efektem pośrednim jest to, że z "Jadłodzielni" będą korzystać osoby, które żyją w skrajnym ubóstwie. Oni mogą skorzystać z tego nadmiaru żywności, który zamiast wyrzucać będziemy tutaj odkładać.

Twoja reakcja na artykuł?

10
71%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
2
14%
Smuci
0
0%
Złości
2
14%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group