Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Czytających: 4580
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: W Montowni rozmawiano o rynku pracy na terenie subergionu wałbrzyskiego

Piątek, 3 sierpnia 2018, 13:50
Aktualizacja: Sobota, 4 sierpnia 2018, 9:28
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: W Montowni rozmawiano o rynku pracy na terenie subergionu wałbrzyskiego
Fot. Robert Bajek
Dzisiaj w Klubie Montownia na terenie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu odbyło się spotkanie, podczas którego omawiana była sytuacja na rynku pracy na terenie subregionu wałbrzyskiego.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich i lokalnych, samorządów powiatowych, publicznych służb zatrudnienia, organizacji zrzeszających przedsiębiorców i oczywiście przedstawiciele Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu pracy z dyrektor Ewą Grzebieniak. Podczas spotkania mowa była o wykorzystywaniu środków krajowych i europejskich, przeznaczonych na pomoc dla mieszkańców subregionu wałbrzyskiego, a przedstawiciele Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej DWUP przedstawiali możliwości wsparcia dla pracodawców i pracowników.

- Rynek pracy się zmienia. Od kilku lat obserwujemy znaczne spadki stopy bezrobocia. W tej chwili można powiedzieć, że rok do roku w porównaniu z rokiem 2017 ten spadek bezrobocia w subregionie wałbrzyskim to spadek o blisko 4 500 osób, które z rejestrów Powiatowych Urzędów Pracy wyszły po to, żeby trafić do zatrudnienia. Ta sytuacja powoduje szereg nowych wyzwań dla publicznych służb zatrudnienia. Wśród wyzwań jest przede wszystkim praca z osobami, które mimo wszystko w tych rejestrach jeszcze pozostają. To jest wciąż około 17 500 osób jeżeli mówimy o subregionie wałbrzyskim, a jeżeli mówimy o województwie to jest to blisko 63 000 osób. Diagnozujemy te osoby. Zadajemy sobie pytanie co jest barierą wejścia na rynek pracy. Często są to osoby, które opiekują się osobami zależnymi, osobami starszymi czy niepełnosprawnymi. Takim osobom proponujemy wsparcie asystenta osoby niepełnosprawnej czy opiekuna osoby starszej po to, żeby taka osoba mogła wrócić na rynek pracy. Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy dysponuje szeregiem instrumentów. Od Europejskiego Funduszu Społecznego - jesteśmy instytucją, która wdraża fundusze unijne i wspiera pracodawcę chociażby w bazie usług rozwojowych. Jest to działania szyte na miarę potrzeb pracodawców - dające możliwość podniesienia kompetencji i kwalifikacji zawodowych osób pracujących, ale takich, jakie zaplanował pracodawca. To samo jeżeli chodzi o Fundusz Pracy Krajowy Fundusz Szkoleniowy. Tam również mamy środki podnoszące kwalifikacje zawodowe, finansujemy nawet studia podyplomowe dla osób pracujących - powiedziała Ewa Grzebieniak - dyrektor DWUP.

Subregion wałbrzyski osiągnął największy spadek liczby osób bezrobotnych spośród wszystkich subregionów na Dolnym Śląsku. Stopa bezrobocia wynosi w nim 8,2 proc. W poszczególnych powiatach stopa bezrobocia kształtuje się następująco: wałbrzyski ziemski: 12,8 proc., kłodzki: 11,2 proc., ząbkowicki: 10,4 proc., dzierżoniowski: 6,6 proc., miasto Wałbrzych: 6,4 proc., świdnicki: 5,9 proc. Powiatowe Urzędy Pracy w subregionie wałbrzyskim dysponują kwotą blisko 50 milionów złotych w ramach puli środków Funduszu Pracy. Mieszkańcy subregionu, osoby zatrudnione, bezrobotni, pracodawcy, organizacje społeczne i pozarządowe mogą też liczyć na środki będące w dyspozycji DWUP, pochodzące z Programu Operacyjnego "Wiedza Edukacja Rozwój" i Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. Pula środków przeznaczonych na projekty wynosi blisko 270 milionów złotych.

Wśród zawodów deficytowych na terenie Województwa Dolnośląskiego w roku 2018 znalazły się między innymi następujące profesje: betoniarze i zbrojarze, blacharze i lakiernicy samochodowi, brukarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, elektrycy i elektromonterzy, fizjoterapeuci i masażyści, fryzjerzy, kelnerzy i barmani, kierowcy autobusów i samochodów ciężarowych, kierownicy budowy, krawcy, kucharze, lekarze, magazynierzy, mechanicy samochodowi, monterzy instalacji budowlanych i konstrukcji metalowych, murarze i tynkarze, nauczyciele języków obcych, praktycznej nauki zawodu, przedmiotów zawodowych, przedszkoli i szkół specjalnych, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, operatorzy obrabiarek skrawających, opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych, piekarze, pielęgniarki i położne, pomoce kuchenne, robotnicy budowlani, spawacze, spedytorzy, stolarze i ślusarze.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group