Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 4242
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wałbrzych dla przedsiębiorców

Czwartek, 2 kwietnia 2020, 8:36
Aktualizacja: Sobota, 4 kwietnia 2020, 9:21
Autor: red
Wałbrzych: Wałbrzych dla przedsiębiorców
Fot. red
– Kryzys, który nas dotknął, dotyczy również życia gospodarczego. Dlatego przygotowaliśmy pakiet działań, które mają wesprzeć małe i mikro przedsiębiorstwa, jak zakłady pracy, zakłady usługowe, restauracje, gdzie pracują wałbrzyszanie. Takich przedsiębiorstw w naszym mieście jest ponad 13 tysięcy. Przygotowaliśmy pakiet, który ma spowodować, że te firmy przetrwają ten najtrudniejszy czas i będą mogły za kilka miesięcy ruszyć do pełnej działalności – mówi prezydent Roman Szełemej.

WAŁBRZYCH POMAGA PRZEDSIĘBIORCOM

Urząd Miejski w Wałbrzychu wychodzi z pomocą do mikro i małych przedsiębiorców z terenu miasta. W związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa i wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego, który dotyka w szczególny sposób osoby prowadzące działalność gospodarczą, miasto proponuje szereg rozwiązań, które są dostępne w obecnym stanie prawnym. Przedsiębiorcy, którzy znajdą się w trudnej sytuacji finansowej z powodu epidemii, będą mogli liczyć na pomoc, jeżeli chodzi o obciążenia związane z lokalnymi podatkami i opłatami.

CZYNSZE NAJMU
1. Najemcy lokali należących do gminy, którzy prowadzą działalność jaka została objęta zakazem wynikającym z rozporządzenia Ministra Zdrowia o wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego i zawiesili działalność gospodarczą zostaną zwolnieni z czynszu za ten okres (do trzech miesięcy). Zwolnienie z czynszu wyłącznie na wniosek zainteresowanego podmiotu.
2. Najemcy lokali należących do gminy, którzy prowadzą działalność jaka została objęta zakazem wynikającym z w/w rozporządzenia, ale nie zawiesili działalności (np. restauracje z posiłkami na wynos) i zadeklarują utratę przychodów o minimum 30 %. Zmniejszenie opłat za czynsz (na wniosek zainteresowanego podmiotu).
3. Pozostali najemcy lokali należących do gminy, którzy prowadzą działalność nie objętą rozporządzeniem , a odnotowali (i zadeklarowali) znaczący spadek przychodów. (o minimum 30%) Indywidualna ocena sytuacji po złożeniu wniosku.

CZYNSZ DZIERŻAWNY
Miasto Wałbrzych na wniosek mikro lub małych przedsiębiorców, może udzielić ulg w spłacie należności z tytułu czynszu dzierżawnego na podstawie Uchwały nr XLV/552/2017 Rady Miejskiej Wałbrzycha w sprawie szczegółowych zasad, sposobu i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty spłat należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny przypadających Gminie Wałbrzych lub jej jednostkom organizacyjnym wymienionym w art. 9 pkt 3,4 i 13 ustawy o finansach publicznych oraz wskazania organu i osób do tego uprawnionych podległym oraz wskazania organu i osób do tego uprawnionych. Udzielnie ulgi nastąpi wyłącznie na wniosek zainteresowanego podmiotu po zadeklarowaniu utraty przychodów o minimum 30 %.

PODATEK OD NIERUCHOMOŚCI
Zgodnie z Ordynacją Podatkową – w uzasadnionych społecznie sytuacjach – prezydent może dokonać odroczenia, rozłożenia na raty lub umorzenia podatku od nieruchomości. Decyzja Prezydenta dotyczy może wyłącznie przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność jaka została objęta zakazem wynikającym z rozporządzenia Ministra Zdrowia o wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego i zadeklarowali spadek obrotów o minimum 50%.

WINDYKACJA
Windykacja tytułów egzekucyjnych (np. w spłaty rat rozłożonych w czasie w wyniku podpisanych z miastem porozumieni). Ograniczenie prowadzenia egzekucji w stosunku do podmiotów nie zalegających z opłatami, które znalazły się w trudnej sytuacji spowodowanej wprowadzeniem stanu epidemii, poszukiwanie nowych (indywidualnych dla każdej sprawy) rozwiązań. Wyłącznie na wniosek zainteresowanego podmiotu.

Infolinia dla przedsiębiorców: 74 66 55 293, 74 66 55 365 (czynna w godz. 7.30 – 15.30)
Szczegóły dostępne na stronie internetowej (od 02.04.2020 r): http://www.walbrzych.eu
e-mail: pomocfirmom@um.walbrzych.pl

Twoja reakcja na artykuł?

6
55%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
9%
Nudzi
1
9%
Smuci
3
27%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (17)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group