Piątek, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 1868
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych – dwie zmodernizowane stacje i przystanek

Wiadomości: Wałbrzych
Sobota, 30 września 2017, 13:49
Aktualizacja: Niedziela, 1 października 2017, 8:03
Autor: red
Fot. PKP PLK
Za ponad 77 mln zł PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przebudują dwie stacje: Świebodzice i Wałbrzych Szczawienko oraz zbudują nowy przystanek Wałbrzych Śródmieście. Poprawi się komfort obsługi pasażerów na stacjach. Dostęp do kolei będzie łatwiejszy i wygodniejszy.

Na stacji w Świebodzicach będą zbudowane nowe, dłuższe (300 m) i wyższe perony, lepiej dostosowane do obsługi pociągów dalekobieżnych. Będą wyposażone w ławki i system oznakowania oraz rozkłady jazdy. Zostanie zachowany historyczny charakter wiaty, a nawierzchnia peronów będzie wykonana z kostki granitowej. Pociągi pojadą przez stację ok. 20 km szybciej, z prędkością 60 km/h (obecnie max. prędkość wynosi 40 km/h). Szybszy przejazd pociągów przez stację umożliwią nowe tory i sieć trakcyjna oraz rozjazdy. Wymiana urządzeń sterowania ruchem zwiększy poziom bezpieczeństwa.

Na stacji Wałbrzych Szczawienko podróżni będą korzystać z przebudowanego, wyższego peronu. Zamontowane zostaną wiaty i ławki, nowe oświetlenie i nagłośnienie. Obiekt będzie dostosowany do obsługi osób o ograniczonej mobilności, a specjalne ścieżki naprowadzające ułatwią poruszanie się osobom niedowidzącym. Stacja będzie wyposażona w nowe urządzenia sterowania ruchem, które wspólnie z wymienioną siecią trakcyjną i zmodernizowanymi torami umożliwią jazdę pociągów z prędkością do 100 km/h.

Modernizacją objętych zostanie również 8 obiektów inżynieryjnych – w tym most i wiadukt (nad ul. Stacyjną). Konstrukcje budowli zostaną odnowione i wzmocnione. Efektem prac będzie dostosowanie wiaduktów do ruchu pociągów z większą prędkością oraz możliwość prowadzenia cięższych składów towarowych. Poprawi się też bezpieczeństwo na przejazdach drogowych. Na 5 skrzyżowaniach toru i drogi zostaną zamontowane nowe urządzenia zabezpieczające.

Wałbrzych Śródmieście będzie nowym punktem, usprawniającym połączenia aglomeracyjne w Wałbrzychu. Jego realizacja łączy się z miejską inwestycją, związaną z budową zintegrowanego centrum przesiadkowego.

Przystanek byłby w odległości niespełna dwóch kilometrów od stacji Wałbrzych Miasto, w kierunku stacji Wałbrzych Fabryczny. Zaplanowana jest budowa dwóch 300 m peronów. Byłyby połączone przejściem podziemnym i wyposażone w wiaty, oświetlenie i system dynamicznej informacji podróżnych. Dostęp do peronów osobom o ograniczonej mobilności i podróżnym z cięższym bagażem ułatwiłyby windy.

Modernizacja stacji i przystanków w regionie Wałbrzycha objęła dotychczas m.in. stację Wałbrzych Miasto oraz Boguszów Gorce, Marciszów. Dzięki modernizacji linii Wrocław - Wałbrzych – Jelenia Góra kolej staje się coraz atrakcyjniejszym środkiem transportu. Czas przejazdu ze stolicy Dolnego Śląska do Jeleniej Góry skrócił się do 1h 45 min.

Umowa dotycząca przebudowy stacji Wałbrzych Szczawienko i stacji Świebodzice oraz budowa zintegrowanego przystanku kolejowego Wałbrzych Śródmieście będzie realizowana w ramach projektu „Prace na linii kolejowej nr 274 Wrocław – Zgorzelec na odcinku Wrocław – Jelenia Góra oraz przyległych łącznicach”. Wartość zawartej umowy – finansowanej ze środków budżetowych - wynosi 77,563 mln zł (netto). Realizacja zostanie ukończona w 2020 r. Wykonawcą jest konsorcjum: INFRAKOL sp. z .o.o. i Track Tec Construction sp. z o.o.

Źródło: PKP PLK

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~mim 30-09-2017 17:31
Brawo PiS, brawo Dworczyk i Zalewska tylko w Was nadzieja,żeby POmyje komunistyczne nie rozkradały Polski naszego i tak biednego regionu.Oby tak dalej będzie wynik w wyborach 50% plus i nigdy wiecej POpaprańców.
~olo 30-09-2017 17:46
To żaden PIS to Nasz kochane Doktorek jemu wszystko zawdzięczamy
~Asban 30-09-2017 18:54
Przywracanie zamknietych przez PO: posterunkow policji, jednostek wojskowych , dworcow itp to dobra strona PIS. Czas zakończyc polityke "zwijania panstwa polskiego"
~Asban 30-09-2017 19:02
Przywracanie zamknietych przez PO: posterunkow policji, jednostek wojskowych , dworcow itp to dobra strona PIS. Czas zakończyc polityke "zwijania panstwa polskiego"
~Troll 30-09-2017 19:58
A czy Centrum Przesiadkowe będzie miało choćby skromne CSM ("Centrum Skupienia Modlitewnego")?
~zosia 30-09-2017 20:33
niektóre wpisy są bardzo prymitywne lub piszący
idler73 1-10-2017 10:23
Jak widzę, pisiackie ZERO wypisuje swoje plugawe brewerie. O ile sobie przypominam, koncept i wykonanie (Świebodzice) nie pochodzą od PiS. Reszta inwestycji również. Hołota jednak wierzy, że to geniusz prezesa. Komuniści robili dokładnie tak samo, przyszywali sobie łatki, do nich nie należące. Zastanawiam się, ile płatne pisowskie trolle, takie jak olo, polewa i inni, zgarniają za wiernopoddańcze lizanie czterech liter Jarkowi ? A, może po prostu to taka wolacka, zaściankowa chęć przypochlebienia się jedynie słusznej władzy ? W komunie też było pełno piewców czerwonych, dzisiaj zapadli na amnezję.
~Do Mim 2-10-2017 7:25
Jeżeli chodzi o stacje kolejowe to pogratulować też trzeba tym którzy kierują PKP PLK. Dyrektor Kolubka z zakładu w Wałbrzychu też mówił o tym i to dużo wcześniej. Zmiana jest dobra.
~Jakotaki 2-10-2017 7:39
Ratunku!!! ;mim; jest ciężko chory na umyśle,jeżeli pisze,że ta para PiSo działaczy kiwnęła choć ręką w tej materii.A tak swoją drogą,to o tym Centrum przesiadkowym więcej się pisze,niż robi,a miastu wstyd za stan obecny.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group