Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Czytających: 8279
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wałbrzych i folklor

Niedziela, 21 sierpnia 2022, 6:46
Autor: red
Wałbrzych: Wałbrzych i folklor
Fot. organizatorzy
Przed nami moc folkowych wrażeń w ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Kopalnia Folkloru”. W ostatni weekend wakacji Wałbrzych będzie najbardziej kolorowym, roztańczonym i rozśpiewanym miastem w Polsce! Festiwal to jednak nie tylko koncerty, parady i warsztaty, ale także kuchnie świata. W Starej Kopalni zagoszczą foodtrucki.

Kopalnia Folkloru potrwa w tym roku od 24 do 28 sierpnia. Środa, czwartek i piątek to zamknięte warsztaty, w których wezmą udział grupy ludowe uczestniczące w tegorocznym wydarzeniu.

W piątek o godzinie 16.oo organizatorzy zapraszają na uroczyste otwarcie festiwalu. W tym roku będzie to także wałbrzyski finał projektu Brave Kids/ Lelenfant. W Starej Kopalni zagoszczą również foodtrucki z kuchniami świata, które będą towarzyszyć festiwalowi do niedzieli.

W sobotę o godzinie 17.oo zaplanowano koncert finałowy tegorocznej Kopalni Folkloru. Zespoły będą się prezentować na placu eventowym Starej Kopalni. W razie niepogody – w Sali Łańcuszkowej. Na koniec tego dnia zaprezentuje się dj Balkan Valkan, który łączy muzykę elektroniczną z muzyką ludową.

W niedzielę po godzinie 13.oo uczestnicy festiwalu pojawią się na specjalnej, kolorowej paradzie w Jedlinie-Zdroju w czasie tegorocznego Festiwalu Zupy. W tamtejszym parku zaplanowano także koncert.

Kto weźmie udział w tegorocznej Kopalni Folkloru? Poniżej prezentujemy opisy gości specjalnych: Zespół Pieśni i Tańca „Łany” imienia Wiesława Kaszubkiewicza Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Zespół Pieśni i Tańca “Hora Mare” z miasta Cricova w Mołdawii oraz Zespół Pieśni i Tańca „Powiśle” im. Kazimiery Walczak „Mamci”.

Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Kopalnia Folkloru” jest Zespół Pieśni i Tańca „Wałbrzych” działający przy Wałbrzyskim Ośrodku Kultury.

Zespół Pieśni i Tańca ŁANY im. Wiesława Kaszubkiewicza Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu powstał na zlecenie rektora prof. dr Hab. Jerzego Zwolińskiego w 1974 roku na ówczesnej Akademii Rolniczej. Początkowo była to mała grupa miłośników wielkopolskiego folkloru. W 1977 roku kierownictwo nad zespołem objął Wiesław Kaszubkiewicz, który nadał zespołowi całkowicie odmienny charakter, tworząc nowy program, choreografie i nadając obecną nazwę – ŁANY.

Następnym kierownikiem zespołu w trakcie intensywnego rozwoju był Zenon Musiał, pełniący swoją funkcję do kwietnia 2022 roku. Obecnie w skład kadry wchodzą:

Andrzej Tarnowski – Kierownik ZPiT ŁANY
Krzysztof Dzierżewski – Kierownik Organizacyjny ZPiT ŁANY
Aleksandra Pura-Cidyło – Instruktor wokalny
Juliano Jarenczuk – Instruktor taneczny
Dawid Krupa – Akompaniator

W skład grupy wchodzi około 100 osób, są to studenci i absolwenci nie tylko Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu ale również innych poznańskich uczelni. Repertuar zespołu obejmuje 15 regionów z różnych zakątków Polski, tańce narodowe (Polonez, Mazur, Krakowiak, Kujawiak i Oberek), przestawienie plenerowe na noc Świętojańską, czyli Noc Kupały, obrzęd Dożynkowy oraz widowisko wokalno-taneczne prezentujący okres XX-lecia międzywojennego.

Od momentu powstania zespół dał kilkaset koncertów, ma na swym koncie liczne nagrania radiowe i telewizyjne, oraz nagrody i wyróżnienia z wielu prestiżowych festiwali krajowych i zagranicznych.

Zespół Pieśni i Tańca “Hora Mare” z miasta Cricova w Mołdawii powstał w 2010 r. Dyrektorem artystycznym i choreografem zespołu jest Denis Gînga. Obecnie “Hora Mare” liczy około 80 członków w wieku od 5 do 37 lat. Repertuar zespołu jest niezwykle zróżnicowany i zawiera tańce prezentujące rytuały oraz tradycje Mołdawian. Najbardziej znanymi są: Hora i Bătuta z Manty, suita tańców z łąki Prut, Sărbătoreasca, Suita z południowej Mołdawii, Ghilabaua ze Slobozia-Mare, Sârba z Ţarigradu, Hangul, Polca, Ciurul, Coasa itp.

W czasie swojej działalności Zespół „Hora Mare” stał się jednym z najbardziej reprezentatywnych zespołów tanecznych w kraju, uczestnicząc corocznie w licznych koncertach, festiwalach, konkursach krajowych i międzynarodowych, filmach oraz paradach. Jest on laureatem krajowych festiwali: La Vatra Horelor, Nufărul Alb, Meşterul Manole, Narodowego Festiwalu Portului Popular, Festiwalu Wina, Hora Mare, Święta Niepodległości i wielu innych.

Zespół reprezentował sztukę choreograficzną Mołdawii w ponad 20 krajach, m.in.: Litwie, Grecji, Włoszech, Niemczech, Turcji, Szwajcarii, Bułgarii, Rumunii, Ukrainie, Chorwacji, Węgrzech, Serbii, Bośni i Hercegowinie.

Do najważniejszych nagród zespołu należą:

– I miejsce na ogólnokrajowym konkursie tańca „Młode talenty”, Kiszyniów, 2014;

– I miejsce na międzynarodowym festiwalu tańca ludowego w Kavali, Grecja, 2016;

– II miejsce na Festiwalu – międzynarodowy konkurs tańca ludowego „Złoty Caragoz”, Bursa, Turcja, 2018;

– I miejsce na międzynarodowym festiwalu tańca popularnego „Cătălina”, Iasi, Rumunia;

– Nagroda główna na ogólnokrajowym konkursie tańca „Młode talenty”, Kiszyniów, 2022 r.

Zespół Pieśni i Tańca „Powiśle” im. Kazimiery Walczak „Mamci”

Zespół Pieśni i Tańca „Powiśle” założyła w 1953 roku Pani Kazimiera Walczak popularnie nazywana „Mamcią”. Pierwsza próba zespołu odbyła się 11 kwietnia 1953 r. w miejscowości Końskowola, gdzie zespół pracował do 1984 r. Od marca 1985 r. siedzibą zespołu jest Puławski Ośrodek Kultury „Dom Chemika” w Puławach. W dniach 28-30 września 2018 r. odbyły się obchody 65-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Powiśle”.

Najważniejszym wydarzeniem podczas cyklu występów towarzyszących obchodom, było nadanie imienia. Od 29 września 2018 r. Zespół nosi nazwę: Zespół Pieśni i Tańca „Powiśle” im. Kazimiery Walczak „Mamci”.

W swoim repertuarze zespół posiada: tańce narodowe, tańce regionalne, zabawy dziecięce, widowisko plenerowe „Sobótki”. W ciągu dotychczasowych lat istnienia Zespół Pieśni i Tańca „Powiśle” otrzymał wiele nagród i wyróżnień oraz wielokrotnie był uczestnikiem i laureatem w przeglądach i festiwalach krajowych oraz międzynarodowych, w takich krajach jak: Dania, Węgry, Austria, Rumunia, Bułgaria, Czechy, Słowacja, Białoruś, Ukraina, Niemcy, Turcja, Cypr, Francja, Grecja, Kanada oraz Meksyk.

Dzięki bogatej garderobie strojów młodzi tancerze podczas występów mogą prezentować się w kolorowych kostiumach. Wyjeżdżając na festiwale i konkursy dzieci mają okazję zwiedzić Polskę oraz kraje zagraniczne.

Pary taneczne dodatkowo doskonalą umiejętności podczas zajęć indywidualnych, gdzie przygotowywane są do ogólnopolskich turniejów tanecznych tańców polskich w formie towarzyskiej. Wielopokoleniowa forma Zespołu tworzy więzi i przyjaźnie na całe życie.

Obecnie Zespół prowadzą: Małgorzata Knap, Łukasz Czerwiński oraz Konrad Grabowski, który prowadzi także pary turniejowe. Zespołowi przygrywa kapela, pod kierownictwem Andrzeja Rotmańskiego, przy akompaniamencie Piotra Osiaka.

Twoja reakcja na artykuł?

4
44%
Cieszy
5
56%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group