Miejska oferta skierowana jest zarówno do zorganizowanych, jak i do indywidualnych uczestników. Większość zajęć i imprez jest całkowicie bezpłatna. Zapłacić trzeba za korzystanie ze Skate Parku (wstęp w czasie ferii – 2 złote), udział w warsztatach tanecznych Zespołu Pieśni i Tańca „Wałbrzych” (25 zł. za całość). 15 złotych kosztują wyjazdy na lodowisko i basen organizowane przez WOK, pozostałe zajęcia organizowane przez tę instytucję są bezpłatne.
Jak co roku Muzeum w Wałbrzychu organizuje dla dzieci i młodzieży warsztaty plastyczne połączone z elementami sztuki konserwatorskiej oraz poznawaniem historii miasta i regionu oraz.
W Bibliotece pod Atlantami dominować będą multimedialne warsztaty literacko-plastyczne o różnorodnej tematyce, uzupełnione seansami filmowymi i możliwością poznania ciekawej historii budynku, w którym mieści się biblioteka.
Ośrodek Sportu i Rekreacji organizuje w swoich obiektach bardzo dużą ilość zajęć. Będą turnieje piłkarskie, koszykarskie, siatkarskie i w tenisie stołowym. Ponadto zajęcia z lekkiej atletyki, fitness, aerobiku oraz w siłowni.
Wałbrzyski Ośrodek Kultury ma ofertę zarówno dla ciała jak i dla ducha. Obok wyjazdów na basen i lodowisko odbędą się także spotkania z rycerzami oraz warsztaty teatralne, dyskoteki i karaoke.
Zespół Pieśni i Tańca „Wałbrzych” zaprasza uczniów gimnazjów i szkół średnich na warsztaty taneczne. W programie tańce współczesne, latynoamerykańskie i standardowe.
W czasie ferii Teatr Lalki i Aktora zaprasza aż na pięć różnych spektakli. Będzie o szczęściu, smokach, królewnach, czarownicach i czarach.
Ośrodek Społeczno-Kulturalny na Podzamczu od lat proponuje różne formy spędzania wolnego czasu, nie tylko w czasie ferii. W ciągu najbliższych dwóch tygodni od rana będzie można uczestniczyć w warsztatach teatralnych, zabawach, turniejach sportowych i konkursach.
Dla miłośników koni oraz wszystkich chcących poznać bliżej magiczne miejsca dawnej posiadłości Hochbergów Stado Książ przygotowało półkolonię. Odbędą się dwa tygodniowe turnusy wypełnione nauką jazdy konnej, wycieczkami i innymi zajęciami. Koszt dla jednej osoby to 390 zł. za pięciodniowy turnus z wyżywieniem.
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa przygotowała na czas ferii warsztaty rysunku, filmowo-dziennikarskie, kosmetyczne, zajęcia w siłowni, fitness, a nawet szkolenie z techniki marszu Nordic Walking.
Zajęcia w czasie ferii oferują dla swoich uczniów także wałbrzyskie podstawówki i gimnazja. Odbywać się będą zajęcia sportowe, plastyczne i świetlicowe, pokazy filmów i piesze wycieczki. Pełną informacje uczniowie tych szkół otrzymali od wychowawców.
Również Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zaprasza do swoich świetlic, proponując zajęcia w pracowniach komputerowych oraz różnorodne gry i zabawy.
Szczegółowe i najbardziej aktualne informacje dostępne są na stronach internetowych:
www.osir.walbrzych.pl
www.wok.walbrzych.pl
www.stadoksiaz.pl
www.atlany.pl
www.smpodzamcze.com.pl/osk/
www.zpit.walbrzych.pl
www.pwsz.com.pl
www.muzeum.walbrzych.pl/
www.teatrlalek.walbrzych.pl/
A co poza Wałbrzychem?
Propozycja dla głodnych wiedzy o astronomii: „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych” w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy - dzięki tablicom, eksponatom oraz modelom (w rogu sali wisi miniatura teleskopu Hubble'a) można prześledzić rozwój obserwacji astronomicznych dokonywanych w oparciu o proste, przeziernikowe instrumenty, następnie lunety i teleskopy umieszczane w przestrzeni kosmicznej. Wystawa jest interaktywna, zwiedzający mogą dokonać obserwacji przez teleskopy, a także, wykorzystując instrukcje, samodzielnie zbudować lunetę typu Galileusza lub Keplera.
Propozycja dla narciarzy: Czarnów – atrakcja, jakich mało - czyli coś dla tych, którzy mają ochotę na jazdy nocne na trasie o długości 800 m... Stacja Narciarska „Czarnów” leży pomiędzy Kamienną Górą a Kowarami i jest wspaniałym miejscem, w którym można w sympatycznej atmosferze spędzić wolny czas. Zlokalizowana jest ona na trasie Wałbrzych - Jelenia Góra (droga wojewódzka nr 367). Z Wrocławia, Bolkowa dojeżdżamy do Kamiennej Góry drogą krajową nr 5. Z Jawora, Legnicy, Poznania do Bolkowa drogą krajową nr 3.
Propozycja dla miłośników odkrywania tajemnic przeszłości: Rogoźnica – gorzka lekcja historii, czyli propozycja na mądre spędzenie wolnego czasu dla całej rodziny, ale uwaga: zgodnie z Zarządzeniem Ministra Edukacji Narodowej dzieciom do lat 13 wstęp do muzeów martyrologii jest zabroniony. Uczniowie powinni zwiedzać to muzeum pod opieką osób dorosłych. Rogoźnica to po niemiecku Groß Rosen, dlatego też tutejszy obóz pracy zyskał taką nazwę. KL Gross-Rosen powstał w sierpniu 1940 r. jako filia KL Sachsenhausen, której więźniowie przeznaczeni byli do pracy w miejscowym kamieniołomie granitu. W maju kolejnego roku Arbeitslager Gross-Rosen uzyskał status samodzielnego obozu koncentracyjnego. KL Gross-Rosen był jednym z najcięższych obozów koncentracyjnych.
Przy okazji wycieczki do Rogoźnicy proponujemy odwiedzenie Mściwojowa: Pawilon na wyspie i oranżeria - odkrywanie dawnej świetności... Dzisiejszy Mściwojów znany był już w XIII wieku jako rycerska wieś Prawin. Ciekawe wrażenie robi tu staw z wyspą i pawilonem wzniesionym na rzucie ośmioboku. Niegdyś łódką przypływano tu, aby w spokoju i z daleka od innych porozmawiać.
Propozycja dla miłośników zabytków: Największe opactwo na świecie, odwiedzane przez Hitlera i Jacksona, czyli wyprawa do Lubiąża. Lubiąskie opactwo nazywane jest arcydziełem śląskiego baroku. Potężny gmach, mimo że nie jest pięknie odrestaurowany, robi niesamowite wrażenie. I nic dziwnego – ten zespół klasztorny jest drugim co do wielkości obiektem sakralnym na całym globie! Ustępuje jedynie kompleksowi pałacowo-klasztornemu Eskurial w Hiszpanii. Kompleks w Lubiążu ma powierzchnię dwa i pół razy większą od zamku na Wawelu.
Dla miłośników tajemnic ukrytych pod ziemią: Po uran do Kletna - miejscowość ta słynie z Jaskini Niedźwiedziej, tymczasem jest tam też stara kopalnia uranu. W sztolni jest bezpiecznie, choć momentami licznik Geigera wariuje… Kopalnia dostępna jest przez cały rok, panuje tu stała temperatura 7 st. C.