Środa, 27 września
Imieniny: Kosmy, Damiana
Czytających: 5581
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Wałbrzych na mapie sterowca

Czwartek, 29 lipca 2021, 9:04
Aktualizacja: 9:11
Autor: red
Wałbrzych/Kraj: Wałbrzych na mapie sterowca
Fot. użyczone
Wałbrzych znajdzie się na trasie przelotu sterowca Goodyear Blimp, który już 30 lipca przybędzie do Polski. Ten statek powietrzny to prawdziwa ikona popkultury. Towarzyszył najważniejszym rozgrywkom sportowym. Umożliwił transmisję telewizyjną dla BBC ze ślubu Karola i Diany. Niósł pomoc ofiarom huraganu, który uderzył w wybrzeże Florydy. Teraz zapewni niepowtarzalne widoki mieszkańcom Polski.

Sterowiec jest w trakcie europejskiej trasy związanej z najważniejszymi wydarzeniami motosportowymi na Starym Kontynencie, którym Blimp towarzyszy w ramach kampanii celebrującej powrót marki Goodyear do międzynarodowych wyścigów.

Niebo nad Wałbrzychem warto obserwować w piątek 30 lipca. Osoby, które chciałyby śledzić dokładne położenie sterowca, mogą to robić za pośrednictwem serwisu FlightRadar24, który pokazuje lokalizację statków powietrznych na mapie w czasie rzeczywistym. Wystarczy tylko wpisać numer indentyfikacyjny DLZFN przypisany Blimpowi. Sterowiec przybędzie do Polski od strony Czech i uda się w kierunku Wrocławia – przez trzy dni będzie stacjonować na podwrocławskim lotnisku Aeroklubu Wrocławskiego w Szymanowie, skąd będzie odbywać regularne loty nad miastem i jego okolicami.

Jeżeli uda się zrobić zdjęcie, warto oznaczyć je hashtagiem #GoodyearBlimp. Najlepsze zdjęcia i relacje zostaną wyróżnione na Instagramie, na profilu @goodyeareurope.

- Cieszymy się, że po latach przerwy sterowiec zagości ponownie też w Polsce – mówi Paweł Jezierski, Kierownik ds. Komunikacji Grupy Goodyear w regionie Europy Wschodniej – Północ. - Chociaż w naszym kraju nie odbywają się wyścigi zaliczane do sezonu FIA, Polska jest ważnym rynkiem dla Goodyear i ta wizyta jest tego potwierdzeniem – dodaje.

Goodyear Blimp – podniebny król

Statek powietrzny Goodyear, który będzie można zobaczyć nad Wałbrzychem, to półsztywny Zeppelin NT, który jest największym tego typu modelem na świecie. Mierzy ponad 75 m długości – to prawie trzy czwarte długości boiska do piłki nożnej. Ma prawie 18 m wysokości. Gondola, czyli przedział pasażerski, mieści do 14 osób, które mogą podziwiać widoki przez duże panoramiczne okna. Jest to dokładnie ten sam model sterowca, który marka Goodyear wykorzystuje w Stanach Zjednoczonych – tam Goodyear posiada trzy tego typu maszyny.

Goodyear Blimp napędzają trzy silniki - o mocy 200 KM każdy, które są połączone ze śmigłami za pomocą skrzyni biegów, a cały zestaw pozwala na imponującą zwrotność, sterowiec może obracać się nawet wokół własnej osi podczas lotu. Może również startować i lądować w pionie. Z łatwością może też zawisnąć w miejscu i jest przy tym znacznie cichszy niż śmigłowiec.

Całkowita pojemność sterowca wynosi 8425 metrów sześciennych. Balon wypełniony jest niepalnym helem. Sterowiec może osiągać maksymalną prędkość 125 km/h. Ma zasięg 1000 km. Maksymalna wysokość lotu wynosi 3000 metrów.

Sterowiec Goodyear Blimp obsługiwany jest przez Deutsche Zeppelin-Reederei GmbH z siedzibą w Friedrichshafen w Niemczech i tam na co dzień stacjonuje.

Twoja reakcja na artykuł?

53
79%
Cieszy
3
4%
Hahaha
2
3%
Nudzi
1
1%
Smuci
0
0%
Złości
8
12%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (16)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group