Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 1772
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzyski budżet obywatelski po nowemu

Wiadomości: Wałbrzych
Sobota, 2 lutego 2019, 13:58
Autor: PAW
Fot. red
Od 2020 roku zmienią się zasady rozstrzygania Wałbrzyskiego Budżetu Obywatelskiego.

Budżet partycypacyjny czy tez inaczej obywatelski cieszy sie w naszym mieście dużym zainteresowaniem. Od roku 2012 wałbrzyszanie decydują o podziale środków zarezerwowanych w budżecie na cele wskazane przez samych zainteresowanych. W poprzednich latach była to czasem kwota niebagatelna sięgająca nawet 5 milionów złotych. W tym okresie powstało w naszym mieście wiele nowych placów zabaw, boiska przyszkolne, siłownie zewnętrzne, parkingi i chodniki. Poszczególne projekty w pierwszych latach funkcjonowania budżetu realizowane były dość szybko, ale sporo niestety projektów nie udało się wykonać, bowiem brakuje wykonawców lub też po prostu kosztorysy przerastają możliwości finansowe gminy.

Od 2020 roku w budżecie obywatelskim wprowadzone zostaną modyfikcaje. Dotychczas mieszkańcy głosowali na projekty ogólnomiejskie oraz lokalne, tzw. dzielnicowe. Każda dzielnica w zależności od liczby mieszkańców, miała określoną kwotę do rozdysponowania na konkretne zadania. Faktem jest, że spora grupa wałbrzyszan skarżyła się na to, że największe środki trafiają do największych dzielnic - Podzamcza i Piaskowej Góry, a ponadto przez długi czas projekty proszkolne wygrywały, bowiem miały największe poparcie społeczne. Dlatego postanowiono jakiś czas temu wyłączyć z głosowania projekty szkół.

Na 2020 rok przewiduje się przeznaczenie na Wałbrzyski Budżet Obywatelski 3 milionów100 tysięcy złotych. Nie będzie też wspomnianego podziału środków na projekty dzielnicowe. Maksymalnie na jeden projekt można przeznaczyć 620 tys. zł.
- W trakcie realizacji projektów z poprzednich lat zasady budżetu były zmieniane - mówi prezydent Roman Szełemej. - Dostosowujemy się do przepisów ustawy obowiązującej wszystkie samorządy.Ten sposób podziału środków to efekt wielomiesięcznej pracy sztabu osób, spotkań, analiz i konsultacji z różnymi grupami społecznymi. szanse będą miały projekty ważne dla kilku dzielnic, anie jak dotychczas np. da jednej ulicy.

- Teraz autor danego projektu będzie mógł odwołać się od negatywnej decyzji, a zespół odwoławczy będzie musiał rozpatrzyć to odwołanie - mówi Wanda Palczewska z UM w Wałbrzychu.

Twoja reakcja na artykuł?

1
14%
Cieszy
1
14%
Hahaha
1
14%
Nudzi
0
0%
Smuci
3
43%
Złości
1
14%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~D... 2-02-2019 23:05
Osłabiający jest ten pseudo-obywatelski potworek! Wstrzymywanie nowych wniosków powinno potrwać ze 2-3 lata, tak aby zrealizować WSZYSTKIE bez wyjątku projekty z lat ubiegłych, bo każdy jeden projekt wygrany, ale tylko na papierze, to kompromitacja całego tego pomysłu! Znowu ludzie się napracują, znowu wygrają, a potem władza - jak co roku powie im: wygraliście, brawo, ale waszego pomysłu jednak nie zrealizujemy, bo się nie da z tego czy innego powodu. Żenada...
~Jerzy Jacek Pilchowski 3-02-2019 1:03
Nie "po nowemu" tylko "po nieuczciwemu". UM nie zrealizował przecież niektórych projektów które były zatwierdzone. - Co stało się z przeznaczonymi na te projekty pieniędzmi?
~Waldi 3-02-2019 13:05
do: ~Jerzy Jacek Pilchowski (1:03)
Jak co może poszły pieniądze na Europejskie Centrum Solidarności, a tobie nic nie pasuje wypad ponownie do Stanów. Takim jak ty to komuna życie uratowała nie chciało Ci się pracować to strajkowałeś, następnie się wystraszyłeś i jak szczur uciekłaś zza ocean. A teraz tylko szczekasz.
~bród smród i ubóstwo 3-02-2019 9:15
Wałbrzyski budżet obywatelski to jedyny taki twór w Polsce, którego zwycięskie projekty nie są realizowane przez władze miasta. Dziwne, że znajdują się jeszcze naiwni , którzy biorą udział w tym konkursie. Wałbrzych miastem baranów.
~Lucyna 4-02-2019 9:13
Najpierw niech zostaną zrealizowane projekty które do tej pory nie zostały tknięte, a wygrały. Może by tak projekty z lat 2011-2015 realizować najpierw a dopiero zaczynać nowe. Np.Obiecane od lat boisko piłkarskie dla młodzieży na Konradowie w rejonie ulicy Baczyńskiego 49. Zlikwidowano ogródki, wykarczowano drzewa, działkowców wysiudano a do tej pory jak boiska nie było tak niema.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group