Wtorek, 2 czerwca
Imieniny: Marianny, Piotra
Czytających: 2768
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzyszanie będą czytać Pana Tadeusza

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 4 września 2012, 15:44
Aktualizacja: 15:45
Autor: PAW
Fot. PAW
Biblioteka pod Atlantami oraz Muzeum w Wałbrzychu zapraszają wszystkich wałbrzyszan w sobotę 8 września od godz. 11.00 na plac Kościelny oraz od 14.00 do pobliskich urokliwych ogrodów Muzeum na wspólne odświętne czytanie mickiewiczowskiej epopei w ramach ogólnopolskiej akcji „Narodowe czytanie – Pan Tadeusz” organizowanej pod patronatem i z inicjatywy Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Deklamacje poematu przeplatane będą krótkimi konkursami na znajomość „Pana Tadeusza”, pantomimą, pokazem tańców, muzycznymi popisami zdolnej młodzieży oraz innymi atrakcjami. W razie niepogody – zapraszamy do budynku biblioteki.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna „Biblioteka pod Atlantami” oraz Muzeum w Wałbrzychu włączyły się w ogólnopolską akcję „Narodowe czytanie Pana Tadeusza”. Akcja odbędzie się w kilkunastu miastach całego kraju w dwusetną rocznicę akcji, która rozgrywa się na kartach narodowego poematu.
- Pan Tadeusz to epopeja narodowa i myślę, że to świetna okazja, by mieszkańcy naszego miasta mogli przypomnieć sobie treść tego poematu – mówi wiceprezydent Wałbrzycha Zygmunt Nowaczyk.

Poszczególne fragmenty „Pana Tadeusza” przeczytają znakomici wałbrzyscy aktorzy: Adam Wolańczyk – nestor wałbrzyskich aktorów, odtwórca roli Skołuby w filmie Andrzeja Wajdy „Pan Tadeusz” oraz Anna Jezierska i Paweł Pawlik, a także przedstawiciele władz miasta, powiatu, instytucji państwowych, młodzież oraz publiczność. Ponadto na placu Kościelnym zaprezentowana zostanie wystawa Jacka Czarnika i Małgorzaty Laszczak „Ilustrowane Soplicowo” – przedstawiająca książkowe ilustracje do wszystkich ilustrowanych edycji „Pana Tadeusza”.
- Zachęcamy do udziału w akcji wszystkich wałbrzyszan, ale liczymy zwłaszcza na duże zainteresowanie ze strony młodzieży – mówi Renata Nowicka, dyrektor Biblioteki pod Atlantami.

Jacek Drejer, dyrektor wałbrzyskiego Muzeum, zapewnia, że warto wziąć udział w tym przedsięwzięciu.
- Ogrody muzealne zamienią się w tereny Soplicowa – mówi Drejer. – Będzie to część nieco mniej oficjalna, ale na pewno bardzo interesująca.

Zatem nam nie pozostaje nic innego, jak tylko zaprosić i zachęcić wałbrzyszan do skorzystania z tej oferty kulturalnej i przyjść w najbliższą sobotę na plac Kościelny, a następnie do muzealnego ogrodu.

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

Maku 5-09-2012 12:20
„Natenczas Wojski chwycił na taśmie przypięty Swój róg bawoli, długi, cętkowany, kręty Jak wąż boa, oburącz do ust go przycisnął, Wzdął policzki jak banię, w oczach krwią zabłysnął, Zasunął wpół powieki, wciągnął w głąb pół brzucha I do płuc wysłał z niego cały zapas ducha.” Każdy więc z obecnych nastawił swego ucha. A tu ku zdziwieniu przyszła cisza głucha. Wojski potem zimnem wnet się cały oblał. Jakby zwierz olbrzymi nagle go tam dopadł. Zachwiał się. Omdlał. I na ziemię opadł. Więc do szpitala powieźli go pędem. Jakby powóz posiadał setkę koni z rzędem. A, że to szpital Mości Prezydenta. Czekał w izbie przyjęć na łaskę przyjęcia. I byliby przyjęli,choć dziesięć godzin mrugał. Leżąc w poczekalni Wojski wydał ducha.
~benkmen 5-09-2012 17:23
W zaświatach Wolskiego potraktowano znów mylnie, wysłano do nieba przez ...Infolinię.Dodał więc Kilder , że tak trzeba każdego pacjenta kierować do nieba.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group