Sobota, 24 lipca
Imieniny: Kingi, Krystyny
Czytających: 3102
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wąskie ulice

Wtorek, 8 października 2019, 8:45
Aktualizacja: Środa, 9 października 2019, 12:08
Autor: JAZ
Wałbrzych: Wąskie ulice
Fot. archiwum
Wałbrzych jest miastem na wskroś specyficznym. Nie chodzi tu tylko i wyłącznie o położenie geograficzne, właściwości geologiczne czy samą historię. Unikatowa w skali kraju, a w niektórych przypadkach również Europy jest urbanistyczna infrastruktura, szczególnie ta z okresu przedwojennego. Do tego faktu z dużym respektem podchodzą również władze Wałbrzycha.

- Ciężko nam remontować poszczególne kamienice, które w większości są zabytkami i nie można ich zmieniać, więc odwzorowujemy ich stan faktyczny z czasów gdy powstawały – mówi Roman Szełemej.

Prezydent zaznacza również, że cała infrastruktura jest tak zbudowana, że do dzisiaj przyjeżdżają do Wałbrzycha architekci, którzy na przykładzie małych miejskich uliczek, uczą się praktycznych zastosowań zawodu. Tak dzieje się między innymi na Nowym Mieście, Starym Zdroju czy Śródmieściu. Kłopotem mieszkańców są jednak nie tylko stojące przy tychże uliczkach budynki, ale i chodniki, czy miejsca parkingowe. Często właśnie o to pytają prezydenta: „Kiedy będzie chodnik?” „ Prosimy o oświetlenie tego fragmentu domu…” lub „…co prezydent zamierza zrobić z brakującymi miejscami parkingowymi?”

- Problemem tych wszystkich małych, wąskich uliczek jest brak miejsca. Budynki już stoją. Nie przeniesiemy ich. Drogi zwęzić się nie da, poszerzyć też nie, dlatego staramy się wymyślać takie rozwiązania, które byłyby dla mieszkańców najbardziej właściwe, wygodne, ale i bezpieczne. Wzdłuż małych uliczek nie ma za bardzo gdzie zrobić miejsc parkingowych. To jest kwestia, że albo będzie chodnik, albo miejsce dla samochodów, a czasem nie ma nawet jak zrobić żadnej z tych rzeczy. Niektórych spraw naprawdę nie da się przeskoczyć. Staramy się budować miejsca parkingowe tam gdzie jest to możliwe, ale jak już wspominałem wielokrotnie, dawniej na dwie rodziny przypadał jeden samochód. Dzisiaj to często dwa lub nawet trzy na jedną rodzinę – tłumaczy prezydent.

Twoja reakcja na artykuł?

9
31%
Cieszy
1
3%
Hahaha
1
3%
Nudzi
2
7%
Smuci
8
28%
Złości
8
28%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group