Czwartek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 3188
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wciąż trzeba uważać na Barszcz Sosnowskiego

Wiadomości: Wałbrzych/REGION
Niedziela, 23 lipca 2017, 13:25
Autor: red
Fot. red
Od kilku lat na Dolnym Śląsku, w tym również na terenie naszego regionu zaobserwować można powiększające się skupiska bardzo niebezpiecznej dla zdrowia a nawet życia rośliny – Barszczu Sosnowskiego.

Barszcz Sosnowskiego to roślina zielna z rodziny selerowatych, przywieziona z Azji do Europy, gdzie bardzo szybko zaczęła się rozprzestrzeniać. Jest to roślina wyjątkowo niebezpieczna, zagrażająca zdrowiu, ponieważ jej sok powoduje trudno i długotrwale gojące się poparzenia, rany i zmiany skóry. Jest szczególnie niebezpieczna podczas słonecznej pogody, dużej wilgotności i wysokich temperatur, czyli w okresie kwitnienia i owocowania rośliny.

Niestety w naszym rejonie Barszczu Sosnowskiego jest sporo. Duże skupiska tej rośliny znajdują się w okolicach Jedliny-Zdroju, Olszyńca, Jugowic i Walimia. Roślina jest sukcesywnie wycinana i niszczona chemicznie, ale cały czas odnajdywane są nowe skupiska, gdyż Barszcz Sosnowskiego ma bardzo duże zdolności adaptacyjne. Zaleca się wzmożoną czujność i nie zbliżanie się do tej niebezpiecznej, szkodliwej rośliny.

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~MIKOŁAJ Z WAŁBRZYCHA... 23-07-2017 17:32
OD LAT OBSERWUJĘ TĘ NIEUDANĄ WALKĘ Z TĄ PARZĄCĄ ROŚLINĄ I ODRASTA W TYCH SAMYCH SKUPISKACH CO OZNACZA ŻE ŚRODKI ZARADCZE IDĄ NA MARNE MOŻE DOBRZE BYŁO BY ZWALCZAĆ TEN BARSZCZ EFEKTYWNYM ŚRODKIEM CHEMICZNYM.TUTAJ UKŁON W STRONĘ PRAWDZIWYCH FACHOWCÓW... TA ROŚLINA NAPRAWDĘ JEST BARDZO GROŹNĄ NA DOWÓD TEGO MOGĘ POWIEDZIEĆ IŻ WIDZIAŁEM MOCNO POPARZONĄ KOBIETĘ W SZPITALI W WAŁBRZYCHU.NIE BYŁ TO PRZYJEMNY WIDOK A JEJ NALEŻY WSPÓŁCZUĆ JAK CIERPIAŁA.CHYBA NIE ZNAŁA TEJ AZJATYCKIEJ ZARAZY...JADĄC OD STRONY RUSINOWA DO JEDLINY ZDROJU WIDAĆ TO ŚWIŃSTWO Z ULICY...UWAŻAJCIE....
~Endriu 23-07-2017 21:47
Tak to prawda to miasto powinno sie tym zająć a nie nakazywac prywatym ludziom walczyc z tym dziadostwem
~KaMa 24-07-2017 10:00
Od Rusinowa do Jedliny, to można powiedzieć "LASY" tego Barszczu rośnie na łąkach. Kiedyś interweniowałam, to Urząd wałbrzyski odesłał mnie do Urzędu walimskiego, natomiast ten do powiatu.... A barszcz jak stał, tak stoi, no może kilka sztuk jest mniej, bo coś ktoś próbował.... A teraz niektóre "okazy" zaczynają przekwitać, wiec będą kolejne nasionka.......
~feniks 24-07-2017 13:55
Ta roslinka rozrasta sie jak hybryda i prawde mowiac, jesli chcemy ja usunac w tradycyjny sposob to i tak zostaja korzenie pod ziemia i przy probie usuniecia rozrasta sie jeszcze bardziej. Jedyna metoda (inwazyjna) ale i skuteczna zarazem i sprawdzona na pewnej stacji paliw, gdzie rowniez mieli problem z nia to....ropa....fakt wchodzi w glebe i niszczy srodowisko, ale dziala.
~antygona 24-07-2017 19:59
Jak i na panów z UB którym się wydaje, że mogą wlać swój jad, zniszczyć życie i "wybacz" wystarczy. Niestety ale NIE !!!!
~Małkowsky 25-07-2017 23:54
Pamiętajcie że nie każdy barszcz to barszcz Sosnowskiego. Rośnie w okolicy tego sporo, ale często jest to jedynie barszcz zwyczajny. Ostrożność zachować trzeba, ale nie ma co niepotrzebnie panikować.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group