Wtorek, 2 marca
Imieniny: Heleny, Halszki, Pawła
Czytających: 2138
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wędkarze wypuszczą do wałbrzyskich rzek prawie 800 tys. młodych pstrągów

Środa, 4 marca 2015, 6:30
Aktualizacja: 7:08
Autor: red
Wałbrzych: Wędkarze wypuszczą do wałbrzyskich rzek prawie 800 tys. młodych pstrągów
Fot. PZW, Okręg Wałbrzych
Dzięki akcji zarybiania do 6 rzek i ich dopływów już na przełomie marca i kwietna trafią młode pstrągi potokowe.

W rzekach jest coraz mniej tych ryb. Ich populację dziesiątkują m.in. susze i towarzyszące im niskie stany wód oraz działalność człowieka.

Akcję dofinansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Koszt zarybiania wyniesie ponad 220 tys. zł z czego 111 tys. zł to bezzwrotna dotacja z Funduszu. Ryby zostaną sprowadzone z Ośrodka Hodowli Pstrąga w Ścinawce Średniej. Prawie 200 tys. około dwuletnich pstrągów (ich łączna waga to blisko 6 ton) zostanie wpuszczonych do rzek: Nysa Kłodzka, Biała Lądecka, Ścinawka, Bystrzyca, Szybka i Dzika Orlica.

Wędkarze przetransportują z ośrodka w Ścinawce także blisko 600 tys. sztuk kilkumiesięcznych ryb fachowo nazywanych „wylęgiem żerującym”. W tym okresie życia pstrągi mierzą zaledwie kilka centymetrów i ważą około 0,3 grama. Ten „narybek” trafi do potoków, będących dopływami wałbrzyskich rzek. Zarybienia będą prowadzone przez Polski Związek Wędkarski, Okręg w Wałbrzychu.
- To ważne przedsięwzięcie, które pomoże odbudować populację pstrąga – mówi Aleksander Marek Skorupa, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska Wrocławiu.

Siedliska pstrąga są niszczone podczas remontów w obrębie koryt rzek prowadzonych z użyciem ciężkiego sprzętu. Profilowanie i wyrównywanie dna oraz brzegów rzek może prowadzić do nieodwracalnych zniszczeń naturalnych siedlisk tej ryby.
- Zagrożeniem dla pstrąga są również trafiające do wód ścieki komunalne i zanieczyszczenia z upraw rolniczych oraz ferm hodowlanych - ocenia Aleksander Marek Skorupa.

Problemem w utrzymaniu populacji pstrąga są także obiekty hydrotechniczne, np. małe elektrownie wodne bez przepławek, które uniemożliwiają rybom wędrówki. Pstrąga niszczą także kłusownicy. Pstrąg potokowy potrzebuje do życia rzek i potoków o kamienistym i żwirowatym dnie oraz czystych i chłodnych wód. Swoje gody, czyli tarło, odbywa jesienią. W okresie tym pstrągi przepływają do kilku kilometrów w poszukiwania niewielkich dopływów rzek ze żwirowym dnem. Nie jest monogamistą. Jednej samicy zazwyczaj towarzyszy kilka samców. Ikra jest składana do zagłębień wykopanych przez samice w żwirze pokrywającym dno. Dla małych pstrągów potokowych prócz ludzi zagrożeniem są obce gatunki zwierząt, takie jak: pstrągi tęczowe, źródlane i norki amerykańskie oraz wydry i pojawiające się coraz częściej w poszukiwaniu pokarmu kormorany.

Fot. Polski Związek Wędkarski, Okręg w Wałbrzychu

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group