Wtorek, 18 czerwca
Imieniny: Elżbiety, Marka
Czytających: 4655
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wersalka w śmietniku

Poniedziałek, 27 marca 2023, 12:36
Aktualizacja: 13:59
Autor: red
Wałbrzych: Wersalka w śmietniku
Fot. Straż Miejska Wałbrzych
Wiosenne porządki rozpoczęły się na dobre. Staramy się aby po zimie uporządkować nasze najbliższe otoczenie. Straż Miejska w Wałbrzychu przypomina, że musimy pamiętać, że nasze sprzątanie nie może oznaczać zaśmiecania przestrzeni publicznej!

Podczas rutynowej kontroli ul. 11 Listopada oczom strażników ukazał się niecodzienny widok. W pojemniku na odpady zmieszane ktoś umieścił wersalkę. „Przykładny obywatel” musiał zadać sobie trochę trudu, aby wrzucić ją do pojemnika. Niestety, jeżeli chodzi o segregację to się pomylił – odpady wielkogabarytowe należy oddawać do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych i tutaj zaczynają się problemy. Najczęstsze tłumaczenia są mniej więcej takie:

- Jak mam to dostarczyć do PSZOK-u, przecież nie mam ciężarówki, kiedyś to chociaż była akcja „wywalamy graty”?

Straż Miejska pyta i podpowiada:

W jaki sposób, meble trafiają do mieszkań? Wystarczy użyć tego samego sposobu, na pozbycie się zniszczonych i zużytych mebli. Jest w Wałbrzychu kilka firm, które specjalizują się w odbiorze tego typu odpadów. Przy wymianie dużych urządzeń AGD sklepy zabierają zużyte pralki, lodówki i tym podobne.

- Miasto jest odpowiedzialne za wywóz śmieci, płacę to wymagam!

Straż Miejska pyta i podpowiada:

Samorząd jest właścicielem odpadów odpowiedzialnym za ich wywóz, natomiast za segregację odpadów odpowiadają wszyscy, którzy je wytwarzają. Ustawodawca założył, że odpowiedzialność za gospodarkę odpadami należy rozłożyć na całe społeczeństwo – wszyscy mamy w tym względzie obowiązki i prawa. Swoją drogą - dlaczego w dzielnicach o zabudowie jednorodzinnej problemów z odpadami wielkogabarytowymi jest o 80% mniej?

- System segregacji się nie sprawdza. Miasto przerzuca odpowiedzialność i żąda coraz większych opłat i straszy karami zamiast zmienić system!

Straż Miejska pyta i podpowiada:

Czy gdzieś istnieje idealny system gospodarowania odpadami? Wymieniając doświadczenia z innymi jednostkami SM z kraju i zagranicy wiemy, że o sprawności systemu zawsze decyduje nastawienie i świadomość mieszkańców. Wałbrzyski system nie jest idealny i na pewno można dyskutować o jego poprawieniu. Natomiast rolą Straży Miejskiej w każdym systemie jest egzekwowanie obowiązującego prawa.

Przypominamy, że odpady wielkogabarytowe, takie jak zużyte meble, można oddać do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) w Wałbrzychu: przy ul. Beethovena i Stacyjnej. Godziny otwarcia PSZOK-ÓW to od poniedziałku do piątku w godzinach: 10:00 – 18:00 oraz w soboty w godzinach: 08:00 –16:00.

Straż Miejska kontroluje prawidłowość segregacji odpadów w oparciu o przepisy art. 379 ust 2 ustawy Prawo Ochrony Środowiska. Obowiązki w tym zakresie normuje Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Wałbrzych.
Za niestosowanie się do w/w przepisów grozi kara grzywny w wysokości 500 zł w postępowaniu mandatowym, lub znacznie wyższa kara orzekana przez Sąd. Takiej samej karze podlega każdy kto utrudnia lub udaremnia przeprowadzenie kontroli (art. 6 ust. 5a Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach).

Poza wyżej opisanymi czynnościami, strażnicy miejscy w tygodniu od 20 do 26 marca 2023 przyjęli 309 zgłoszeń.

Twoja reakcja na artykuł?

5
6%
Cieszy
19
24%
Hahaha
2
3%
Nudzi
4
5%
Smuci
20
26%
Złości
28
36%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (41)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group