Piątek, 7 października
Imieniny: Marii, Marka
Czytających: 4477
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Więcej pieniędzy na kulturę w Wałbrzychu

Wtorek, 19 lutego 2013, 10:28
Aktualizacja: 18:24
Autor: PAW
Wałbrzych: Więcej pieniędzy na kulturę w Wałbrzychu
Fot. PAW
Instytucje kulturalne funkcjonujące na terenie Wałbrzycha złożyły szereg projektów, z których duża część może liczyć na dofinansowanie choćby z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Mam osobistą satysfakcję, że plan, który przyjęliśmy na pierwszym posiedzeniu Rady Kultury, jest realizowany – mówi prezydent Roman Szełemej. - Instytucje kultury muszą zabiegać dynamicznie o środki finansowe spoza budżetu. Gmina tylko współuczestniczy w tych projektach.

Dla porównania budżet w dziedzinie kultury w 2012 roku wynosił niespełna 6 milionów złotych, a w roku 2013 ma wynieść ponad 7 milinów zł. Gmina zarezerwowała w budżecie na 2013 rok blisko 500 tysięcy złotych jako wkład własny, ale jak mówi prezydent Szełemej, okazuje się, że ta suma będzie prawdopodobnie zbyt niska, by zaspokoić potrzeby instytucji kulturalnych.

Wystarczy powiedzieć, że w 2012 roku z Ministerstwa Kultury na 4 projekty wałbrzyskim instytucjom kulturalnym udało się pozyskać 330 tys. zł. W tym roku na 13 projektów Ministerstwo już zagwarantowało ponad 1 milion złotych. Gmina na rozwój infrastruktury kulturalnej zarezerwowała w budżecie 24 miliony 500 tysięcy złotych. Chodzi o m.in. kontynuowanie budowy Starej Kopalni (ponad 17 milionów zł), utworzenie nowej siedziby BWA (200 tys. zł), projekt związany z modernizacją GDK (3 miliony zł), Centrum Edukacyjno-Kulturalne przy ulicy Kasztelańskiej to wydatek rzędu 3 milionów zł, a prace przy Palmiarni "Lubiechów" pochłoną w tym roku ponad 1 milion złotych.

Oczywiście rok 2013 to szereg imprez kulturalnych, które w naszym mieście, ale także na całym Dolnym Śląsku, mają coraz większą rangę i cieszą się coraz większą popularnością. Mowa o V Festiwalu Zwiastunów Filmowych, X Międzynarodowym Festiwalu Kameralistyki Ensemble im. Księżnej Daisy, Festiwalu Małych Prapremier, XI Wałbrzyskich Fanaberiach Teatralnych, czy Letniej Serenadzie.
- Nie ma w naszym mieście instytucji kultury, która nie pozyskałaby środków spoza budżetu – chwali się prezydent Szełemej. - To świadczy o skuteczności.

Szefowa wałbrzyskiej Biblioteki pod Atlantami – Renata Nowicka - ma zapewnione dofinansowanie z Ministerstwa do 2 projektów promujących czytelnictwo.
- Chcemy ponadto doposażyć nasze działy i czekamy na ostateczne rozstrzygnięcia w tych kwestiach. Na pewno powiększy się nasz księgozbiór – mówi Renata Nowicka.

Krzysztof Urbański, prezes Zamku Książ, jest również dobrej myśli.
- Czekamy jeszcze na decyzje Urzędu Marszałkowskiego, bo tam dofinansowanie na projekty jest przyznawane nieco później – mówi Urbański. - Oczywiście nie zaprzestajemy poszukiwania środków finansowych na realizację kolejnych zadań.

Dyrektor Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu - Zbigniew Prażmowski – także pozyskał pieniądze z Ministerstwa. Chodzi o 70 tysięcy złotych na organizację Festiwalu Małych Prapremier. W kilku innych przypadkach Teatr czeka na ostateczne decyzje, bowiem odwołał się od pierwotnych rozstrzygnięć.
- Mam nadzieję, że te 70 tysięcy złotych to nie będą jedyne środki, jakie nasza instytucja pozyska w tym roku spoza budżetu gminy – mówi Prażmowski.

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group