Niedziela, 1 października
Imieniny: Danuty, Igora, Remigiusza
Czytających: 5407
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Więcej wypadków i kolizji

Czwartek, 2 czerwca 2022, 11:29
Autor: red
Wałbrzych/Kraj: Więcej wypadków i kolizji
Fot. użyczone
Od czerwca do grudnia 2021 roku liczba kolizji i wypadków na przejściach dla pieszych w Wałbrzychu wzrosła o 137,5% w porównaniu do analogicznego okresu 2020 roku. Statystycznie na każdych 10 tys. mieszkańców przypadło 1,7 takiego zdarzenia. Na tle innych miast w Polsce oznacza to duży spadek bezpieczeństwa pieszych.

W czerwcu 2021 roku weszły w życie znowelizowane przepisy, które miały poprawić bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych. W ubiegłym roku liczba zdarzeń z udziałem pieszych na pasach w całej Polsce zmniejszyła się o 9% w porównaniu do roku 2020. Bilans ofiar śmiertelnych i rannych w wypadkach także uległ poprawie. Obraz jest jednak nieco inny, gdy przyjrzeć się poszczególnym województwom i miastom.

Eksperci rankomat.pl przeanalizowali pochodzące ze strony sewik.pl dane dotyczące liczby kolizji i wypadków na przejściach dla pieszych (z udziałem pieszych). Z ich ustaleń wynika, że od czerwca do grudnia 2021 roku aż w 10 województwach liczba takich zdarzeń zwiększyła się od kilku do nawet kilkudziesięciu procent w porównaniu do tego samego okresu w roku poprzednim. Podobny problem dotyczy największych polskich miast. Tak jest też w Wałbrzychu. Miasto to znalazło się w gronie ośrodków, w których statystyki uległy największemu pogorszeniu. Dla porównania najwyższy, bo 7-krotny wzrost liczby zdarzeń na pasach z udziałem pieszych wystąpił w Kędzierzynie-Koźlu. Z drugiej strony największy progres odnotowały Gniezno i Rybnik, gdzie liczba ta zmniejszyła się o ponad 50%.

W Wałbrzychu nie widać poprawy 

W okresie od czerwca do grudnia 2021 roku w Wałbrzychu doszło do 19 kolizji i wypadków na przejściach dla pieszych. W analogicznym okresie 2020 roku takich zdarzeń było dużo mniej, bo 8. Mimo że nie każda niebezpieczna sytuacja wynikała z nieudzielenia pierwszeństwa pieszym, to wszystkie skutkowały najechaniem na nich. Statystycznie na 10 tys. wałbrzyszan przypadło 1,7 takiego zdarzenia. Wzrost na poziomie 137,5% to najgorszy wynik w województwie dolnośląskim. Najbardziej statystyki poprawiły się w Świdnicy (-30,8).

Spadek liczby wypadków tylko w co trzecim województwie   

Od momentu wejścia w życie nowych przepisów do końca 2021 roku tylko w 6 województwach odnotowano spadek liczby kolizji i wypadków na przejściach dla pieszych w porównaniu do roku poprzedniego. W takim ujęciu najgorzej wypadają województwa: lubelskie (+32%), opolskie (+26%) i wielkopolskie (+25%). Z kolei największy spadek odnotowano w województwie warmińsko-mazurskim (-14%). W województwie dolnośląskim liczba zdarzeń z udziałem pieszych na pasach zwiększyła się o 19%.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
33%
Nudzi
1
33%
Smuci
0
0%
Złości
1
33%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group