Poniedziałek, 2 sierpnia
Imieniny: Gustawa, Kariny, Marii
Czytających: 3979
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Więcej zwiedzających

Środa, 26 lutego 2020, 8:23
Aktualizacja: Czwartek, 27 lutego 2020, 7:08
Autor: red
Wałbrzych: Więcej zwiedzających
Fot. organizatorzy
Początek szóstego roku działalności Starej Kopalni w Wałbrzychu przyniósł wzrost liczby zwiedzających o prawie 30% oraz wzrost liczby zajęć edukacyjnych oraz warsztatów ceramicznych o 10%, którymi były wypełnione ferie zimowe. To także otwarcie prestiżowej wystawy Marcina Ryczka „Harmony” oraz czas intensywnej promocji w miejscowościach górskich miejscowościach Dolnego Śląska oraz na targach zagranicznych.

Od 13 stycznia grupy zorganizowane i rodziny z dziećmi mogły skorzystać z bogatej oferty zajęć edukacyjnych - do wyboru była m.in. Szychta Fuksów czyli pierwsza zmiana młodych górników, warsztaty w Centrum Ceramiki Unikatowej czy gry terenowe w ramach akcji Ferie Zimowe w Starej Kopalni, która trwała do 23 lutego 2020 roku. Odwiedziły nas grupy m.in. z Wałbrzycha, Walimia, Milicza, Dzierżoniowa, z Męcinki, Wrocławia czy Środy Śląskiej.

Galeria Sztuki Współczesnej rok zainaugurowała dwiema wystawami fotografii. W ramach IV Wałbrzyskiego Weekendu Fotografii 16 lutego odbył się wernisaż wystawy fotografii Bogdana Konopki „Lekcje Ciemności w Wałbrzychu”. W miniony piątek odbył się wernisaż wystawy fotografii „Harmony” Marcina Ryczka, podczas której artysta zaprezentował zdjęcia wykonane m.in. w Japonii, Indiach czy Tajwanie. Integralną część wystawy stanowi instalacja wykonana z 1000 czarno-białych żurawi origami, wykonanych podczas bezpłatnych warsztatów w Starej Kopalni przez blisko 500 dzieci i seniorów z Wałbrzycha. Żurawie nawiązują do poruszającej historii japońskiej dziewczynki Sadako.

W wernisażu uczestniczyło ponad 100 osób, w tym artysta Marcin Ryczek, kurator wystawy dr. Krzysztof Przylicki z Muzeum KUL Jana Pawła II, dyrektor Starej Kopalni Jan Jędrasik, kierownik Centrum Ceramiki Unikatowej Piotr Micek oraz przewodnicząca Komisji Edukacji i Kultury Rady Miejskiej Wałbrzycha – Małgorzata Wiłkomirska. Wśród zebranych gości znaleźli się również przedstawiciele firm, które były partnerami warsztatów orgiami - Daicel Safety System Europe z Żarowa oraz Toyota Motor Manufacturing Poland z Wałbrzycha. Wystawa czynna jest codziennie, do 5 maja 2020 r.

Początek roku to nie tylko czas ważnych wydarzeń kulturalnych, ale również intensywnej promocji. Przez cały okres ferii zimowych Stara Kopalnia była obecna na stokach górskich miejscowości turystycznych (m.in. Zieleniec, Szklarska Poręba, Karpacz, Świeradów-Zdrój) w ramach takich wydarzeń jak Projekt Zima czy Ski Retro Festiwal. Na stoisku Starej Kopalni można było skorzystać z konkursów górniczych, malowania węglem oraz dowiedzieć się wielu informacji na temat atrakcji regionu wałbrzyskiego. Ponadto instytucja brała udział w targach turystycznych, m.in. na Holiday World Praha 2020, gdzie przewodnik Starej Kopalni - były górnik przybliżał turystom historię obiektu i jego ofertę. Materiały informacyjne Starej Kopalni znalazły się również na międzynarodowych targach, m.in. w Brnie, w Mediolanie czy Monachium na stoiskach Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Jan Jędrasik - dyrektor Starej Kopalni:
- Najbliższe tygodnie to czas kolejnych targów - w ostatni weekend lutego będziemy obecni na Międzynarodowych Targach Turystyki i Czasu Wolnego we Wrocławiu na stoisku miasta Wałbrzycha. Natomiast z początkiem marca wybieramy się na targi edukacyjne do Opola. Pod koniec miesiąca będziemy promować swoją ofertę w Katowicach podczas Międzynarodowych Targów Turystyki GLOBalnie, a w kwietniu na Festiwalu Turystyki i Czasu Wolnego FREE TIME w Gdańsku.

W tym tygodniu instytucja zaprasza na wernisaż wystawy „Dekada Ognia”, który odbędzie się 28 lutego, o godzinie 17.00. Jest to kolejna z serii, wystawa prezentująca ceramiczne rzeźby i obiekty studentów, absolwentów, uczestników Akademii Otwartej oraz pracowników Pracowni Ceramiki Wydziału Rzeźby na ASP w Warszawie pod kierownictwem prof. Stanisława Bracha. Tym razem jednak okoliczności są szczególne: będzie to podsumowanie ostatnich 10 lat działalności pracowni z udziałem ponad 50 artystów. Wystawa odbywać się będzie w dniach od 28 lutego do 16 maja 2020. Kuratorzy wystawy: Weronika Surma, Filip Musiał. Wstęp na wernisaż i wystawę jest bezpłatny.
W marcu w Starej Kopalni odbędą się kolejne edycje Nocnego Zwiedzania z biesiadą górniczą. Jest to wyjątkowe wydarzenie, podczas którego można sprawdzić się w roli górnika i poznać górnicze tradycje. Najbliższe terminy: 6 marca (edycja z okazji Dnia Kobiet), 7 marca (edycja z okazji Dnia Kobiet) i 21 marca (edycja z okazji Dnia Wiosny). Bilety dostępne online na stronie Starej Kopalni oraz bezpośrednio w kasie.

W weekend 20-22 marca 2020 Stara Kopalnia po raz kolejny uczestniczy w ogólnopolskiej akcji „Polska Zobacz Więcej – Weekend za pół ceny”. W ciągu tych dni ceny biletów na zwiedzanie obiektu będą niższe o 50%.

Twoja reakcja na artykuł?

5
38%
Cieszy
0
0%
Hahaha
4
31%
Nudzi
0
0%
Smuci
3
23%
Złości
1
8%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group