Czwartek, 17 czerwca
Imieniny: Alberta, Laury
Czytających: 1927
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wieczór autorski Kazimierza Junoszy

Piątek, 19 grudnia 2014, 7:30
Aktualizacja: Sobota, 20 grudnia 2014, 10:30
Autor: opr.red.
Wałbrzych: Wieczór autorski Kazimierza Junoszy
Fot. użyczone
W dniu 11 grudnia br. w Ośrodku Społeczno–Kulturalnym Spółdzielni Mieszkaniowej Podzamcze w Wałbrzychu odbył się spotkanie autorskie z Kazimierzem Junoszą. Podczas spotkania Pan Kazimierz zaprezentował swoją powieść „Kłamać, aby żyć” z gatunku literatury faktu z wątkiem sensacyjnym. Akcja powieści rozgrywa się w Wałbrzychu i okolicznych miejscowościach.

-Pomysł, aby zostać literatem - przyszedł mi do głowy dawno temu– wspominał Pan Kazimierz – Wyleciałem z wrocławskiej polibudy, z wydziału architektury za bójkę i pracowałem jako robotnik w Warszawie. Dużo czytałem i pomyślałem, że mógłbym pisać. Potem wkręciłem się do filmu - pracowałem jako asystent wybitnych polskich reżyserów (Zanussi, Gradowski, Wiszniewski). Jednocześnie robiłem krótkie filmy w klubach studenckich. Chciałem studiować reżyserię. Nie udało się i po paru latach, po powrocie do Wałbrzycha, zacząłem pisać opowiadania. Podciągnąłem umiejętności warsztatowe i rozpocząłem pisać powieść. Tworzone wtedy teksty zawarłem w drugiej książce napisanego w ostatnich latach powieściowego cyklu. Przerwałem jednak pisanie z prozaicznego powodu. Za opowiadanie "Kleszcz" otrzymałem, wbrew obietnicy wydawcy, jedną czwartą obiecanej kwoty.

Potrzebowałem pieniędzy i rozgoryczony wyjechałem na 3 lata do RFN. Parę lat po powrocie wróciłem do pisania – przez przypadek. Przyjechał z Niemiec kolega z mojej młodości. Towarzyszyłem mu, gdy promował wydaną w Polsce swoją powieść "W matni". Zaciekawił się moją twórczością. Pożyczyłem mu manuskrypty rozpoczętej powieści. Jego pozytywna opinia dodała mi skrzydeł - zacząłem kontynuować jej pisanie.

FOTO: Kazimierz Masiuk

Kazimierz Junosza-cały wywiad dla Portalu Walbrzyszek.com: TUTAJ

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group