Poniedziałek, 8 marca
Imieniny: Beaty, Jana
Czytających: 1606
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Walim: Wielkanocne Tradycje Kulinarne w Górach Sowich

Piątek, 4 kwietnia 2014, 11:50
Aktualizacja: Sobota, 5 kwietnia 2014, 8:45
Autor: red.
Walim: Wielkanocne Tradycje Kulinarne w Górach Sowich
Fot. Robert Bajek
Wczoraj w Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu odbyła się impreza nawiązująca do zbliżających się świąt: „Wielkanocne Tradycje Kulinarne w Górach Sowich”. Udział w imprezie wzięli przedstawiciele Gmin Partnerstwa Sowiogórskiego – Głuszycy, Nowej Rudy, Stoszowic i Walimia.

Impreza podzielona była na dwie części – artystyczną i kulinarno-wystawienniczą. W części artystycznej wystąpiła młodzież z Zespołu Szkół im. Polskich Noblistów w Walimiu, wystawiając spektakl przedstawiający wielkanocne obrzędy, tradycje i obyczaje, oraz Kapela Góralska „Janicki” z Czarnego Boru, która również zaprezentowała wokalno-instrumentalno-taneczny repertuar wielkanocny a dodatkowo przekazała licznie zgromadzonej publiczności wiele ciekawych informacji na temat góralskich tradycji i obyczajów związanych z Wielkanocą.

W części kulinarno-wystawienniczej natomiast prezentowane były wielkanocne ozdoby, świąteczne wyroby rękodzieła artystycznego, kwiaty, pisanki i różnego rodzaju dekoracje. Była degustacja wielkanocnych potraw, wśród których znalazły się różnego rodzaju mięsa, wędliny, rozmaite wypieki, ciasta, dodatki i oczywiście jajka w wielu postaciach. Podczas imprezy rozegrany został konkurs kulinarny, w którym udział wzięło po 3 przedstawicieli z każdej gminy uczestniczącej w imprezie. Jak zgodnie stwierdzili członkowie komisji konkursowej – poziom był niezwykle wysoki i wyrównany. Oczywiście nie zabrakło dyplomów, wyróżnień, podziękowań i nagród, ale jak mówili jurorzy - najważniejszy był sam udział w imprezie, przygotowanie potraw, uczestnictwo w zabawie.

Projekt został sfinansowany z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Zadanie realizowane przez Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu w ramach operacji „Małe Projekty, Wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju dla Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania Partnerstwo Sowiogórskie”.

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group