Czwartek, 7 lipca
Imieniny: Cyryla, Metodego
Czytających: 3859
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wieści ze Starej Kopalni

Poniedziałek, 27 lipca 2020, 8:39
Aktualizacja: Wtorek, 28 lipca 2020, 8:44
Autor: red
Wałbrzych: Wieści ze Starej Kopalni
Fot. organizatorzy
W miniony weekend każdy mógł znaleźć coś dla siebie wśród wydarzeń w Starej Kopalni
w Wałbrzychu – piątkowy wernisaż wystawy Takis’a Makandasisa, sobotnie Nocne Zwiedzanie oraz pierwsza Rodzinna Niedziela. Natomiast Ci, którzy spędzają urlop w mieście partnerskim Wałbrzycha – Jastarni, mogli odwiedzić stoisko promocyjne Wałbrzycha.

W piątek, późnym popołudniem, w galerii budynku B10 w Starej Kopalni rozpoczęło się otwarcie wystawy Mój Świat-malarstwo autorstwa Takis’a Makandasisa – wałbrzyskiego artysty pochodzącego z greckiej rodziny. Jego największą pasją od najmłodszych lat jest malarstwo. Najchętniej maluje architekturę i pejzaże. Wernisaż cieszył się dużym zainteresowaniem, w wydarzeniu uczestniczyła liczna grupa odbiorców. Wystawę uroczyście otworzyli artysta Takis Makandasis, pani prezydent Wałbrzycha dr Sylwia Bielawska, dyrektor Starej Kopalni Jan Jędrasik oraz kierownik Centrum Ceramiki Unikatowej Piotr Micek. W trakcie wernisażu artysta przekazał dyrekcji Starej Kopalni obraz przedstawiający instytucję. Wystawę w przestrzeniach Starej Kopalni można oglądać bezpłatnie do końca września.

W sobotni wieczór kolejna grupa wyruszyła na Nocne Zwiedzanie Starej Kopalni z pracami górniczymi. Jest to znakomita zabawa połączona ze zdobywaniem wiedzy o pracy górników. Od końca czerwca ten rodzaj zwiedzania organizowany jest cyklicznie w każdą sobotę – ze względu na rosnące zainteresowanie taką formułą Stara Kopalnia zaprasza na Nocne Zwiedzanie także w każdą sobotę sierpnia (najbliższy termin już w tym tygodniu – 1 sierpnia). Wydarzenie skierowane jest do uczestników powyżej 10-go roku życia. Liczba miejsc jest ograniczona – bilety i szczegóły znajdują się na stronie internetowej www.starakopalnia.pl.
26 lipca odbyła się pierwsza w okresie wakacji Rodzinna Niedziela. Uczestnicy mogli skorzystać z zajęć edukacyjnych Szychta Fuksów – pierwsza zmiana młodych górników, podczas których mogli poznać lepiej specyfikę pracy górnika oraz z warsztatów ceramicznych. Na kolejną Rodzinną Niedzielę Stara Kopalnia zaprasza 30 sierpnia. Od poniedziałku do piątku odbywają się zajęcia edukacyjne i gry terenowe w ramach oferty „Wakacje w Starej Kopalni”, z kolei w każdy dzień tygodnia instytucja zaprasza do Centrum Ceramiki Unikatowej na warsztaty z kalkomanii i tworzenia małej formy rzeźbiarskiej. Szczegóły oferty i warsztatów znajdują się na stronie Starej Kopalni.

W tym tygodniu Stara Kopalnia organizuje dla najmłodszych uczestników zajęcia „Bajtel w Kopalni – Harmonia, kształty, dźwięki i kolory”. Są to warsztaty sensoryczne skierowane do maluchów w przedziale wiekowym 0-2 oraz dla ich rodziców. W tej edycji „Bajtla w Kopalni” mali odbiorcy zwiedzą wystawę fotografii „Harmony” autorstwa Marcina Ryczka, skupią się na pojęciu harmonii i wędrując po wystawie stworzą coś wyjątkowego bazując na kolorach czerni i bieli. Warsztaty odbędą się 30 lipca – do wyboru są dwa wejścia: o godzinie 9.00 i 16.00. Liczba miejsc jest ograniczona – bilety dostępne są na stronie internetowej obiektu.
W najbliższy weekend na terenie Starej Kopalni odbędzie się VIII Międzynarodowy Wałbrzyski Rajd Pojazdów Zabytkowych „Śladami Księżnej Daisy.” Szczegóły znajdują się na stronie organizatora Moto-Weteran Wałbrzych.

W dniach 23-26 lipca Stara Kopalnia wraz z Urzędem Miasta, Muzeum Porcelany, Palmiarnią oraz Zamkiem Książ promowała ofertę turystyczną Wałbrzycha w mieście partnerskim Jastarnia. Na stoisku promocyjnym każdy zainteresowany mógł uzyskać wiele informacji o Wałbrzychu i Dolnym Śląsku oraz otrzymać materiały atrakcji turystycznych regionu. Dodatkowo prowadzone były konkursy z nagrodami oraz warsztaty artystyczne, z których korzystały zarówno dzieci, jak i dorośli. Zainteresowanie Wałbrzychem i jego szeroką ofertą turystyczną było ogromne – codziennie stoisko odwiedzali turyści zainteresowani informacjami o mieście, ale i o całym regionie. Partnerami stoiska był Biuro Promocji i Obsługi Ruchu Turystycznego w Jastarni, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Merida oraz Śnieżka ZPC. W ten sam weekend Stara Kopalnia promowała swoją ofertę w wałbrzyskiej Palmiarni, a wspólnie z Muzeum Porcelany w Zamku Grodno w Zagórzu Śląskim.

Do końca września trwa akcja promocyjna Starej Kopalni i Muzeum Porcelany – kupując bilet na zwiedzanie jednego obiektu otrzymujemy zniżkę w wysokości 10% w drugiej instytucji. Oba muzea znajdują się w centrum Wałbrzycha więc jest to idealna opcja na jednodniowe zwiedzanie miasta.

Zwiedzanie Starej Kopalni odbywa się codziennie w godzinach 10.00-18.00 (ostatnie wejście o godzinie 16.00, w soboty i niedziele o godzinie 17.00). Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem o pełnych godzinach. Wymagana jest osłona ust i nosa, na terenie obiektu znajdują się dozowniki z płynem dezynfekującym. Bilety oraz regulamin zwiedzania dostępne są online na stronie internetowej instytucji.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
4
44%
Hahaha
1
11%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
22%
Złości
2
22%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group