Piątek, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 3509
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Jedlina-Zdrój: Wieża na Borowej już otwarta

Czwartek, 14 grudnia 2017, 13:10
Aktualizacja: Piątek, 15 grudnia 2017, 11:51
Autor: Robert Bajek
REGION, Jedlina-Zdrój: Wieża na Borowej już otwarta
Fot. Robert Bajek
Z udziałem przedstawicieli władz wojewódzkich, władz Wałbrzycha i Jedliny–Zdroju, władz Powiatu Wałbrzyskiego i Nadleśnictwa Wałbrzych odbyło się dzisiaj uroczyste otwarcie wieży widokowej na Borowej.

Góra Borowa to najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich. Liczy 853m n.p.m. Budowa wieży widokowej na Borowej to wspólne przedsięwzięcie, w którym udział wzięła Gmina Jedlina-Zdrój - inicjator budowy wieży, Gmina Wałbrzych, Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu i Nadleśnictwo Wałbrzych. Tytuł przedsięwzięcia brzmiał: "Zagospodarowanie turystyczne terenów leśnych w obrębie Gór Wałbrzyskich znajdujących się w obszarze Natura 2000". Całkowity koszt budowy wieży to 1 020 900 złotych, z czego 370 900 złotych to środki Gminy Jedlina-Zdrój, 450 000 złotych to środki Gminy Wałbrzych a 200 000 złotych środki Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu.

- Budowa wieży widokowej na Borowej to najważniejsze przedsięwzięcie turystyczne w roku 2017, mam nadzieję, że nie tylko w Jedlinie, ale w całej Aglomeracji Wałbrzyskiej. Ta wieża jest swoistym symbolem, znakiem dla wszystkich turystów z całej Polski, że Góry Wałbrzyskie to przepiękne pasmo dla turystów. Są tu przepiękne widoki, warto tu chodzić i korzystać z uroków natury. Górom Wałbrzyskim należy się taka infrastruktura turystyczna - powiedział Leszek Orpel - Burmistrz Jedliny-Zdroju.

Jak mówił Burmistrz Orpel, przy dobrej pogodzie z wieży można zobaczyć Wielką Sowę, Śnieżkę a nawet wrocławski Sky Tower, ponieważ pole widokowe sięga kilkudziesięciu kilometrów. Stalowa wieża ma wysokość 16,5 metra a na wysokości 15 metrów umiejscowiona jest platforma widokowa, do której z dołu prowadzi 90 schodów. Do jej budowy zużyto 30 ton stali i 50 metrów sześciennych betonu. Co ciekawe na wieży znalazło się też miejsce na kamerę przeciwpożarową, dzięki czemu każdy pożar w okolicznych górach i lasach będzie mógł być szybko zlokalizowany i ugaszony. Wieżę zaprojektowała Pracownia Projektowa Budownictwa Ogólnego i Przemysłowego Zbigniew Mazij ze Świdnicy a wykonała firma "Tatry" Janusz Kluzowicz z Myślenic.

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group