Poniedziałek, 20 marca
Imieniny: Aleksandry, Klaudii
Czytających: 5602
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Wiosenny ruch na budowie S3

Środa, 9 czerwca 2021, 9:54
Aktualizacja: 9:56
Autor: WAC
REGION: Wiosenny ruch na budowie S3
Fot. MT
Wiosenna aura sprzyja pracom przy budowie odcinka drogi ekspresowej nr 3 pomiędzy Bolkowem i Lubawką. Droga ekspresowa S3 na liczącym ponad 31 kilometrów odcinku od Bolkowa do granicy państwa w Lubawce będzie drogą dwujezdniową, wyposażoną w dwa pasy ruchu i pas awaryjny.

Trasa podzielona jest na dwa mniejsze odcinki realizacyjne - od węzła Bolków do węzła Kamienna Góra oraz od węzła Kamienna Góra do Lubawki (granica państwa). Powstaną trzy węzły drogowe i dwa miejsca obsługi podróżnych. Zostanie też wybudowanych 69 obiektów inżynierskich m.in. mostów, tuneli, wiaduktów i przepustów.

Zadanie przewiduje budowę i przebudowę odcinków innych dróg poprzecznych (krajowej, wojewódzkich, powiatowych, gminnych), budowę ekranów akustycznych, budowę przejść dla zwierząt i ogrodzeń siatkowych niezbędnych do migracji zwierząt, budowę elementów bezpieczeństwa tuneli wraz z budynkami, budowę elementów infrastruktury drogowej, budowę urządzeń organizacji ruchu i bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz budowę ciągów pieszo – rowerowych. Ponadto inwestycja będzie obejmowała przebudowę lub budowę urządzeń towarzyszących z branży telekomunikacyjnej, energetycznej, gazowej i wodociągowej.

Umowną wartość budowanego odcinka drogi ekspresowej S3 od Bolkowa do Lubawki szacuje się na prawie 2,5 mld zł. Inwestycja, której wykonawcą jest firma Mosty Łódź S.A. ma się zakończyć w 2023 roku. Jest ona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej, z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Obecnie na placu budowy trwają prace przy nasuwaniu (budowaniu segmentami) wiaduktu w pobliżu Przedwojowa, na odcinku Kamienna Góra – Lubawka. Postępuje także drążenie dwóch tuneli pomiędzy Bolkowem, a Kamienna Górą. Obiekty te umożliwią poprowadzenie trasy przez masyw Gór Kaczawskich i Gór Wałbrzyskich.

Krótszy z tuneli niedaleko Gostkowa, który powstaje przy użyciu techniki odkrywkowej będzie mieć dwie nawy po 320 m. W ramach prac związanych z wykopem, które dobiegły już końca, pozyskano 220 tysięcy metrów sześciennych urobku. Kolejne etapy budowy tunelu to wykonanie ław fundamentowych, ścian i ustroju nośnego. Później przyjdzie pora na m.in. montaż systemów, izolację obiektu, budowę odwodnienia, a także zasypanie tunelu. Drugi z tuneli pomiędzy Sadami Górnymi, a Starymi i Nowymi Bogaczowicami będzie najdłuższym pozamiejskim tunelem drogowym w Polsce drążonym w skale. Jego prawa nitka ma mieć 2273 m, a lewa – 2300 m. W tym wypadku do drążenia wykorzystywana jest metoda NATM (Nowa Austriacka Metoda Tunelowania). Głównym jej założeniem jest wykorzystywanie całego górotworu jako konstrukcji nośnej tunelu, pełni ona rolę obudowy wstępnej. Do tej pory w obu nawach tunelu wydążono otwory o długości kilkuset metrów.

Twoja reakcja na artykuł?

15
56%
Cieszy
12
44%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (17)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group