Niedziela, 25 lipca
Imieniny: Krzysztofa, Jakuba
Czytających: 3292
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Włodarze gmin powiatu wałbrzyskiego zaniepokojeni perspektywą grodzkości Wałbrzycha

Wtorek, 6 września 2011, 21:08
Aktualizacja: Czwartek, 8 września 2011, 11:44
Autor: RED
Wałbrzych: Włodarze gmin powiatu wałbrzyskiego zaniepokojeni perspektywą grodzkości Wałbrzycha
Fot. użyczone
Do Starosty Wałbrzyskiego Roberta Ławskiego wpłynęły trzy pisma: od wójta Starych Bogaczowic, burmistrza Mieroszowa i burmistrza Boguszowa–Gorc.

Włodarze gmin chcą poznać dokumenty w sprawie planów przywrócenia grodzkości Wałbrzychowi, bo w tej chwili o sprawie wiedzą tylko z mediów. ,,Sprawa podziału Powiatu Wałbrzyskiego nie może pozostawać w sferze plotek i deklaracji (być może bez pokrycia), szczególnie w okresie kampanii wyborczej do parlamentu” – czytamy w jednym z pism. Są zaniepokojeni, bo planowana zmiana miałaby wpływ na realizację zadań powiatowych na terenie ich gmin.

Medialne doniesienia, wg których Wałbrzych miałby być wyłączony ze struktury Powiatu Wałbrzyskiego od 1 stycznia 2012 roku, wzbudziły zaniepokojenie wójta Starych Bogaczowic Leszka Świętalskiego, burmistrza Mieroszowa Andrzeja Laszkiewicza i burmistrza Boguszowa-Gorc Waldemara Kujawy.

Włodarze, w pismach skierowanych do Starosty Wałbrzyskiego Roberta Ławskiego, piszą o kontrowersjach, jakie budzi sprawa podziału Powiatu Wałbrzyskiego, wskazując jednocześnie, że skutki takich zmian miałyby wpływ na realizację zadań powiatowych na rzecz mieszkańców. Wnioskują także do Starosty Wałbrzyskiego o wystąpienie do odpowiednich organów (m.in. MSWiA oraz Wojewody Dolnośląskiego) o zapoznanie organów gmin wchodzących w skład Powiatu Wałbrzyskiego ze wszystkim dokumentami w tej sprawie, a zwłaszcza z uzyskaniem informacji nt. wniosku, jaki powinien być złożony do 31 marca ze wszystkimi wymaganymi prawem załącznikami; z uchwałą w sprawie konsultacji społecznych i ich zasięgu, wynikami tychże konsultacji, opinią Wojewody Dolnośląskiego, uchwałą Rady Ministrów (winna być podjęta do dnia 31 lipca roku poprzedzającego rok budżetowy, w którym ma nastąpić zmiana).

,,Tylko analiza wszystkich dokumentów w tej sprawie i zapoznanie z nimi organów powiatu i gmin, a tym samym społeczeństwa, którego planowane zmiany mogą dotyczyć, pozwoli na rzetelną ocenę sytuacji. Czas w tym zakresie skończyć ze swoistym >>chocholim tańcem<< i bazowaniem na medialnych przekazach, które z kolei bazują (wg tych przekazów) na ustnych informacjach. Sprawa podziału Powiatu Wałbrzyskiego nie może pozostawać w sferze plotek i deklaracji (być może bez pokrycia), szczególnie w okresie kampanii wyborczej do parlamentu. Procedury podziału powiatów są określane prawem i powinny się odbywać w sposób tylko tym prawem przewidziany” – czytamy w piśmie, jakie wpłynęło od Leszka Świętalskiego, Burmistrza Mieroszowa. Nadto burmistrz Boguszowa-Gorc, Waldemar Kujawa pyta, co stanie się ze zobowiązaniami powiatu wałbrzyskiego i w jaki sposób po planowanej zmianie zostanie zapewniona realizacja zadań powiatowych.

Na fotografiach prezentujemy teksty pism, o których mowa w tekście.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group