Czwartek, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 2613
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wojna w Dramatycznym

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 9 grudnia 2009, 17:27
Aktualizacja: Piątek, 11 grudnia 2009, 9:05
Autor: Jagna
Fot. Jagna
Kolejna próba łamania stereotypów w wałbrzyskim teatrze. Tym razem w sztuce pt. ,,Niech żyje wojna!!!”. Premiera już w najbliższą sobotę.

Wyreżyserowana prze Monikę Strzępkę, do tekstu Pawła Demirskiego, sztuka pt. ,,Niech żyje wojna!!!” w pierwotnej wersji miała nosić tytuł ,,Czterej Pancerni i pies”, bowiem inspirowana jest popularnym serialem zrealizowanym na podstawie powieści Janusza Przymanowskiego.

- Wszystko jest czytane przez nasze wspomnienia o zjawisku ,,Czterech Pancernych…” i wymaga to od nas innego rodzaju pracy. Tak naprawdę zajmujemy się fenomenem ,,Czterech…”. Pytanie, co to znaczy, że znamy? Co my wiemy o ,,Czterech Pancernych…”? Po aferze Wildsteina wiemy, że jest to film nieukazujący prawdy historycznej – mówi Monika Strzępka, reżyserka. Zapowiada się zatem spektakl nie tylko odwołujący się do naszych wspomnień, ale także będący ich rewizją.

- Spektakl oscyluje między naszymi ,,popkulturowymi kliszami pamięci”, bo np. sceny z jajkiem w ogóle nie ma w książce, jest tylko w filmie – dodaje Sebastian Majewski, dyrektor artystyczny Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu. - Gdy oglądałam film jako dziecko, nie miałam świadomości siły przekazywanego stereotypu,a praca nad sztuką w pewnym sensie pozwoliła mi odciąć się od popularnego przekazu tego zjawiska w kulturze – dodaje Małgorzata Łakomska, odtwórczyni jednej z ról.

Sztuka zostanie wystawiona w ramach projektu ,,Znamy, znamy…” zainicjowanego przez Sebastiana Majewskiego. Czy aby na pewno znamy Czterech Pancernych i psa? O tym możemy się przekonać już w sobotę. Premiera o godz. 19.

Tekst: Paweł Demirski; reżyseria: Monika Strzępka; scenografia: Michał Korchowiec; opracowanie muzyczne: Jan Suświłło; obsada: Agnieszka Kwietniewska, Małgorzata Łakomska, Irena Wójcik, Andrzej Kłak, Marcin Pempuś, Ryszard Węgrzyn, Adam Wolańczyk.

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group