Wtorek, 21 marca
Imieniny: Benedykta, Lubomira
Czytających: 5610
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wraca kopalnia

Środa, 3 lutego 2021, 10:36
Autor: red
Wałbrzych: Wraca kopalnia
Fot. organizatorzy
Stara Kopalnia wraca do gry! Decyzją Rządu od 1 lutego otworzyły się muzea i galerie sztuki. Stara Kopalnia w Wałbrzychu zaprasza na zwiedzanie oraz na wystawę malarstwa Jana Lebensteina.

Od poniedziałku Stara Kopalnia przyjmuje turystów w swoich przestrzeniach. Trasa zwiedzania jest czynna codziennie w następujących godzinach: od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00 - 17:00 (ostatnie wejście o 15:00) oraz w soboty i niedziele w godzinach 10:00 - 18:00 (ostatnie wejście o 16:00). Zwiedzanie odbywa się w pełnym reżimie sanitarnym, z przewodnikiem. Podczas pobytu na terenie obiektu obowiązuje noszenie maseczek lub przyłbic oraz zachowanie dystansu społecznego. W strategicznych punktach umieszczone są również punkty do dezynfekcji rąk. Bilety można zakupić online przez stronę www.starakopalnia.pl lub bezpośrednio w kasie Kawiarni Sztygarówka.

Ponowny czas zamknięcia Stara Kopalnia wykorzystała na dalsze urozmaicanie trasy zwiedzania.

W tunelu odstawy kamienia prowadzone były intensywne prace nad rozszerzeniem ekspozycji. Zmodernizowana została istniejąca od roku ekspozycja dotycząca podstawowych maszyn i narzędzi używanych w podziemiach, dołożone zostały kolejne narzędzia stosowane w podziemnych warsztatach, w tym zasilane pneumatycznie wiertarki kątowe, szlifierki, klucz pneumatyczny i do wykręcania żerdzi wiertniczych. Przygotowano też od podstaw nowe stanowiska i ekspozycje, m.in.:
- prezentacja możliwych zdarzeń związanych z przewozem urobku w wyrobiskach mniej uczęszczanych lub tymczasowych; ukazano w niej sytuację wykolejenia się wozów wraz z przygotowaniem uporządkowania terenu za pomocą wciągnika łańcuchowego (rukcugu), wciągnika linowego (rauby), przy użyciu podnośnika zębatego. Każdy zwiedzający może zobaczyć i zrozumieć jak jeden człowiek był w stanie podnieść nawet 10 ton w podobnych sytuacjach awaryjnych z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi. Przy opisanym stanowisku poddana renowacji została też dołowa lokomotywa akumulatorowa Ldag-05,
- stanowisko wentylacji odrębnej, obrazujące różne rodzaje lutni: m.in. stalową, parcianą, spiro, sposób ich transportu i montażu w kopalni,
- skutki wyrzutów gazów i skał (fukacz) z kawerną wyrzutową, pokazujące krajobraz po katastrofie, czyli przewrócony wóz z węglem, połamaną obudowę i skutki wyrzutu z calizny węglowej do wyrobiska.

Dostępna jest także otwarta niedawno wystawa Jana Lebensteina w Galerii Sztuki Współczesnej. Na ekspozycji znajduje się ponad 70 prac artysty: obrazów olejnych, gwaszy, rysunków i innych form graficznych, pochodzących z różnych okresów jego działalności. Całość ma na celu zaprezentowanie twórczości artysty, jako jednej z najważniejszych figur, w polskiej sztuce, drugiej połowy XX w. Wystawa została zorganizowana przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie i przygotowana, do prezentacji w Starej Kopalni w Wałbrzychu, we współpracy z Agencją Zegart. Wstęp na ekspozycję jest wolny, galeria jest czynna codziennie w godzinach 10.00-18.00.

Stara Kopalnia zachęca do udziału w zajęciach edukacyjnych w formie online. Bogaty program zawiera propozycje dla dzieci w różnym wieku i pozwala w przystępny sposób przyswoić wiedzę o górnictwie. Szczegóły oferty znajdują się na stronie instytucji. Na zakończenie każdej lekcji uczestnicy mają do wykonania zadanie
w postaci karty zadań lub pracy plastycznej – dzięki temu mogą utrwalić zdobytą podczas zajęć wiedzę. Od 1 lutego można również skorzystać z warsztatów artystycznych w Centrum Ceramiki Unikatowej – szczegóły na stronie internetowej obiektu.

W mediach społecznościowych instytucji publikowane są ciekawostki związane z górnictwem oraz sztuką. Codziennie pojawiają się ciekawostki w ramach Alfabetu Górniczego, a we wtorek o godzinie 16.00 zaprezentowany zostanie kolejny materiał w ramach Spotkania ze sztuką.

Twoja reakcja na artykuł?

25
71%
Cieszy
2
6%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
3%
Smuci
0
0%
Złości
7
20%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (16)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group