Poniedziałek, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 5596
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wspólnymi siłami możemy uratować życie 2,5–letniej Karolinki z Wałbrzycha

Wtorek, 8 listopada 2016, 15:59
Aktualizacja: Środa, 9 listopada 2016, 9:13
Autor: PAW
Wałbrzych: Wspólnymi siłami możemy uratować życie 2,5–letniej Karolinki z Wałbrzycha
Fot. PAW
W dniach 19–20 listopada zachęcamy gorąco wszystkich wałbrzyszan i mieszkańców okolicznych miejscowości do wzięcia udziału w szczytnej akcji rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku kostnego. Możemy uratować życie 2,5–letniej Karolinki z Wałbrzycha oraz tysięcy innych potrzebujących osób.

Karolinka ma 2,5 roku. Walczy z ciężką chorobą. Jak każde małe dziecko kocha obecność rówieśników i zabawę. Uwielbia pomagać swoim rodzicom w domowych obowiązkach, ponieważ lubi mieć do wykonania odpowiedzialne zadania. Jak dorośnie chciałaby zostać kolejarzem, podobnie jak jej tata. Od września 2016 roku mała Karolinka choruje na zespół mielodysplastyczny, który charakteryzuje się niewłaściwym rozrostem komórek krwi. Karolinka poddawana jest leczeniu, ale niestety nie ma pewności, czy odniesie ono skutek. Istnieje jednak szansa powrotu do zdrowia. Jest nią przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego.
- Znam się z rodziną Karolinki i jako znajomi, sąsiedzi bardzo chcielibyśmy pomóc dziecku, by było zdrowe – mówi Ryszard Jordan. - Wierzymy, że ta akcja pozwoli znaleźć dawcę dla Karolinki, ale również dla wielu innych osób, dla których przeszczep jest jedyną szansą na życie. Karolinka ma szanse na długie życie i wierzymy, że wygra walkę z chorobą.

Renata Rafa, koordynator ds rekrutacji DKMS, zna temat od podszewki.
- Dla wielu osób przeszczep to jedyna szansa - mówi. - W 2009 roku w Polsce mieliśmy zarejestrowanych 40 tysięcy potencjalnych dawców, a teraz mamy ich 1 milion 100 tysięcy. W Wałbrzychu tych osób jest 2777.

W przeszłości w naszym mieście przeprowadzone były dwie duże akcje rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Ta, która odbędzie się w dniach 19-20 listopada, będzie trzecią w historii miasta.
- W Wałbrzychu nie wygląda to źle – mówi prezydent Roman Szełemej, który również włączył się w akcję. - Sam jestem zarejestrowany w bazie DKMS-u. Niestety, częstotliwość chorób krwi rośnie. Choroby onkologiczne, zwłaszcza w wieku dziecięcym, są trudne do leczenia i przeszczep jest najlepszym rozwiązaniem, bo pozwala wygrać z chorobą. Inne sposoby leczenia takiej pewności nigdy nie dają. Ta inicjatywa jest wspaniała i na pewno zawsze będziemy takie akcje wspierać.

Patronem honorowym wydarzenia jest ksiądz biskup Ignacy Dec.
- Takie akcje są godne naśladowania – tłumaczy biskup. - Powinniśmy być bardziej wrażliwi dla ludzi potrzebujących. Wspieram tę inicjatywę duchowo.

Arkadiusz Dybiec z Kamiennej Góry jest dawcą i zachęcał do udziału w przedsięwzięciu.
- Zarejestrowałem się w 2009 roku, a na przełomie 2015/2016 roku okazało się, że mogę uratować komuś życie. To wzruszający moment, że można komuś pomóc i dać szansę na życie. Zachęcam wszystkich, bo nie jest to bolesne. Teraz jestem gotowy, by ponownie stać się dawcą szpiku.

Renata Wierzbicka, która koordynuje akcję w naszym mieście, zapewnia, że takie spontaniczne akcje przynoszą efekty.
- Dotrzemy do szkół, przedszkoli, chcemy dotrzeć do jak największej liczby wałbrzyszan. Chcemy pomóc Karolince i wielu innym osobom – mówi Wierzbicka. - Zwracamy się do wałbrzyszan, by nie zrywali plakatów, które wolontariusze będą rozwieszać w różnych punktach miasta, na drzwiach wejściowych do klatek schodowych także. Wierzę głęboko, że Karolince się uda, bo to silna dziewczynka.

Rejestracja w dniach 19-20 listopada w godzinach 10.00-20.00 w Tesco przy ul. Generała Józefa Łączyńskiego w Szczawnie-Zdroju oraz w Galerii Victoria przy ul. 1 Maja 64 w Wałbrzychu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group