Piątek, 7 października
Imieniny: Marii, Marka
Czytających: 3641
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wspomnienie o Henryku Boratyńskim

Piątek, 10 lutego 2012, 6:40
Aktualizacja: 10:28
Autor: Sven
Wałbrzych: Wspomnienie o Henryku Boratyńskim
Fot. Sven
Takiej widowni Granatowa Sala Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury na Piaskowej Górze nie gościła już dawno. Jednak przyczyna wizyty tak dużej liczby ludzi była wyjątkowa – otwarcie wystawy i film poświęcony Henrykowi Boratyńskiemu. Wiele osób ubranych było w czerwone swetry – znak rozpoznawczy Henryka Boratyńskiego.

„Życie jest podróżą, wędrówką w czasie i przestrzeni i ciągłym otwieraniem się na ludzi i świat. Dobrze o tym wiedział Henryk Boratyński, którego życie mogłoby stanowić temat nie jednej powieści i nie jednego filmu…” – pisze na okładce płyty z filmem poświęconym Henrykowi Boratyńskiemu Krzysztof Kobielec.

Rzeczywiście, Henryk Boratyński był postacią, która na stałe została w pamięci ogromnej rzeszy ludzi, z którymi się stykał przez swoje długie, dziewięćdziesięcioletnie życie. Przyjechał po wojennej tułaczce do Wałbrzycha w 1948 roku i pozostał do końca. Robił różne rzeczy i wielokrotnie zmieniał pracę, aby w końcu znaleźć swoje miejsce w Polskim Towarzystwie Turystyczno – Krajoznawczym. Wędrówki po górach były jego wielką pasją, którą zarażał kolejne pokolenia wędrowców.

Głównym punktem czwartkowego spotkania w WOK-u był film o Henryku Boratyńskim pt. „90 lat w drodze” , który powstał dzięki wysiłkowi Komisji Fotografii Krajoznawczej wspomożonej przez sponsorów.

Premierze filmu towarzyszyła wystawa autorstwa Alka Ziółkowskiego, poświecona działalności i życiu Henryka Boratyńskiego. Zostały zaprezentowane wiersze napisane na jego cześć przez Elżbietę Rosicką, Włodzimierza Palusko i Tadeusza Sobka, odczytane przez Barbarę Ziółkowską przy akompaniamencie pianisty Piotra Woźnikowskiego. Wysłuchaliśmy też utworu „Boję się” w wykonaniu Danuty Perwejnis a ulubione piosenki Henryka Boratyńskiego zaśpiewała Loża Trubadurów Górskich.

Henryk Boratyński zginął w wypadku samochodowym 8 października 2010 roku.

Płyta DVD z filmem „90 lat w drodze” dostępna jest bezpłatnie w PTTK Oddział Ziemi Wałbrzyskiej, ul. Konopnickiej 19, 58-300 Wałbrzych. Można go także obejrzeć na stronie: http://www.kfk.walbrzych.pl/index.php?id=5?&PHPSESSID=2e61d87394a31362fd3ca7a29f484742#film

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group