Piątek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 6170
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: WSSE powołało RROG

Środa, 14 września 2022, 8:44
Aktualizacja: 8:45
Autor: red
Wałbrzych/Kraj: WSSE powołało RROG
Fot. WSSE "Invest Park"
Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST–PARK” powołała Radę Rozwoju Obszaru Gospodarczego (RROG). Gremium biznesowo–samorządowe rozpoczęło działalność w poniedziałek 12 września w Wałbrzychu. Tworzą je przedstawiciele z trzech województw: dolnośląskiego, opolskiego i wielkopolskiego. To największa pod względem terytorialnym Rada w kraju.
– Rada Rozwoju Obszaru Gospodarczego jest to podmiot, który powstaje zgodnie z przepisami ustawy o wspieraniu nowych inwestycji. Zadaniem Rady jest przede wszystkim wskazywanie kierunków działań na rzecz poprawy otoczenia przedsiębiorstw i rozwoju społeczno-gospodarczego obszaru oraz wspieranie WSSE w kierunkach jej rozwoju, a w szczególności w tworzeniu odpowiedniej infrastruktury do wzmożenia inwestycji. Rada składa się z przedstawicieli samorządów, ale, co niezwykle ważne, również przedsiębiorców – mówi Piotr Wojtyczka, prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”.

Podczas inauguracyjnego posiedzenia wręczono akty powołania do Rady Rozwoju Obszaru Gospodarczego. Wybrano także przewodniczącego, wiceprzewodniczącego i sekretarza Rady. Zostali nimi kolejno: Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego (przewodniczący Rady), Grzegorz Grzegorzewicz, burmistrz Jaworzyny Śląskiej (wiceprzewodniczący Rady) oraz Dariusz Maniak, burmistrz Sycowa (sekretarz Rady).

– Niewątpliwie Rada powinna być bardzo silnym ciałem doradczym, które funkcjonuje na styku biznesu, Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK” i samorządu terytorialnego. Powinna być też ciałem współpracującym z agencjami rządowymi np. Polską Agencją Inwestycji i Handlu, tak aby rozwój biznesu, w tym przyciąganie nowych inwestorów, zarówno do województwa dolnośląskiego, opolskiego, jak i wielkopolskiego, przebiegało z sukcesem – mówi Paweł Kurtasz, wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”.

WSSE do pracy w Radzie zaprosiła przedstawiciela każdego powiatu z obszaru, na którym działa.

– Zależy nam, aby głos każdego powiatu był słyszalny. Dobra współpraca między przedsiębiorcami i samorządami to podstawowy warunek budowania sprzyjającego otoczenia dla biznesu, a co za tym idzie – rozwoju regionu. Ta współpraca na Dolnym Śląsku niewątpliwie już jest, ale Rada pozwoli usystematyzować działania tych środowisk, ułatwi wymianę informacji, sugestii, uwag, co z pewnością przełoży się na jeszcze sprawniejsze wprowadzanie koniecznych zmian czy usprawnień – tłumaczy Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego, przewodniczący Rady Rozwoju Obszaru Gospodarczego.

Rada może także przedstawiać władzom gmin lub powiatów rekomendacje działań, które mogą przyczynić się do zwiększenia atrakcyjności inwestycyjnej danej gminy lub powiatu.

– Rada będzie narzędziem komunikacji między strefą a gminami. To od członków Rady będzie zależał przedmiot spraw, którymi się zajmie. Dzięki temu będziemy mieli solidny mandat, żeby zgłaszać wnioski, propozycje do właściwych urzędów czy agend rządowych po to, aby zgodnie z polityką zrównoważonego rozwoju kraju działać na rzecz intensyfikacji gospodarczego wzrostu regionów – podsumowuje Piotr Wojtyczka, prezes WSSE.

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK” ma 25-letnie doświadczenie w lokowaniu i wsparciu inwestycji zarówno globalnych koncernów , jak i firm z sektora MŚP. WSSE tworzy przyjazny klimat dla rozwoju biznesu. Spółka zarządza obszarem o łącznej powierzchni ponad 20 tys. km² zlokalizowanym na terenie 174 gmin w trzech województwach południowo-zachodniej Polski: dolnośląskim, opolskim i wielkopolskim. Przedsiębiorca, który planuje inwestycję na tym obszarze, może wystąpić o wsparcie – zwolnienie z podatku dochodowego w wysokości od 20 do 60% wartości kosztów kwalifikowanych nowej inwestycji, wyłącznie do WSSE. Ponadto Spółka umożliwia m.in. zakup lub wynajem hal przemysłowo-magazynowych.

Twoja reakcja na artykuł?

3
25%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
8%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
8%
Złości
7
58%
Przeraża

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group