Wtorek, 23 lipca
Imieniny: Bogny, Brygidy
Czytających: 5075
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/powiat wałbrzyski: WSSE wspiera nadal uchodźców

Środa, 20 kwietnia 2022, 6:41
Aktualizacja: 8:25
Autor: red
Wałbrzych/powiat wałbrzyski: WSSE wspiera nadal uchodźców
Fot. WSSE "Invest Park"
We wtorek (19.04) w siedzibie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST–PARK” odbyła się konferencja prasowa dotyczącą aktywizacji zawodowej uchodźców z Ukrainy. Wzięli w niej udział: Piotr Wojtyczka – Prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST–PARK”, Jarosław Obremski – Wojewoda Dolnośląski, Grzegorz Macko – Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego oraz Krzysztof Kwiatkowski – Starosta Powiatu Wałbrzyskiego. Podczas konferencji zaprezentowano efekty wdrożenia pakietu 5 filarów pomocy dla Ukrainy przygotowanego przez Zarząd Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST–PARK”.

Tematem konferencji była aktywizacja zawodowa uchodźców z Ukrainy. Jest to obecnie obszar niezwykle istotny, który polega nie tylko na doraźnej pomocy, ale również systemowym wsparciu.  Konferencję otworzył Prezes Zarządu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”, Piotr Wojtyczka, który przedstawił bezpośrednie efekty wdrożenia pakietu 5 filarów pomocy dla Ukrainy i omówił dalsze działania: 

- Chciałbym przypomnieć Państwu 5 filarów wsparcia, które zaprezentowaliśmy miesiąc temu: FILAR I: Bezpośrednie wsparcie finansowe. Przekazaliśmy 300 tys. zł na Fundację Agencji Rozwoju Przemysłu. Filar ten został zrealizowany. FILAR II:  Zabezpieczenie bazy pobytowej (noclegowej). Pomoc w ramach tego filaru została zrealizowana poprzez przekazanie nie tylko naszych mieszkań w Świebodzicach, ale również miejsc noclegowych w ośrodku wypoczynkowym w Pobierowie. FILAR III: Zbiórka zaopatrzenia medycznego. Nasi współpracownicy, pracownicy WSSE „INVEST-PARK“ oraz najemcy zaangażowali się w zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy, które przekazaliśmy potrzebującym. Ten filar uznajemy za zrealizowany.” FILAR IV: Bezpośrednie wsparcie indywidualne. W siedzibie naszej Spółki prowadzimy kurs języka polskiego dla kilkudziesięciu osób w kilku warsztatowych grupach. Dodatkowo w ramach warsztatów została przewidziana pomoc w przygotowaniu CV oraz znalezieniu pracy. Ponadto uruchomiliśmy stronę internetową praca.invest-park.com.pl, która umożliwia dodawanie ofert pracy czy stażu przez pracodawców oraz znalezienie odpowiedniej oferty przez pracownika. Dodatkowo planujemy przygotować indywidualne spotkania z doradcami zawodowymi i przedstawicielami Dolnośląskiego Urzędu Pracy, Dolnośląskich Pracodawców oraz innymi instytucjami, które mogą udzielić wsparcia. Wyłoniona została też agencja pracy, która wesprze nasze działania w zakresie aktywizacji zawodowej. Na chwilę obecną jesteśmy na etapie finalizowania formalności w tym zakresie. Dodatkowo przygotowujemy szkolenia z umiejętności bazowych takich jak kursy BHP, obsługi podstawowych narzędzi czy zapoznania się z funkcjonowaniem linii produkcyjnej  przy współpracy z jedną z firm strefowych - Toyotą. Lada dzień podpiszemy porozumienie w tej sprawie. Ponadto dołączyliśmy do grupy roboczej Miasta Wałbrzych, której zadaniem jest aplikowanie i pozyskanie środków odnośnie wsparcia uchodźców. FILAR V: Kompleksowe wsparcie i doradztwo biznesowe. W tym obszarze również jesteśmy bardzo aktywni, stworzyliśmy z naszymi partnerami z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości atrakcyjną ofertę, która być może pozwoli na relokację części ukraińskich przedsiębiorstw na tereny WSSE „INVEST-PARK. 
 
Dodał również: Jestem przekonany, że ta skoordynowana pomoc już przyniosła konkretne efekty, a z każdym kolejnym dniem, tygodniem i miesiącem będzie realną, systemową pomocą co jest możliwe dzięki zaangażowaniu władz centralnych, regionalnych i lokalnych, zarówno rządowych, jak i samorządowych. Dlatego bardzo cieszę się, że możemy blisko współpracować z Panem Wojewodą Dolnośląskim Jarosławem Obremskim, Panem Marszałkiem Grzegorzem Macko oraz Starostą Wałbrzyskim, Panem Krzysztofem Kwiatkowskim. 
 
Wicewojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski jako przedstawiciel terenowej administracji rządowej nawiązał do konieczności niesienia aktywnej pomocy dla uchodźców:
- Mamy pierwszy tydzień, w którym w punktach prowadzonych przez samorządy zmniejszyła się ilość uchodźców. Ma to związek z dwoma czynnikami. Pierwszy, to część osób postanowiła wrócić na terytorium wschodniej Ukrainy, a drugi aspekt jest związany z usamodzielnianiem się części osób, które podjęły pracę. Mówię o tym, ponieważ jest to bardzo istotny element ze względu na bezproblemową integracje w naszym społeczeństwie, dzięki działaniom na rzecz aktywizacji zawodowej.

O działaniach prowadzonych przez władze samorządowe, opowiedział Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego – Grzegorz Macko. 

- Jako Samorząd Województwa Dolnośląskiego podejmujemy różne działania korzystając z tych narzędzi, które pozostają w rękach Zarządu Województwa Dolnośląskiego. Przeznaczono bardzo duże środki - ponad 5 mln złotych, które zostały przesunięte w budżecie nie tylko na pomoc doraźną, ale również na zakup sprzętu, organizację  transportu międzynarodowego, bezpłatne bilety dla uchodźców czy wszelkiego rodzaju zbiórki. Dodatkowo prowadzone są działania przez spółki podległe np. spółki uzdrowiskowe, które oferują miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy.

W dalszej kolejności głos zabrał Starosta Powiatu Wałbrzyskiego Krzysztof Kwiatkowski: 

- Tak jak wspominał Pan Wojewoda od samego początku aktywnie działaliśmy na rzez przyjmowania i zabezpieczenia uchodźców, ale również podjęliśmy od razu próby ich aktywizacji. Dodatkowo mając wiedzę, że nasze pensjonaty czy gospodarstwa agroturystyczne oraz restauracje mają wolne miejsca pracy wiele osób z Ukrainy znalazło tam zatrudnienie. Podjęto decyzję, że w ramach budżetu Powiatowego Urzędu Pracy dokona się przesunięć aby zwiększyć pulę o 1,5 mln złotych przeznaczoną na aktywizację osób bezrobotnych.

Twoja reakcja na artykuł?

3
33%
Cieszy
1
11%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
5
56%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group