Wtorek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 3002
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kraj: Wszystko, co trzeba wiedzieć o Kindergeld. Jak dostać zasiłek na dziecko w Niemczech?

Niedziela, 5 maja 2019, 11:08
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 maja 2019, 22:15
Autor: red
Kraj: Wszystko, co trzeba wiedzieć o Kindergeld. Jak dostać zasiłek na dziecko w Niemczech?
Fot. użyczone
Rodzice pracujący za zachodnią granicą często zadają sobie pytanie, czy oprócz świadczenia pobieranego w Polsce należy im się również zasiłek niemiecki. W większości przypadków tak, warto jednak pamiętać o kilku rzeczach, które okażą się niezbędne do jego wypłaty. Łatwo bowiem, szczególnie jeśli niezbyt dobrze znamy język i procedury obowiązujące w tym kraju, mimowolnie zrzec się pieniędzy, które tak naprawdę powinniśmy dostać. Na co zatem zwrócić uwagę, składając wniosek o zapomogę na dziecko?

Cały zasiłek czy tylko jego część? To zależy od tego, czy w Polsce też jest pobierany

Przed podjęciem pracy u naszych zachodnich sąsiadów warto zgłosić się do placówki pomocy społecznej. Jedynie w ten sposób udowodnimy, że nie korzystamy ze świadczeń w rodzinnym kraju i będziemy mogli otrzymać pełny zasiłek rodzinny w Niemczech. W przeciwnym razie dostaniemy z niemieckiej Familienkasse decyzję o przyznaniu różnicy w wysokości obu świadczeń. Nie posiadając bowiem pisemnego zaświadczenia, urząd niemiecki ma prawo podejrzewać, że w Polsce jest nam wypłacany zasiłek rodzinny. Finalna kwota okaże więc niższa, a my, zamiast obiecanego dzieciom weekendowego wyjazdu do Tropical Island, będziemy zmuszeni zorganizować piknik w miejskim parku.

Urząd chce mieć pewność, że mieszkamy w Niemczech. Inaczej nie dostaniemy Kindergeld

Według niemieckiego prawa zasiłek na dzieci należy się tylko osobom zameldowanym na terenie kraju. Nie zdziwmy się więc, kiedy zostaniemy poproszeni o dostarczenie umowy najmu, potwierdzenia wpłat czynszu, opłaconych rachunków czy zameldowania. W ten sposób instytucja chce się upewnić, że rzeczywiście jesteśmy mieszkańcami Niemiec. Doświadczenie mówi urzędnikom, że kreatywność osób ubiegających się o zasiłek potrafi być zdumiewająca, dlatego mogą zadawać nam dziwne pytania, na przykład o metraż mieszkania lub liczbę pokoi. Opłaca się zachować spokój i profesjonalizm podczas wizyty w urzędzie, gdyż mogą one przesądzić o przyznaniu nam Kindergeld.

Pełnoletnie dziecko w domu. Czy w takiej sytuacji możemy liczyć na zasiłek?

Niemiecki Kindergeld przysługuje rodzicom dziecka niepełnoletniego. Mówiąc krótko, kiedy nasza pociecha skończy 18 lat, wypłacanie świadczenia zostanie przerwane. Jednakże w sytuacji, gdy dziecko dalej się uczy, jest bezrobotne albo chce w niedługim czasie kontynuować kształcenie, zasiłek przysługuje nadal. W tym przypadku liczmy się z dłuższym oczekiwaniem na rozpatrzenie wniosku, gdyż urząd wnikliwie analizuje, czy rodzicom pełnoletniego potomka przypada w udziale Kindergeld.

Zanim otrzymamy oczekiwany zasiłek, trzeba będzie udowodnić, że mamy do nich prawo. Jeśli czujemy się niepewnie w niemieckich urzędach i mamy obawy dotyczące formalności, dobrze jest poprosić o pomoc profesjonalistów, takich jak firma Atlantis Tax. Pomogą nam zdobyć potrzebną dokumentację oraz wypełnić wnioski, a w efekcie uzyskać niemieckie świadczenie na dziecko.

Twoja reakcja na artykuł?

1
17%
Cieszy
1
17%
Hahaha
1
17%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
33%
Złości
1
17%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group