Niedziela, 3 marca
Imieniny: Maryny, Tycjana
Czytających: 5740
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/powiat wałbrzyski: Wydatki inwestycyjne samorządów

Piątek, 8 października 2021, 8:28
Aktualizacja: 10:35
Autor: opr. PAW
Wałbrzych/powiat wałbrzyski: Wydatki inwestycyjne samorządów
Fot. red
Prezentujemy najważniejszy coroczny ranking „Wspólnoty" podsumowujący wydatki inwestycyjne samorządów.

W kategorii województw, biorąc pod uwagę średnie wydatki inwestycyjne per capita w latach 2018-2020, wygrało Podlaskie, a dolnośląskie w gronie 16 województw zajęło niestety ostatnie miejsce. W kategorii miast wojewódzkich wygrało Opole, a Wrocław uplasował się na odległym 14. miejscu. W gronie miast na prawach powiatu, Wałbrzych został w klasyfikacji "Wspólnoty" sklasyfikowany na 16. pozycji w gronie 48 miast. W rankingu powiatów - powiat wałbrzyski znalazł się za lata 2018-2020 na 254. pozycji wśród 314 powiatów. W kategorii miasta, nasze samorządy zajmowały lokaty: 36 - Szczawno-Zdrój, 103 - Jedlina-Zdrój, 239 - Mieroszów, 255 - Głuszyca. Wśród 610 gmin nie sklasyfikowany został Boguszów-Gorce. W kategorii gmin wiejskich: 31- Czarny Bór, 503 - Walim, 586 - Stare Bogaczowice. Sklasyfikowano 1533 gminy.

Autorzy: Paweł Swianiewicz, Julita Łukomska

Wśród gmin wiejskich od niepamiętnych czasów pierwsze miejsce zajął Kleszczów. Wśród małych miast wygrała Krynica Morska, a wśród miast powiatowych – Polkowice. W miastach na prawach powiatu na czele jest Świnoujście, a poprzedni lider – Gliwice – zajął trzecie miejsce.

Metoda rankingu jest identyczna jak w ubiegłych latach. Pod uwagę wzięliśmy całość wydatków majątkowych poniesionych w ostatnich trzech latach (w tym przypadku 2018–2020). W ten sposób chcemy uniknąć dużych, chwilowych wahań wskaźnika będącego podstawą rankingu. Wydatki inwestycyjne, zwłaszcza z mniejszych jednostkach, cechują się znaczną cyklicznością. W poszczególnych latach mogą być bardzo wysokie, co wiąże się z realizacją ważnej inwestycji, aby potem okresowo spadać do znacznie niższego poziomu.

Staramy się też uwzględniać wydatki ponoszone przez spółki komunalne. W tym celu od kilkunastu lat rozsyłamy ankiety do miast na prawach powiatu. Wiemy skądinąd, że skala działalności inwestycyjnej spółek komunalnych w mniejszych miastach jest znaczenie mniejsza niż w miastach na prawach powiatu, więc skala błędu wynikającego z oparcia się tylko na danych budżetowych jest tam mniejsza. Niestety oznacza to, że wyniki rankingu nie w pełni oddają sytuację w średnich i małych miastach, w których spółki stanowią istotny element realizacji strategii inwestycyjnych. No cóż, nie gromadzimy w Polsce oficjalnych danych, które pozwoliłyby na uzyskanie takiego pełnego, niezniekształconego obrazu.

Laureaci rankingu w poszczególnych kategoriach odebrali statuetki i dyplomy podczas uroczystej Gali zorganizowanej 6 października 2021 r. w trakcie XIX Samorządowego Forum Kapitału i Finansów w Katowicach.

Twoja reakcja na artykuł?

4
50%
Cieszy
4
50%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group