Czwartek, 28 października
Imieniny: Szymona, Tadeusza
Czytających: 4005
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Boguszów-Gorce: Wyjątkowa wystawa

Poniedziałek, 30 września 2019, 6:34
Aktualizacja: Wtorek, 1 października 2019, 8:29
Autor: red
REGION, Boguszów-Gorce: Wyjątkowa wystawa
Fot. organizatorzy
Zapraszamy na wernisaż, który odbędzie się 4 października 2019 roku o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej – Centrum Kultury w Boguszowie Gorcach poświęcony pamięci Rajmunda Niwińskiego.

- Jest to pierwszy efekt majowego spotkania, w którym miałem okazję poznać syna Pana Rajmunda - Rajmund Niwiński i pasjonata lokalnej historii Sławomir Juszczak - mówi Sebastian Drapała, zastępca burmistzra Boguszowa-Gorc.

Rajmund "Paprzyca" Niwiński - Porucznik Armii Krajowej, Żołnierz Wyklęty, znany również jako Rajmondo Aldini. Najsilniejszy Człowiek w Polsce ur. w 1914r. - Występował przez 20 lat na arenach cyrkowych, w domach kultury, scenach teatralnych. Dał w tym czasie ok 1200 udokumentowanych pokazów siłowych, zjeżdżając wielokrotnie wzdłuż i wszerz całą Polskę. Na swoich pokazach darł arkusze blachy, skręcał w palcach gwoździe, giął żelazne sztaby w zębach, robił na karku podkowy z żelaznych sztab oraz wykonywał wiele innych karkołomnych wyczynów. Odznaczony za walkę z niemieckim okupantem orderem Virtuti Militari kl. V, Krzyżem Walecznych i Srebrnym Krzyżem Zasługi. Po wojnie pan Rajmund "Paprzyca" Niwiński osiedlił się wraz z rodziną w Miasto Boguszów-Gorce i tu pozostał, aż do śmierci w 1995 roku. W tym samym roku, kilka miesięcy przed śmiercią powstał film dokumentalny pt. "Zbir" w reż. Wł. Frąckiewicza o życiu Rajmunda Niwińskiego.

Twoja reakcja na artykuł?

7
78%
Cieszy
1
11%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
11%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group