Niedziela, 29 stycznia
Imieniny: Józefa, Franciszka, Zdzisława
Czytających: 5032
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wypalanie traw

Środa, 8 kwietnia 2020, 7:37
Aktualizacja: Czwartek, 9 kwietnia 2020, 9:30
Autor: red.
Wałbrzych: Wypalanie traw
Fot. red.
Co roku na wiosnę powraca temat wypalania traw. Pomimo apeli różnych służb, pomimo urzędowych zakazów, pomimo grożących kar problem niestety nie znika, a łąki, pastwiska, nieużytki rolne nadal są na naszych terenach wypalane.

Należy zdecydowanie podkreślić, że wypalanie traw stanowi bardzo duże zagrożenie - niekontrolowane pożary mogą skutkować znacznymi stratami materialnymi, jeżeli ogień przeniesie się na las, sad, torfowisko, czy zabudowania gospodarcze lub mieszkalne. Tego typu pożary stanową też spore zagrożenie dla zdrowia a nawet życia ludzi i zwierząt.

Zagrożenie to w mniejszym stopniu dotyczy zwierząt domowych i hodowlanych, natomiast w bardzo dużym zwierząt dzikich, takich jak drobne ssaki: na przykład jeże które niejednokrotnie nie mają żadnej możliwości opuszczenia terenu zajętego ogniem i masowo giną w płomieniach. Problem ten dotyczy też ptaków, które pozakładały już gniazda oraz gadów, płazów i owadów.

Straty w faunie i florze, degradacja ekosystemu, zniszczenie niezbędnej materii organicznej, tworzenie się szkodliwych związków - to jedyne efekty wypalania traw. Efekty wysoce niepożądane, dlatego też służby leśne, policja, straż pożarna, organizacje proekologiczne apelują o niewypalanie traw, a w razie zauważenia pożaru o jak najszybszy kontakt z odpowiednimi służbami.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
10%
Nudzi
0
0%
Smuci
6
60%
Złości
3
30%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group