Wtorek, 23 lipca
Imieniny: Bogny, Brygidy
Czytających: 4861
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Wystapią w prestiżowym festiwalu

Czwartek, 27 października 2022, 10:27
Autor: red
Wałbrzych/Kraj: Wystapią w prestiżowym festiwalu
Fot. WOK Wałbrzych
ZPiT „Wałbrzych” weźmie udział w Ogólnopolskim Festiwalu Tańca imienia Michała Kosińskiego. Tylko cztery grupy w kraju otrzymały zaproszenie na finałowy koncert. Ten zaplanowano 18 listopada w Sokołowskim Ośrodku Kultury w Sokołowie Podlaskim. Dla grupy z Wałbrzycha to ogromne wyróżnienie i docenienie wieloletniego wkładu w promowanie sztuki ludowej!

To pierwsza edycja festiwalu, ale ranga wydarzenia jest ogromna, bo spotkanie organizuje CIOFF, czyli Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej. Dla zespołów ludowych to jedna z najważniejszych organizacji.

– CIOFF postawił na jakość przy organizacji tego festiwalu. Często wystarczy zgłosić swój udział w festiwalu, tu zgłoszenia były weryfikowane- mówi Rafał Ślipek, koordynator Zespołu Pieśni i Tańca „Wałbrzych”.

Na festiwal zgłosiły się zespoły z całej Polski, które przesyłały specjalne prezentacje. Te zostały ocenione przez jury składające się z ekspertów dziedziny tańca i folkloru. Ostatecznie do finału zakwalifikowano Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej, Zespół Pieśni i Tańca „Podlasie” AWF Biała Podlaska, Zespół Tańca Polskiego „Wronki” oraz Zespół Pieśni i Tańca „Wałbrzych”.

– CIOFF to organizacja, stowarzyszenie, które zajmuje się jakością programów ludowych, jakością prezentacji w tej dziedzinie. Otrzymanie certyfikatu tej organizacji to potwierdzenie najwyższej jakości prezentacji poszczególnych regionów – dodaje Rafał Ślipek.

Finałowy koncert zaplanowano 18 listopada w Sokołowskim Ośrodku Kultury w Sokołowie Podlaskim.

– Główną nagrodą jest akredytacja na zagraniczne wyjazdy. To jest gwarant, że robimy to dobrze i dlatego jest to dla nas ważne – podkreśla koordynator ZPiT „Wałbrzych”.

Zespół Pieśni i Tańca „Wałbrzych” ma w swoim repertuarze bardzo różne regiony, w tym Kurpie, Łowicz czy Opoczno. Na festiwal zespół zgłosił trzy programy: Opoczno, Kurpie Zielone i Beskid. Jako dodatek zaprezentowany zostanie prezentacja związana z regionem rzeszowskim.

Twoja reakcja na artykuł?

8
73%
Cieszy
2
18%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
9%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group