Poniedziałek, 18 stycznia
Imieniny: Małgorzaty, Piotra
Czytających: 3562
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wystawa ,,Historia opowiedziana…” w ZS1

Piątek, 21 marca 2014, 6:25
Aktualizacja: 16:09
Autor: red.
Wałbrzych: Wystawa ,,Historia opowiedziana…” w ZS1
Fot. Robert Bajek
Wczoraj w Zespole Szkół nr 1 im. Ignacego Paderewskiego w Wałbrzychu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy ,,Historia opowiedziana. Doświadczenia przesiedlonych w oczach młodego pokolenia”. Wystawa poświęcona jest osobom przesiedlonym po II wojnie światowej.

Wystawę otworzył i powiedział o niej kilka słów Edward Skubisz – teolog, pedagog, trener, animator w projektach antydyskryminacyjnych w Holandii i Polsce, założyciel i wieloletni prezes a obecnie Członek Zarządu Fundacji „Dom pokoju”.

"Historia opowiedziana. Doświadczenia przesiedlonych w oczach młodego pokolenia" to projekt, który został zrealizowany przez Fundację Dom Pokoju w 2007 roku. Projekt polegał na międzynarodowej wymianie młodzieży z Polski, Niemiec i Ukrainy, która spisała opowieści przesiedleńców. Przed przystąpieniem do projektu młodzież uczestniczyła w warsztatach dotyczących historii przesiedleń w Europie. Warsztaty odbywały się w Domu Edyty Stein we Wrocławiu i w Fundacji Krzyżowa. Celem projektu było udokumentowanie doświadczeń ludzi przesiedlonych w trakcie II wojny światowej i bezpośrednio po jej zakończeniu. Cały projekt zrealizowany został w partnerstwie z Fundacją Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego oraz Towarzystwem im. Edyty Stein a finansowany ze środków Fidentia Gesellschaft fur Stiftung - und Spendenberatung, fundacji Haella oraz ze środków i przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

„Adresatem wystawy są wszyscy a zwłaszcza powinni być młodzi ludzie. To są historie opowiedziane - Polaków, Ukraińców i Niemców, którzy musieli opuścić swoje tereny. Pamięć o tych czasach, wydarzeniach, przeżyciach tych ludzi jest ważna dla tych, którzy tego nie doświadczyli, nie widzieli. W dzisiejszych czasach, bardzo trudnych, zwłaszcza teraz, mówienie o tym, przypominanie, to jest właściwie obowiązek” – powiedziała Oksana Citak – Dyrektor ZS 1

Do oglądania wystawy a także na warsztaty dotyczące historii przesiedleń w Europie zaproszeni zostaną gimnazjaliści z Wałbrzycha i okolic. Podczas warsztatów prowadzone będą różnego rodzaju dyskusje między innymi na temat dyskryminacji ze względu na narodowość czy na wyznanie religijne. Wystawę będzie można oglądać do 16 kwietnia 2014 roku.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group