Piątek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 4730
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Z początkiem roku wprowadzili zmiany do budżetu miasta

Piątek, 11 stycznia 2019, 10:09
Aktualizacja: 13:35
Autor: PAW
Wałbrzych: Z początkiem roku wprowadzili zmiany do budżetu miasta
Fot. red
Wczoraj odbyła się sesja nadzwyczajna Rady Miasta Wałbrzycha. Chodziło o wprowadzenie zmian do budżetu i Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Wałbrzycha. To wywołało sporo emocji wśród radnych.

- Zostaliśmy zaskoczeni zawiadomieniem o zwołaniu, na wniosek Prezydenta, dodatkowej sesji - mówi radny Jerzy Langer. - Obie uchwały (budżet i WPF) zostały uchwalone przez Radę kilkanaście dni temu, 27 grudnia 2018 roku. Otrzymaliśmy zawiadomienie o zwołaniu sesji, ale nie otrzymaliśmy projektów dokumentów będących przedmiotem obrad, a to jest naruszenie przepisów ustawy o samorządzie gminnym.

Prezydent Roman Szełemej tak tłumaczył konieczność podjęcia tychże uchwał:
- Trzeba regulować pewne zobowiązania i przekazać dodatkowe środki i reagować na aktualną sytuację. Budżet zmienia się w roku wielokrotnie i tak było też w poprzednich latach. To są sytuacje wyjątkowe, a my musimy podejmować takie decyzje i korygować budżet, dostosowywać go do aktualnych potrzeb. Jeśli bowiem pojawiają się np. środki zewnętrzne, z których możemy skorzystać, to moim zdaniem powinniśmy reagować natychmiastowo i szukać wsparcia zewnętrznego.

W zmianach znalazł się m.in. zapis o prawie 6,5 mln zł na budowę centrum przesiadkowego "Wałbrzych Plac na Rozdrożu" (obecnie plac nosi nazwę Solidarności, ale projekt był zapoczątkowany, kiedy jeszcze był to Plac na Rozdrożu). Oznacza to wzrost dochodów budżetowych o ponad 5 milionów złotych. Realizacja tego zadania związana jest bezpośrednio z wdrożeniem systemu ITS, a wynika to z tego, że Gmina Wałbrzych otrzymała dotację w ramach środków Aglomeracji Wałbrzyskiej.

Do budżetu wpisano również punkt mówiący o adaptacji budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 przy ulicy Limanowskiego za kwotę blisko pół miliona złotych.
- W niektórych dzielnicach wciąż brakuje miejsc w przedszkolach publicznych i stąd takie nasze decyzje dotyczące tworzenia tych dodatkowych miejsc - tłumaczy prezydent Roman Szełemej.

Dodatkowe 300 tysięcy złotych zabezpieczono na dotacje celowe na prace remontowe i konserwatorskie obiektów zabytkowych. Powszechnie wiadomo, że zdecydowana większość tej kwoty trafi zapewne na remonty obiektów sakralnych, które widnieją w rejestrze zabytków i których w Wałbrzychu nie brakuje.

Nieco optymizmu w serca wałbrzyskich działaczy sportowych wlała informacja o zwiększeniu w budżecie o kwotę w wysokości 300 tys. zł nakładów na wałbrzyski sport i realizację zadań z zakresu kultury fizycznej. Ostatnio informowaliśmy, że po obradach Rady Sportu było wiele niepokoju i niezadowolenia wśród osób związanych z wałbrzyskim sportem. Teraz te dodatkowe 300 tys. zł trafi do lokalnego środowiska sportowego, co może chociaż trochę poprawi humory sportowym entuzjastom.

Twoja reakcja na artykuł?

16
62%
Cieszy
1
4%
Hahaha
2
8%
Nudzi
0
0%
Smuci
3
12%
Złości
4
15%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (45) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group