Wtorek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 2859
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Za nami Gminne Dożynki i Święto Pieroga

Wiadomości: REGION, Czarny Bór
Środa, 9 września 2015, 6:25
Aktualizacja: 7:15
Autor: red
Fot. Urząd Gminy Czarny Bór
Pomimo niesprzyjającej aury impreza naprawdę się udała a frekwencja dopisała.

Msza Święta została przeniesiona z pleneru do kościoła, ale wiernych było bardzo dużo, i wszystkie obrzędy dożynkowe odbyły się bez zakłóceń. Potem barwny korowód przeszedł na stadion, gdzie został przywitany oklaskami przybyłych już tam wcześniej gości.
Następnie, podczas Misterium Chleba, starostowie Dożynek (państwo Rozkochowie z Witkowa) wręczyli wójtowi bochen chleba z prośbą aby sprawiedliwie go dzielił między czarnoborzanami. Na powitanie dzieci z Gminnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego przygotowały krótkie przedstawienie, a następnie wójt przywitał wszystkich gości, wśród nich parlamentarzystów, przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, przedstawicieli instytucji samorządowych i firm, radnych, księży, delegację z Nechanic oraz wszystkich mieszkańców gminy i aglomeracji wałbrzyskiej.

Jak co roku bardzo ważnym momentem Dożynek jest prezentacja wieńców. W tym roku były one wszystkie bardzo okazałe, i jury miało duży problem w wyborze najpiękniejszego. Zwycięzcą okazało się sołectwo Borówno (nagroda wójta w wysokości 1.000 zł), a wyróżnienia o wartości 500 zł każdy otrzymały sołectwa Grzędy i Witków. O godzinie 15.00 rozpoczął się konkurs na który wszyscy wystawcy czekali czyli Najsmaczniejsze Pierogi. Na stole pierogowym na werdykt jury czekało około 25 potraw a zwycięzcami w poszczególnych kategoriach zostali:

kat. Kucharze profesjonaliści:

I miejsce - Gospodarstwo Agroturystyczne Ewy Durkacz z Borówna
II miejsce - Restauracja „Maria" z Wałbrzycha
III miejsce - Restauracja „Swojak" z Kamiennej Góry

Nagrody w wysokości 2.000 ufundował Fundusz Rozwoju Regionalnego, a dodatkowo do I miejsca bon reklamowy o wartości 1.200 zł ufundowała gazeta 30 Minut.

kat. Instytucje i organizacje:

I miejsce - Ośrodek Pomocy Społecznej w Czarnym Borze
II miejsce - GZSP, Przedszkole w Czarnym Borze
III miejsce - Stowarzyszenie „Atrakcyjni" z Czarnego Boru
Nagrody w wysokości 1.500 zł ufundował wójt gminy Adam Górecki.

kat. Ekipy Amatorskie:

I miejsce - Emialia Rolka
II miejsce - Sylwia Piksa
III miejsce - Zofia Bąk

Nagrody w wysokości 950 zł ufundował wójt gminy Adam Górecki a dodatkową nagrodę rzeczową do I miejsca ufundowała Dolnośląska Izba Rolnicza oddział Wałbrzych.

Po rozdaniu wszystkich nagród rozpoczęło się biesiadowanie i zabawa przy muzyce, którą zapewniły nasze rodzime zespoły ludowe, czyli „Janicki", „Grzędowianki" i „Radość". Smakosze regionalnej kuchni mieli do dyspozycji ogromny wachlarz potraw przygotowany przez 6 sołectw oraz Rady Rodziców z GZSP. Bardzo smaczne potrawy zaserwowali też wystawcy, biorący udział w konkursie pierogowym. Dla dzieci Centrum Kultury przygotowanych było mnóstwo atrakcji, konkursów i warsztatów rękodzielniczych. Dla amatorów lepienia pierogów czekały stoły ze stolnicami, gdzie pod okiem Pań można było ulepić i ugotować sobie swoje pierogi. Wieczorem, specjalnie dla wytrwałych, zagrał zespól JUMPER i Holidey, a przez resztę wieczoru uczestnicy tańczyli do muzyki przygotowanej przez DJ-a.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group