Sobota, 11 maja
Imieniny: Miry, Franciszka
Czytających: 6389
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Za nami Góry Literatury

Czwartek, 13 lipca 2023, 6:47
Autor: red
Wałbrzych: Za nami Góry Literatury
Fot. organizatorzy
Wydarzenie organizowane przez fundację Olgi Tokarczuk trafił w tym roku do Starej Kopalni w Wałbrzychu, która była jednym z miejsc wydarzeń trwającego jeszcze do niedzieli Festiwalu Góry Literatury.

Licznie zgromadzona publiczność w Sali Łańcuszkowej Starej Kopalni już na sam początek poniedziałkowej porcji wydarzeń otrzymała od organizatorów ciekawa spotkanie z byłym rzecznikiem praw obywatelskich. O tym, że nigdy nie odpuści i czego, a nawet o… kolonii w Boguszowie-Gorcach i wycieczce do Sokołowska oraz o tym, jakie konsekwencje niesie za sobą łamanie praw człowieka i postępowanie niezgodne z konstytucją opowiadał Adam Bodnar w rozmowie z wałbrzyskim akcentem dziennikarskim Radia Zet – Robertem Karpowiczem.

Po krótkiej przerwie, niemal półtoragodzinnej rozmowy na festiwalowych fotelach zasiadły dwie wałbrzyszanki – z Agnieszką Szpilą autorką książki „Octopussy. Opowiadania postporno” rozmawiała inna wałbrzyska pisarka i dziennikarka Barbara Pietruszczak. Obydwa pełne pasji i ciekawych anegdot spotkały się z dobrym odbiorem zgromadzonej publiczności.
Na zakończenie dnia, na dużej scenie sali łańcuszkowej rozbrzmiał prawdziwy rock’n’roll w wykonaniu Arkadiusza Jakubika. W trwającym ponad półtorej godziny koncercie Dr Misio zaprezentował niemal wszystkie swoje najważniejsze utwory. Publiczność odśpiewała m.in. „Pogo”, „Mentolowe papierosy”, „Pismo”, czy najnowszy przebój zespołu „Chory na Polskę”. Publiczność, która w Wałbrzychu pojawiła się nawet ze Szczecina, odebrała koncert niezwykle żywiołowo, tańcząc i skacząc pod sceną niemal od pierwszego utworu.

Drugi dzień Festiwalu w Wałbrzychu rozpoczęły poranne warsztaty w ramach Latającego Uniwersytetu Ludowego. Spółka Sundog poprowadziła w Strefie Odkrywania Wyobraźni i Aktywności SOWA warsztaty o tym, jak napisać scenariusz do gry komputerowej. Fani gier komputerowych mieli okazję poznać zasady i tajniki ich tworzenia.

Przed godziną 15 na placu przed Salą Łańcuszkową Starej Kopalni zaparkował bus z sędzią Igorem Tuleyą, który odwiedził Wałbrzych ze swoją akcją Tour e Konstytucja. Można było otrzymać wydrukowaną konstytucję RP oraz porozmawiać o systemie prawnym w Polsce.

Godzinę później na dużej scenie Starej Kopalni w Sali łańcuszkowej pojawili się pierwsi goście prowadzący ciekawą rozmowę o książkach. Dziennikarka radiowo — telewizyjna i filolożka Katarzyna Kasia oraz literaturoznawca, pisarz i tłumacz Michał Rusinek opowiadali o literackich dziełach zgłoszonych do Nagrody Literacka Podróż Hestii.

Po niemal 1,5 godzinnym spotkaniu, publiczność została przeniesiona w świat filmu i kina. Gościem w Starej Kopalni był Jerzy Skolimowski jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów, producent i aktor filmowy. Zaprezentowano debiutancki film fabularny reżysera z 1964 roku ‘Rysopis”. Po pokazie ze Skolimowskim niezwykle interesującą, barwną w anegdoty i wiele ciekawostek z życia rozmowę przeprowadził dziennikarz radiowy Robert Karpowicz.

Na finał uczestnicy byli świadkami fenomenalnego koncertu obecnie jednej z najbardziej rozpoznawalnych wiolonczelistek naszego kraju. Pochodząca z Tczewa artystka ostatnio koncertowała podczas solowej trasy w salach Francji i Szwajcarii, w tym roku wydała debiutancką płytę solową Dreamscapes, a przez wielu kojarzona z wybitnego duetu muzycznego wraz z pianistką, kompozytorką i wokalistką Hanią Rani, z którą wspólnie koncertują.

Na zakończenie wałbrzyskiego akcentu Festiwalu Góry Literatury w środę od godz.10.00 przez dwie godziny w mini centrum nauki SOWA w Starej Kopalni trwały warsztaty, które ponownie poprowadziła spółka Sundog. Tym razem tematem zajęć była Ścieżka kariery w świecie gier komputerowych.

W regionie Góry Literatury potrwają do niedzieli. Miejscami wydarzeń festiwalowych wciąż jeszcze będą m.in. Nowa Ruda, Radków czy Zamek Sarny w Ścinawce Średniej. Wśród zaproszonych gości spotkać będzie można jeszcze wiele wybitnych postaci ze świata literatury, dziennikarstwa, aktorstwa, muzyki czy sztuki.

Twoja reakcja na artykuł?

13
48%
Cieszy
1
4%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
4%
Złości
12
44%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group