Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 1797
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Za nami I etap Tour de Pologne

Wiadomości: Kraj
Poniedziałek, 4 sierpnia 2014, 11:21
Autor: red.
Fot. red.
Jauheni Hutarowicz (AG2R) wygrał pierwszy etap 71. Tour de Pologne i zdobył żółtą koszulkę lidera klasyfikacji generalnej. Najaktywniejszym Polakiem był Maciej Paterski.

Zanim kolarze wyruszyli w trasę pierwszego etapu 71. Tour de Pologne kibice zebrali się na Placu Solidarności w Gdańsku, by uczestniczyć w uroczystym otwarciu wyścigu.
- Tour de Pologne nawiązuje do najważniejszych wydarzeń z historii naszego kraju, w tym roku włączamy się w obchody 25. rocznicy wolnych wyborów i chcemy przypomnieć, że to w Stoczni Gdańskiej narodziła się Solidarność, ruch, który zmienił oblicze Polski i Europy – zaznaczył Dyrektor Generalny Tour de Pologne Czesław Lang.

W uroczystości otwarcia wziął udział Honorowy Patron Startu, legendarny przywódca Solidarności Lech Wałęsa.
- To było wielkie zwycięstwo, o którym musimy przypominać. To piękna sztuka łączyć sport z tamtymi wydarzeniami, z uszanowaniem historii – mówił Wałęsa.

Po krótkiej uroczystości Lech Wałęsa, Czesław Lang, a także prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz Rafał Majka złożyli kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców.

Punktualnie o godzinie 13.00 Lech Wałęsa dał sygnał do startu, a nad Placem Solidarności przeleciało pięć samolotów Zespołu Akrobacyjnego „Biało – Czerwone Iskry”. Chwilę później kolarze wyruszyli spokojnym tempem na trasę pierwszego etapu, a po dziesięciu kilometrach nastąpił start ostry. Chwilę później uformowała się kilkuosobowa czołówka, w której znalazło się dwóch Polaków – Kamil Gradek z Reprezentacji Polski, a także Maciej Paterski z CCC Polsat Polkowice.

- Początek wyścigu to wielki upał, potem przyszła wielka burza i nie było wesoło. Padał grad, drzewa leżały na ulicach. Ale na szczęście burza przeszła i można było jechać dalej – mówi na mecie Paterski.

Burza, a właściwie nawałnica, która przeszła nad trasą 1. etapu doprowadziła do kilku kraks. W jednej z nich ucierpieli także uciekinierzy. Paterski pozbierał się najszybciej i dzięki temu wygrał Premię Górską TAURON i prowadzi w tej klasyfikacji. Peleton doścignął Polaka na niecałe dwa kilometry przed metą, a najlepszym finiszem z grupy popisał się Jauheni Hutarowicz. Białorusin odebrał żółtą koszulkę lidera klasyfikacji generalnej SKANDIA, a także prowadzi w klasyfikacji punktowej LANG TEAM. W klasyfikacji Najaktywniejszy Zawodnik LOTTO prowadzi Jimmy Engoulvent, a w klasyfikacji Najlepszy Polak LOTOS prowadzi Paterski.

www.tourdepologne.pl

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group