Sobota, 22 stycznia
Imieniny: Anastazego, Wincentego
Czytających: 3582
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Czarny Bór: Za nami wicie wianków

Poniedziałek, 29 czerwca 2020, 12:35
Aktualizacja: Wtorek, 30 czerwca 2020, 8:33
Autor: red
REGION, Czarny Bór: Za nami wicie wianków
Fot. organizatorzy
Wicie wianków, poszukiwania kwiatu paproci, sobótkowy napój "miłosny” oraz radosna, rodzinna atmosfera, a wszystko to podczas warsztatów świętojańskich zorganizowanych na powitanie lata przez Bibliotekę+Centrum Kultury w Czarnym Borze we współpracy z Sołectwem Czarny Bór.

Warsztaty odbyły się w dniach 19-23 czerwca 2020 r. zarówno w plenerze (na terenie GOKu w Witkowie) oraz
w pomieszczeniach czarnoborskiej B+CK.

Od wieków początek lata był okazją do radosnego świętowania. Wyrazem tego były obyczaje związane z Kupalnocką hucznie obchodzoną już od czasów pierwszych Słowian z 21/22 czerwca. Natomiast chrześcijańskim odpowiednikiem słowiańskiej Kupalnocki zwanej też Sobótką stała się Noc Świętojańska przypadająca z 23/24 czerwca (w wigilię Św. Jana). W czasie tym rozpalano ogniska, tańczono wokół nich, do tradycji należało też wicie i puszczanie wianków na wodę.

W tę jedną, jedyną noc miał zakwitać kwiat paproci, a jego odnalezienie gwarantowało szczęście i bogactwo.
Podczas czarnoborskich warsztatów nie mogło więc zbraknąć wicia wianków (oczywiście z kwiatów polnych i ziół) oraz poszukiwań magicznego kwiatu paproci. Poszukiwania miały charakter gry terenowej, pełnej zagadek, rebusów i zadań podczas, których uczestnicy mieli okazję poznać zwyczaje świętojańskie, nazwy roślin, kwiatów, a także teksty literackie poświęcone temu świętu. Jak się okazuje najtrudniejszym zadaniem było odszyfrowanie fragment tekstu "Pieśni świętojańskiej o Sobótce" autorstwa mistrza Jana Kochanowskiego.

Podczas warsztatów dopisała zarówno pogoda jak i dobry nastrój, odnaleziony też został kwiat paproci, a wszyscy uczestnicy otrzymali upominki ufundowane przez Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną "INVEST-PARK".

Twoja reakcja na artykuł?

1
33%
Cieszy
2
67%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group