Sobota, 22 czerwca
Imieniny: Pauliny, Jana, Tomasza
Czytających: 5826
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Kamienna Góra: Zabezpieczą ruiny zamku

Piątek, 17 maja 2024, 6:47
Autor: red
REGION, Kamienna Góra: Zabezpieczą ruiny zamku
Fot. Miasto Kamienna Góra
Rozpoczął się pierwszy etap zabezpieczenia ruin zamku Grodztwo w Kamiennej Górze. Miasto Kamienna Góra zleciło przygotowanie dokumentacji technicznej i uzyskanie pozwolenia na budowę, które mają zatrzymać degradację zabytku.

Wykonawca projektu rozpoczął prace od oczyszczenia terenu z krzewów i samosiejek. Odsłoni to obiekt i umożliwi dokładne oględziny pozostałości zamku.

- W przyszłości zabezpieczymy zachowane mury i odgruzujemy teren, aby umożliwić bezpieczne odwiedzanie tego miejsca – mówi burmistrz Janusz Chodasewicz.

Na przygotowanie dokumentacji technicznej miasto Kamienna Góra pozyskało 150 tys. zł z rządowego programu „Polski Ład”. Po jej przygotowaniu samorząd będzie starał się o kolejne dotacje na prace budowlane przy zabytku.

ZAMEK GRODZTWO — KREPPELHOF

Renesansowa rezydencja rycerska Kreppelhof (Grodztwo) została zbudowana w II poł. XVI w. Jej pierwszym właścicielem był Hans Schaffgotsch I – kanclerz księstwa świdnicko-jaworskiego. Obiekt powstał na planie czworoboku. Miał wewnętrzny dziedziniec z krużgankami i wieżę. Nosił cechy budowli obronnej, które podkreślał mur z flankami i bastejami oraz fosa.

Pałac stanął w miejscu dawnych średniowiecznych zabudowań. Według legendarnych przekazów właścicielami dawnego zamku byli członkowie zakonu templariuszy.

Po wojnie trzydziestoletniej (1618–1648) pałac kilkukrotnie zmieniał właścicieli. Był w rękach znanych śląskich rodów: Schindlów, von Dyhrnów, Promnitzów, Stolbergów-Wernigerode. W 1872 r. właściciel pałacu hr. Eberhard Stolberg-Wernigerode, prezydent Śląska, dokonał pierwszej znaczącej przebudowy.

Pałac spłonął w 1964 r. Zachowało się kilka bogato zdobionych portali, obramień okiennych oraz fragment dekorowanej płaskorzeźbami bramy wjazdowej. Kamienne elementy elewacji, m.in. piaskowcowe kartusze herbowe, można obejrzeć w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze.

Wokół zamku pozostały fragmenty założenia parkowego.

Twoja reakcja na artykuł?

25
78%
Cieszy
3
9%
Hahaha
0
0%
Nudzi
2
6%
Smuci
2
6%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (16)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group