Poniedziałek, 15 kwietnia
Imieniny: Bazylego, Tytusa
Czytających: 5175
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Zamachowski i wielu innych

Piątek, 3 marca 2023, 13:49
Aktualizacja: 13:50
Autor: red
Wałbrzych: Zamachowski i wielu innych
Fot. użyczone
Jubileuszowa XX edycja Festiwalu Księżnej Daisy rozpocznie się 20 kwietnia!

XX edycja Festiwalu Księżnej Daisy odbędzie się między 20 a 23 kwietnia 2023. Dni te będą wypełnione wyjątkowymi wydarzeniami artystycznymi w ważnych centrach kulturalnych Wałbrzycha – Filharmonii Sudeckiej im. Józefa Wiłkomirskiego, w Zamku Książ w Wałbrzychu oraz w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego.

Formuła Festiwalu Księżnej Daisy nawiązuje do wieloletniej tradycji zapraszania wybitnych artystów i prezentacji ich pracy w formie cyklu koncertów i pokazów teatralnych w ramach dotychczasowego Festiwalu Ensemble im. Księżnej Daisy. Prezentuje twórczość nawiązującą zarówno do klasyki, jak i do jazzu czy tradycji teatralnej. Najbliższa, dwudziesta już, edycja Festiwalu to przegląd wybitnych i niejednokrotnie nagradzanych zjawisk artystycznych, które zaprzyjaźnieni Artyści z dumą zaprezentują w Wałbrzychu. W tym roku usłyszymy: znakomitą Annę Lobedan oraz Lutosławski Quartet, grupę The Tree and its Roots, uznanych kameralistów tworzących Wajnberg Piano Trio, a także autorski recital Zbigniewa Zamachowskiego.

20 lat minęło… Historia festiwalu zaczęła się na długo przed jego pierwszą edycją w 2004 roku. Pomysł formował się w głowie założyciela, wizjonera, człowieka myślącego odważnie i wybiegającego swoimi planami w przyszłość. Marek Markowicz widział w Zamku Książ miejsce, które może rozkwitać sztuką, tętnić życiem nie tylko turystycznym, biznesowym i pragmatycznym… ale również tym eterycznym, w którym raz na jakiś czas będziemy mogli zatopić się w muzyce i sztuce wraz z wybitnymi artystami. Był również pasjonatem historii i jako jeden z pierwszych postanowił uhonorować organizowane przez siebie wydarzenie imieniem Księżnej Daisy, której historia zrobiła na nim wielkie wrażenie, a jej umiłowanie do sztuki stanowiło naturalny łącznik pomiędzy dawnymi czasami, historią Zamku Książ a współczesnością. Festiwal to misja. Misja krzewienia kultury, dzielenia się nią, stwarzania wspólnoty z tymi, którzy przychodząc na koncerty i pokazy teatralne, odczuwają podobnie do artystów występujących dla nich na scenie, wzruszają się i dobrze bawią – razem z artystami. Festiwal w swojej dwudziestoletniej historii wielokrotnie się przeobrażał, zmieniał nazwę, szatę graficzną i formułę. Zmieniał termin i eksperymentował ze zmianą miejsc (mało kto może pamiętać, że przez dwie swoje edycje odbywał się również w Pszczynie lub że przez kilka lat koncerty organizowane były w różnych miejscach Wałbrzycha – w Ratuszu, Kościele Ewangelickim, szpitalu czy np. w bibliotece w Świebodzicach). Festiwal dopasowuje się do potrzeb, warunków, możliwości. Jedno się jednak nie zmieniło i nie zmieni nigdy: poczucie misji. Chęć podzielenia się pięknem, spotkania w wyjątkowej atmosferze, przeżywania tego piękna i sprawiania, żeby w naszym życiu było „jeszcze coś”, „coś” poza zwykłą prozą życia. Ciekawe, czy Marek Markowicz wybiegał w przyszłość aż tak daleko i przewidział, że zapoczątkowany przez niego festiwal będzie obchodził swój dwudziesty jubileusz. Zapraszamy Państwa serdecznie na cztery wyjątkowe wieczory. – Katarzyna Markowicz dyrektorka Festiwalu Księżnej Daisy.

PROGRAM XX FESTIWALU KSIĘŻNEJ DAISY

Czwartek 20 kwietnia 2023, Sala Koncertowa Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu

Koncert Inauguracyjny – Діти [Dzieci]
M. Markowicz – „Mazurek Josimy” (utwór inspirowany mazurkiem Josimy Feldschuh)
G. Crumb – „Black Angels: Thirteen Images from the Dark Land”
G. Mahler – „Kindertotenlieder” (1904 – opr. na zespół kameralny M. Markowicz)

Wykonawcy:

Anna Lobedan – głos, Lutosławski Quartet (Roksana Kwaśnikowska – skrzypce, Marcin Markowicz – skrzypce, Artur Rozmysłowicz – altówka, Maciej Młodawski – wiolonczela), Tomasz Januchta – kontrabas, Malwina Lipiec – harfa
Program koncertu poświęcony jest jednemu z najtrudniejszych tematów tak w sztuce, jak i w naszym życiu – śmierci dziecka. Punktem wyjścia dla kompozycji programu jest pięć pieśni Gustava Mahlera, które skomponował do wierszy Friedricha Rückerta. „Kindertotenlieder”, bo taki jest tytuł cyklu pieśni Mahlera, to jedna z piękniejszych i bardziej poruszających jego kompozycji.

Pięć pieśni oryginalnie napisanych zostało na skład orkiestry symfonicznej. Wersję kameralną na kwartet smyczkowy, harfę, kontrabas i głos opracował Marcin Markowicz. Jego autorstwa jest również kolejna kompozycja – „Mazurek Josimy”. Utwór inspirowany jest „Mazurkiem nr 4” Josimy Feldschuh, jedenastoletniej kompozytorki z warszawskiego getta. Rodzinie Josimy udało się szczęśliwie uciec z getta. Niestety, młoda kompozytorka była już wtedy w finalnym stadium gruźlicy i niedługo po ucieczce rodziny zmarła. Mazurek, jaki napisała Josima, stanowi punkt wyjścia, a jednocześnie zwieńczenie kompozycji Markowicza. Na koniec utworu bowiem usłyszymy nagranie oryginalnego „Mazurka nr 4” w wykonaniu Marcina Maseckiego.

Utwór „Black Angels” Georga Crumba napisany został jako tren lub lament odnoszący się do wojny w Wietnamie. Wyraźnie słyszalne nawiązania do grozy wojennej stały się z biegiem lat muzyczną ilustracją okrucieństw każdej wojny. W „Black Angels” tradycyjny kwartet smyczkowy poszerza swoje brzmienia zarówno o wykorzystywaną elektronikę, jak i o instrumenty perkusyjne, a także… nastrojone w odpowiednich wysokościach kieliszki z wodą. Wydźwięk tego utworu jest niezwykle mocny i idealnie dopełnia kompozycje Mahlera oraz Markowicza.

Wojna pochłania tysiące ofiar. Jednak to śmierć cywilów, a szczególnie dzieci budzi w nas największe emocje. Wciąż przecież nie możemy zapomnieć aktu rosyjskiej agresji, gdy 16 marca 2022 roku zbombardowali szpital w Mariupolu z napisem „DZIECI”.

Bilety: 30 zł, 25 zł
Link do zakupu biletów: https://goingapp.pl/wydarzenie/xx-festiwal-ksieznej-daisy-diti/kwiecien-2023

Piątek 21 kwietnia 2023, Sala Maksymiliana na Zamku Książ w Wałbrzychu

The Tree and its Roots
J. Kullberg – kompozycje
M. Markowicz – interludia

Wykonawcy:

The Tree and its Roots (w składzie: Jakob Kullberg – leader, wiolonczela i wokal, Henriette Sennenvaldt – wokal, Peter Tinning – gitara i efekty, Anders Filipsen – fortepian i keyboard, Mariusz Praśniewski – kontrabas, Kresten Osgood – perkusja, Marcin Markowicz – skrzypce)

W kompozycjach duńskiego zespołu „Jakob Kullberg – The Trees and its Roots” wybrzmiewa minimalizm przywołujący na myśl skandynawskie przestrzenie. Nastrojowa muzyka oscyluje na pograniczu improwizacji, popu, klasyki, jazzu i… Radiohead. Sam Jakob Kullberg zna Zamek Książ doskonale. Kilka lat wcześniej przebywał tu, gdy jako jeden z profesorów Festiwalu pracował z młodymi artystami. Wybitny wiolonczelista, doskonały improwizator, profesor Królewskiej Duńskiej Akademii Muzycznej, organizator wydarzeń kulturalnych, człowiek, którego rozpiera energia, kocha muzykę, pisze teksty, komponuje i realizuje dziesiątki projektów. Jednym z owoców jego bujnej twórczości jest właśnie „Jakob Kullberg – The Trees and its Roots”. Ich muzyka jest jednym z ciekawszych zjawisk, wynikiem spotkania kilku pasjonatów, jest spontaniczna, powstała z radości i miłości do muzycznych poszukiwań. Luźne improwizacje stanowią tu łączenia pomiędzy ściśle zaplanowanymi kompozycjami. Kullberg odważnie porusza się po różnych gatunkach muzyki, tworząc niezwykłą atmosferę i przyciągając swoim pięknym głosem. Tak! Jakob Kullberg również śpiewa!

Co ciekawe, również w trakcie tego koncertu będzie można usłyszeć kompozycje Marcina Markowicza. Przyjaźń i współpraca artystyczna dyrektora artystycznego Festiwalu oraz Jakoba Kullberga zaowocowały również na tym polu. Jednolity program „The Trees and its Roots” rozbity został miniinterludiami na skrzypce i wiolonczelę autorstwa Marcina Markowicza.

Bilety: 30 zł, 25 zł
Link do zakupu biletów: https://goingapp.pl/wydarzenie/xx-festiwal-ksieznej-daisy-the-tree-and-its-roots/kwiecien-2023

Sobota 22 kwietnia 2023, Sala Maksymiliana na Zamku Książ w Wałbrzychu

Wajnberg Piano Trio
L. van Beethoven – Trio fortepianowe D-dur op. 70 nr 1 „Duch”
A. Panufnik – Trio fortepianowe op. 1
E.W. Korngold – Trio fortepianowe D-dur op. 1

Wykonawcy:

Wajnberg Piano Trio (w składzie: Szymon Krzeszowiec – skrzypce, Arkadiusz Dobrowolski – wiolonczela, Piotr Sałajczyk – fortepian)

Wajnberg Piano Trio tworzą cieszący się uznaniem muzycy kameraliści, angażujący się na co dzień w działalność artystyczną na wielu polach – pianista Piotr Sałajczyk, skrzypek Szymon Krzeszowiec oraz wiolonczelista Arkadiusz Dobrowolski. Wajnberg Piano Trio zadebiutowało w 2016 roku podczas 20. edycji Tansman Festival w Łodzi, a w 2018 roku ukazała się pierwsza płyta zespołu.

Na Festiwalu Księżnej Daisy zespół wykona jedno z najznakomitszych utworów Beethovena – Trio op. 70 nr 1 „Duch”, niezwykle popularne trio Andrzeja Panufnika, a na koniec koncertu Trio fortepianowe Ericha Korngolda, które jest jego pierwszym utworem, napisanym przez 11-letniego kompozytora, nazwanego przez samego Mahlera „cudownym dzieckiem”. Kompozytor w latach 30. zasłynął jako twórca muzyki dla Hollywood. Zdobywca dwóch Oscarów za muzykę filmową.

Bilety: 30 zł, 25 zł
Link do zakupu biletów: https://goingapp.pl/wydarzenie/xx-festiwal-ksieznej-daisy-duch-na-zamku/kwiecien-2023

Niedziela 23 kwietnia 2023, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu

„Nie tylko o miłości” – recital Zbigniewa Zamachowskiego

Wykonawcy:

Zbigniew Zamachowski – wokal, Roman Hudaszek – fortepian

Autorski recital aktora teatralnego i filmowego Zbigniewa Zamachowskiego to spotkanie z piosenką aktorską w znakomitej interpretacji. Talent muzyczny aktora wraz z perfekcyjną techniką i kulturą wokalną sprawiają, że wykonywane piosenki na długo zostają w pamięci.

W koncercie znajdują się autorskie utwory Zbigniewa Zamachowskiego (między innymi „Credo życiowe”, „W małym miasteczku”) oraz oryginalne interpretacje piosenek znanych twórców: Wasowskiego, Przybory, Młynarskiego, Korcza, Nohavicy, Dębskiego, Satanowskiego, Stachury, Bukartyka i wielu innych. Wykonawca śpiewa również utwory pochodzące z przedstawienia Teatru Syrena „Zamach na MoCarta”, a więc przede wszystkim przebój radiowej „Trójki” – „Kobiety jak te kwiaty”. Zbigniewowi Zamachowskiemu towarzyszy w programie pianista, kompozytor i aranżer Roman Hudaszek.

Bilety: 60 zł, 50 zł
Link do zakupu biletów: https://goingapp.pl/wydarzenie/xx-festiwal-ksieznej-daisy-recital-zbigniewa-zamachowskiego-nie-tylko-o-milosci/kwiecien-2023

Bilety:
Do nabycia w serwisie: goingapp.pl
Link do wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/1191856774802665

www.festiwaldaisy.pl
www.facebook.com/festiwaldaisy

Twoja reakcja na artykuł?

6
43%
Cieszy
7
50%
Hahaha
1
7%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group