Poniedziałek, 20 maja
Imieniny: Aleksandra, Bazylego
Czytających: 4601
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Zamek Książ otrzymał ponad 20 milionów

Piątek, 10 maja 2024, 6:31
Aktualizacja: 8:32
Autor: red
Wałbrzych: Zamek Książ otrzymał ponad 20 milionów
Fot. Zamek Książ
Najpiękniejszy zamek w Polsce to miejsce w którym nigdy nie ustają prace remontowe. Jest to możliwe w dużej mierze dzięki środkom europejskich. W ostatnich dwudziestu latach przeprowadzono inwestycje warte ponad 20 milionów złotych. Przedstawiamy listę najważniejszych zadań realizowanych z funduszy unijnych.

Remont trzeciego piętra

Ogólna kwota - 10 mln zł wystarczy na całkowitą renowację kondygnacji o powierzchni 1800 mkw. Prace remontowe obejmą rekonstrukcję podłóg, ścian, sufitów oraz kominków. Wymieniona zostanie również stolarka okienna i drzwiowa, a także zamontowana winda oraz instalacje teletechniczne, alarmowa i przeciwpożarowa.

Gmina Wałbrzych, która jest właścicielem obiektu, w 2008 roku zdobyła na inwestycję 7 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego. Do dotacji dołożyła 3 mln zł z własnego budżetu.

Na baroku się nie kończy

Zamek Książ wspólnie z czeskim partnerem Revitalizace KUKS o.p.s. zrealizował kolejny projekt pt. „Na baroku się nie kończy II”. W 2021 roku zakończyły się dwa projekty realizowane z Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Republika Czeska-Polska. Pierwszy to projekt pt. „Barok nie umiera” w ramach którego m.in. został wyremontowany fragment muru zamkowego (tzw. Ganek Rycerski). Drugi to projekt pt. „Na baroku się nie kończy”, w ramach którego zostały wyremontowane Fontanna Kaskadowa na Tarasie Różanym oraz na fontanna na Tarasie Podkowiastym. Te działania to efekt współpracy dwóch ważnych zabytków barokowych na pograniczu polsko – czeskim – Zamku Książ i Hospitalu Kuks.
Projekt pt. „Na baroku się nie kończy II“ był współfinansowany jest ze środków EFRR oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis. Spółka pozyskała na tę inwestycję 30 tys. euro w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Republika Czeska–Polska.

Po stronie Zamku Książ wykonane zostały prace obejmujące wymianę pokrycia z dachówki oraz naprawę drewnianej konstrukcji zadaszenia korony zewnętrznego muru zamku. Na początku XX wieku, za czasów książąt Hochberg von Pless pełnił on funkcję tzw. ganka rycerskiego, na którym pełnili wartę zamkowi muszkieterzy.

Via Botanica

Ponad 2 mln trafi do Zamku Książ w ramach projektu Via Botanica, którego wartość w całości wynosi ponad 3,4 mln euro. Z tych pieniędzy odbędzie się m.in. rewaloryzacja tarasu wejściowego zamku wraz z pracami konserwatorskimi muru południowego.

Celem projektu jest stworzenie nowego produktu turystycznego jako pilotażowej kompleksowej oferty turystyki na polsko-czeskim pograniczu. Via botanica będzie miała swój początek/miejsce docelowe zarówno po stronie czeskiej, jak i polskiej, gdzie partnerzy zbudują centra dla odwiedzających. Współpraca 2 partnerów projektu i 9 kolejnych uczestników projektu pozwoli zaoferować potencjał czesko-polskiego pogranicza docelowej grupie odwiedzających.

Wśród zadań inwestycyjnych po stronie polskiej będą m.in.:
- Rewaloryzacja Tarasu Wejściowego wraz z pracami konserwatorskimi muru południowego przy budynku Hotelu Książ
- Toalety ogólnodostępne w kompleksie zamkowym
- Rewaloryzacja i renaturyzacja stawu zlokalizowanego w parku przy Książu
- Utworzenie nowego Centrum Informacji Turystycznej w Budynku Bramnym.

Historycznie turystka ogrodowa była jedną z najpopularniejszych form turystyki na pograniczu polsko-czeskim. Już u schyłku XVIII w. parki w Bukowcu, Książu wraz z upiększonymi terenami górskimi stały się celem podróżników i kuracjuszy, przybywających z różnych części Europy. O znaczeniu ogrodów świadczą zachowane do dziś grafiki i pocztówki, masowo drukowane jako pamiątki dla odwiedzających oraz liczne relacje, tak znakomitych gości, jak księżnej Izabeli Czartoryskiej (1745-1835), czy amerykańskiego ambasadora, a późniejszego prezydenta Johna Quincyego Adams (1767-1848).
Zadanie jest realizowane w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska. Termin zakończenia projektu to 30 października 2026 roku.

Twoja reakcja na artykuł?

69
80%
Cieszy
5
6%
Hahaha
3
3%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
2%
Złości
7
8%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group