Wtorek, 21 września
Imieniny: Jonasza, Mateusza
Czytających: 3675
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Zapomniane samochody

Środa, 27 listopada 2019, 9:47
Aktualizacja: Piątek, 29 listopada 2019, 8:50
Autor: PAW
Wałbrzych: Zapomniane samochody
Fot. archiwum
Podjęta podczas ostatniej sesji uchwała w sprawie ustalenia wysokości opłat za usunięcie pojazdu z drogi i przechowywanie pojazdu usuniętego
z drogi na parkingu strzeżonym oraz wysokości kosztów powstałych w razie odstąpienia od wykonywania dyspozycji usunięcia pojazdu wzbudza wiele kontrowersji.

Radni przychylili się do projektu przygotowanego przez ZDKiUM w Wałbrzychu i podnieśli stawkę za usunięcie pojazdu z drogi i przechowywanie pojazdu usuniętego z drogi na parkingu strzeżonym. Mowa o samochodach do 3,5 tony, bo takich sytuacji w praktyce mamy zdecydowanie najwięcej. Stawka wzrosła do 503 zł. Z czego to wynika?
- To są koszty, jakie gmina ponosi każdorazowo przy usuwaniu pojazdu i odstawieniu go na parking strzeżony - tłumaczy Bogusław Rogiński z ZDKiUM. - Ceny za takie usługi rosną i stąd zmiana stawki. Niestety, spora część kierowców nie ponosi z tego tytułu kosztów względem gminy, a my musimy walczyć o wyegzekwowanie tych kwot.

Sytuacja jest dość kuriozalna, bowiem w praktyce wygląda to tak, że odholowany samochód trafia na parking strzeżony i jego właściciel może odebrać swój pojazd nie uiszczając opłaty za odholowanie i za parking. Nie musi płacić, bowiem tak mówią przepisy. W wielu przypadkach walka gminy o wyegzekwowanie tych kwot kończy się tzw. nieściągalnością komorniczą. Dotyczy to najczęściej pojazdów o bardzo niskiej wartości rynkowej (500-1500 zł). Gmina ma obowiązek przechowywać odholowany pojazd na parkingu strzeżonym przez okres 6 miesięcy. W wielu przypadkach po takie "skarby" właściciele się wcale nie fatygują. Dopiero po tym okresie zaczyna się postępowanie sądowe.

- Usunięcie nieużytkowanego pojazdu z pasa drogowego nie jest prostą interwencją. Wezwanie lawety i odholowanie pojazdu to ostatni krok. Musimy wyczerpać wszystkie możliwości dotarcia do właściciela pojazdu. Dopiero jeśli próby kontaktu nie przyniosą rezultatu, podejmujemy decyzję o odholowaniu auta - tłumaczą funkcjonariusze Straży Miejskiej w Wałbrzychu.

W Ustawie Prawo o ruchu drogowym mamy jasno sprecyzowane przypadki, w których można usunąć pojazd z drogi na koszt właściciela, m.in.:
- kiedy pojazd pozostawiony jest bez tablic rejestracyjnych lub jego stan wskazuje na to, że jest nieużytkowany

- kiedy pojazd został pozostawiony w miejscu zabronionym i poprzez to stwarza realne zagrożenie dla innych uczestników ruchu.

Mowa o kosztach, jakie powinien ponieść właściciel, tylko jak to zrobić skoro, najczęściej mamy do czynienia z nieściągalnością komorniczą...

Twoja reakcja na artykuł?

8
50%
Cieszy
1
6%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
6%
Złości
6
38%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group