Piątek, 1 marca
Imieniny: Antoniego, Dawida, Radosława
Czytających: 5023
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Zapomniane święto

Niedziela, 2 maja 2021, 9:31
Autor: JAZ
Wałbrzych: Zapomniane święto
Fot. JAZ
Wczoraj obchodzony był Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany Świętem Pracy.

Wszystko zaczęło się od ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy w Chicago, która miała miejsce w 1886 roku. Na ziemiach polskich pierwsze obchody odbyły się już 4 lata później. Zorganizowano je wbrew woli zaborców. Na porządku dziennym były w tym okresie tarcia z carskim wojskiem, policją oraz kozakami, a także wspierającymi je nacjonalistycznymi bojówkami.

Później w czasach II RP, w okresie międzywojennym, często demonstranci ścierali się z ówczesną milicją. Były to jednak zgromadzenia sympatyzujące z partiami socjalistycznymi. Po wojnie pochody pierwszomajowe miały upamiętniać ważne wydarzenia dla środowiska robotniczego. W czasach współczesnych mówi się przede wszystkim o trudzie pracy. Tak też do tego tematu podeszli prezydent Roman Szełemej i Jerzy Mazur, którzy w Muzeum Górnictwa i Sportu Motorowego złożyli róże przy pomniku górnika, który dziś symbolizuje ciężką pracę w kopalni.
- Doceniamy ciężką pracę, dzięki której można wiele osiągnąć i godnie żyć - mówi prezydent Wałbrzycha.

Podobnego zdania był Jerzy Mazur.
- Jestem zdania, że dzięki ciężki pracy można wiele zdziałać. Sam wiem, że tylko dzięki swojemu zaangażowaniu i ciężkiej pracy udało mi się osiągnąć to wszystko. Tym bardziej dzisiaj trzeba pamiętać o górnikach, którzy ciężko pracowali pod ziemią.

Twoja reakcja na artykuł?

9
60%
Cieszy
2
13%
Hahaha
2
13%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
7%
Złości
1
7%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group