Sobota, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 3510
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Zarząd Powiatu Wałbrzyskiego z absolutorium

Czwartek, 29 czerwca 2017, 15:04
Aktualizacja: Sobota, 1 lipca 2017, 12:39
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Zarząd Powiatu Wałbrzyskiego z absolutorium
Fot. Robert Bajek
Podczas dzisiejszej, XXIX Sesji Rady Powiatu Wałbrzyskiego, Rada Powiatu udzieliła Zarządowi Powiatu absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2016 rok.

Decyzja o przyznaniu Zarządowi Powiatu absolutorium nie była jednogłośna. Została podjęta przy 9 głosach za, 6 głosach przeciw i 1 wstrzymującym się. Głosowanie nad udzieleniem absolutorium poprzedziło rozpatrzenie i podjęcie uchwały Rady Powiatu Wałbrzyskiego w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego Powiatu Wałbrzyskiego za 2016 rok wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Powiatu Wałbrzyskiego za 2016 rok. W tym wypadku głosy rozłożyły się dokładnie tak samo i sprawozdanie finansowe zostało przyjęte.

Należy podkreślić, że swoją uchwałą Skład Orzekający Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu wydał decyzję pozytywną w sprawie opinii o przedłożonym przez Zarząd Powiatu Wałbrzyskiego sprawozdaniu rocznym z wykonania budżetu Powiatu Wałbrzyskiego za 2016 rok, natomiast głosy Komisji Rewizyjnej w sprawie wykonania budżetu powiatu za 2016 rok zostały podzielone w stosunku 2:2, co uniemożliwiło wydanie wiążącej opinii.

Opozycyjni radni zwracali uwagę na nieuzasadniony wzrost wydatków, wzrost zatrudnienia, niegospodarność, kontrowersyjny wybór podwykonawców i niecelowe wydatkowanie środków. Z kolei Jacek Cichura - Starosta Powiatu Wałbrzyskiego zwracał uwagę na skalę inwestycji drogowych w Powiecie, dofinansowania i dotacje dla Gmin i jednostek podległych, inwestycje w placówkach szkolnych i ośrodkach podległych Starostwu czy modernizację budynku Starostwa Powiatowego. Przed głosowaniem nad udzieleniem Zarządowi Powiatu absolutorium Jarosław Buzarewicz oświadczył, że Klub Radnych PO jest przeciwny udzieleniu absolutorium. Ostatecznie przy 9 głosach za, 6 przeciw i 1 wstrzymującym się Zarząd Powiatu otrzymał absolutorium.

- Jest pozytywna opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej, boom inwestycyjny kontynuowany za mojej kadencji. To wszystko widać gołym okiem. Rozumiem że opozycja ma mieć możliwość konstruktywnej krytyki - o ile byłaby konstruktywna. Nie zgadzam się z zarzutami opozycji, która robi wycieczki polityczne, bo to jest nie na miejscu i nie te standardy powinny nas obowiązywać. Mamy sukces na terenie Powiatu Wałbrzyskiego. Realizujemy szereg zadań. Budżet Partycypacyjny jest to coś, co wyróżnia Powiat Wałbrzyski na mapie Dolnego Śląska - pierwszy na Dolnym Śląsku, trzeci w Polsce. To znaczy, że wychodzimy do społeczności, to oni piszą projekty, my przyznajemy środki na realizację ich marzeń. Jestem z tego dumny. Uważam, że nawet wzrost zatrudnienia, który musi niewątpliwie następować, lub też koszt zatrudnienia jest uzasadniony, bo trzema osobami nie będziemy tego boomu inwestycyjnego ogarniać. Zatrudnienie jest adekwatnie dobierane, abyśmy mogli rozwijać się szybciej i lepiej. Skończyliśmy z marazmem, skończyliśmy z fikcją. Stawiamy na bezpieczeństwo Powiatu a ja jestem tego gwarantem - powiedział Jacek Cichura, Starosta Powiatu Wałbrzyskiego.

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group