Czwartek, 1 października
Imieniny: Danuty, Igora, Remigiusza
Czytających: 2919
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zasoby krwi są niewystarczające

Wiadomości: Wałbrzych
Poniedziałek, 12 sierpnia 2013, 12:17
Aktualizacja: Wtorek, 13 sierpnia 2013, 9:13
Autor: PAW
Fot. PAW
Wakacje wielkimi krokami zbliżają się do końca, ale zasoby szpitalnych banków krwi nadal są niewystarczające.

Nadal mniej zdrowych i dorosłych ludzi zgłasza się do oddania krwi.

Aby zaopatrzyć szpitale naszego regionu (11 powiatów) potrzebujemy dziennie pobrać około 130 donacji krwi (donacja to oddanie krwi pełnej – 450 ml. przez jednego dawcę). Zdarzają się niestety dni, gdy pobieramy dziennie około 80 - 90 donacji, a nawet 58 (w ubiegły czwartek).

Rozumiemy, że gorące lato nie sprzyja oddawaniu krwi, ale w szpitalach ludzie chorzy nawet w upały czekają na ten jedyny lek, którego nie można pozyskać w żaden inny sposób, tylko od innego człowieka. Dla dorosłego, zdrowego człowieka, oddanie 450 ml. krwi to kilkanaście minut, natomiast krew jako lek to dla wielu ludzi życie.

Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne - do poboru używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku. Do oddania krwi należy zgłosić się z dokumentem stwierdzającym tożsamość, z numerem Pesel, po niskotłuszczowym śniadaniu i wypiciu większej niż zwykle ilości płynów.
Dzień, w którym oddajemy krew, jest ustawowo wolnym od pracy lub nauki. Po oddaniu krwi Honorowy Krwiodawca otrzymuje ekwiwalent kaloryczny w postaci 9 czekolad (na okres letni dodano po 1 czekoladzie) oraz puszki zimnego napoju.

Krew to bezcenny lek, którego nie można kupić w żadnym sklepie, za żadne pieniądze. Płynie on jedynie z serca wrażliwych ludzi.

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~Ex dawczyni 12-08-2013 23:16
Pawełku to dalej-oddaj krew i będzie super a nie nakręcasz innych,ja już się swoje na oddawałam a gdy potrzebowałam pomocy medycznej to zostałam sama,dlatego już tego nie zrobię nigdy,mojej krwi nie uświadczycie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group