Piątek, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 3776
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Zdążyć na pasach…

Piątek, 27 listopada 2009, 10:07
Aktualizacja: 18:24
Autor: Kama
Wałbrzych: Zdążyć na pasach…
Fot. Kama
Z kolejną interwencją zwrócili się do nas Czytelnicy. Twierdzą, ze w centrum Piaskowej Góry zbyt szybko zmieniają się światła na przejściach dla pieszych.

Przypomnijmy, skrzyżowanie zostało przebudowane w ramach projektu, którego całkowity koszt wyniósł ok. 9 mln zł złotych. Przeprowadzany od 2007 roku dwuetapowy remont obejmował przebudowę i modernizację ulic: Głównej, Broniewskiego i Kusocińskiego. Łącznie ok. 0,72 km. Przebudowie uległa też konstrukcja, nawierzchnia jezdni i chodników oraz oświetlenie uliczne. Wybudowano także nową sygnalizację świetlną.

I właśnie w sprawie tej sygnalizacji dzwonili do nas Czytelnicy z prośbą o interwencję. – Za szybko zmienia się świtało zielone na czerwone. Trzeba niemal biec przez pasy. Jak idę z dzieckiem, to nie mogę zdążyć. Problem mają też osoby starsze – opowiada Czytelnik.

Pojechaliśmy na miejsce, aby sprawdzić. Prezentujemy zdjęcia, na których widać, że jednak nie każdy ma szansę skończyć przejście przez pasy na zielonym świetle. Głównie dotyczy to osób starszych.

- Liczy się moment wejścia na przejście, a wchodzimy na zielonym, ale na zielonym mrugającym, bo ono informuje o tym, że za chwilę światło się zmieni. Jeśli weszliśmy prawidłowo i w trakcie przejścia światło zmieni się na czerwone, to kontynuuje zejście z jezdni zgodnie z kierunkiem. Cykle świetlne ustawiane są tak, aby każdy mógł bezpiecznie zejść z pasów – wyjaśnia Ireneusz Sznel, Zastępca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Wałbrzychu. – O wykroczeniu możemy mówić wtedy, gdy przechodzień wejdzie na czerwonym lub zielonym mrugającym.

Wówczas możemy zostać ukarani mandatem w wys. 50 zł. Jednak to nie tyle chodzi o mandat, co o nasze bezpieczeństwo. Czytelnicy obawiają się, że w każdej chwili mogą ruszyć samochody.

- Sygnalizacja jest tak skonstruowana, że jeśli nawet ktoś idzie wolno i zaświeci już mu czerwone światło, to i tak samochody nie wtargną na jezdnię. Poza tym przez przejście powinno przechodzić się raczej szybkim krokiem. Nie mówię, że biec, ale na pewno po przejściu się nie spaceruje – mówi Anna Porada z Zarządu Dróg i Komunikacji w Wałbrzychu. - Przecież skrzyżowanie jest tak skonstruowane, aby był czas i dla pieszych i dla pojazdów. To jest bardzo bezpieczne przejście dla pieszych. Proszę raczej napisać o tym, jak z przychodni ludzie przebiegają przez ulicę, wychodząc z przychodni przy Długiej – dodaje.

W odległości 100 m od wyznaczonego przejścia dla pieszych można przejść prze ulicę, ale z ustąpieniem pierwszeństwa pojazdom. Za przejście w niedozwolonym miejscu także grozi mandat w wysokości 50 zł.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group