Poniedziałek, 30 stycznia
Imieniny: Macieja, Martyny
Czytających: 3742
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Zielony ład

Czwartek, 16 kwietnia 2020, 7:33
Aktualizacja: Piątek, 17 kwietnia 2020, 8:49
Autor: red
Wałbrzych: Zielony ład
Fot. użyczone
Czym jest Europejski Zielony Ład? Wspólna akcja komunikacyjna Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej we Wrocławiu oraz Miasta Wałbrzych.

Od początku kwietnia 2020 po wałbrzyskich ulicach jeździ siedem miejskich autobusów promujących nową, zieloną strategię Komisji Europejskiej - „Europejski Zielony Ład”. Wałbrzych – zielone miasto w Europie oraz Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej z siedzibą we Wrocławiu chcą w ten sposób zachęcić mieszkańców Aglomeracji Wałbrzyskiej do zwrócenia uwagi na postępujące zmiany klimatyczne oraz pokazać jak Unia Europejska chce je zatrzymać.

Europa aspiruje do miana pierwszego kontynentu neutralnego dla klimatu do 2050 roku. Zatrzymanie zmian klimatycznych i ich skutków, jak znaczne ocieplenie klimatu czy nasilające się katastrofy naturalne, stają się największym wyzwaniem naszych czasów. Sytuacja wymaga podjęcia jak najszybszych działań, zarówno przez rządy i organizacje ponadnarodowe, ale także na niższym, lokalnym szczeblu, przez samorządy i obywateli.
- Wałbrzych jest symbolem determinacji w przechodzeniu od trudnej historii związanej z węglem do wizji nowoczesnego, przyjaznego środowisku miasta przyszłości. Zielony Wałbrzych, zielony ład, szczęśliwi ludzie - to nasze marzenia, coraz bardziej realne dzięki wielkiemu wsparciu z programów Unii Europejskiej - tłumaczy Roman Szełemej Prezydent Wałbrzycha.

Aby osiągnąć ten cel, Komisja Europejska przedstawiła „Europejski Zielony Ład” - nową strategię wzrostu, która za pomocą ambitnych środków umożliwi obywatelom i przedsiębiorstwom czerpanie korzyści ze zrównoważonej zielonej transformacji.
- Na każdym z nas ciąży odpowiedzialność za przyszłość świata, za przetrwanie naszej planety. To nasze codzienne decyzje o środku transportu, który wybierzemy, o właściwym posegregowaniu śmieci, o zepsutym sprzęcie, który oddamy do naprawy, czy wreszcie o samodzielnej lub wspólnej z sąsiadami instalacji fotowoltaicznej do pozyskiwania energii - mówi Jacek Wasik, dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej w Polsce.

Europejski Zielony Ład to m.in. projekty ograniczające emisję CO2, inwestycje w badania i innowacje oraz ochrona środowiska naturalnego oraz zachowanie bioróżnorodności. Nierówności między regionami pomoże zniwelować Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, dzięki któremu 100 miliardów euro trafi do najbardziej narażonych obszarów. Wałbrzych, jako dawne centrum Dolnośląskiego Zagłębia Węglowego, stanowi dziś przykład pozytywnych zmian, które są widoczne poprzez nowe ścieżki rozwoju zmierzające do zielonej transformacji.
- Przyroda może w tej chwili złapać głębszy oddech. Konieczne będzie jednak szybkie rozruszanie gospodarki i należy wykorzystać ten moment na rozwój czystych technologii. Z pomocą przyjdą dodatkowe środki unijne, w tym w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, którego Polska będzie największym beneficjentem. Dzięki funduszowi szansę na dalszy dynamiczny rozwój zyska także Wałbrzych i cała aglomeracja wałbrzyska, jako jeden z trzech regionów w Polsce objętych tą inicjatywą – dodaje Jacek Wasik.

Więcej na temat Europejskiego Zielonego Ładu:
https://ec.europa.eu/poland/news/191211_green_deal_pl

Twoja reakcja na artykuł?

4
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
25%
Nudzi
1
13%
Smuci
1
13%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (21)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group